Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płynna regulacja na układzie LM 350

kubczykFree 21 Wrz 2009 22:32 4100 11
  • #1 21 Wrz 2009 22:32
    kubczykFree
    Poziom 12  

Witam
    Znalazłem w internecie schemat płynnej regulacji :
    https://obrazki.elektroda.pl/45_1174245519.jpg
    I mam w związku z nią kilka pytań. Jeśli już zbuduję ową konstrukcję to gdzie ją podłączyć w zasilaczu ATX ? Bo tam jest Vin (Vwej) = 28V a jeśli dobrze pamiętam to w zasilaczu ATX takiego napięcia nie ma.
    Pytanie drugie co oznacza R1 i R2 ? Domyślam się, że to są rezystory ale graficznie jakieś dziwne.
    I ostatnie, Vout (Vwyj) ile ma wynosić? I czy może to być umasowienie na obudowie ?
    Prosze o odpowiedzi.

• #2 21 Wrz 2009 22:46
    fuutro
    Poziom 43  

Nie wiesz za wiele o stabilizatorach, prawda? R1 i R2 (R2 to akurat potencjometr) tworzą pętlę sprzężenia zwrotnego zapewniającego stabilizację a dzięki możliwości zmiany jego głębokości można ustawić jakieś określone napięcie na wyjściu. C2 przyjmij ok 220-470uF.
    http://www.iele.polsl.pl/elenota/National_Semiconductor/lm150.pdf
    Figura 1 przedstawia ten sam schemat ale bynajmniej nie narzuca konkretnych wartości elementów oraz nad nią jest wzór na napięcie wyjściowe - dla uproszczenia pomiń tę część za nawiasem, wpływ prądu wejściowego końcówki sterującej. Lepszy będzie układ z Figury 3.

Wspomniałeś o zasilaniu tego stabilizatora z zasilacza ATX - powiedzmy, że da to góra 9-9,5Vmax. Nie możesz też połączyć metalowej wkładki LM350 z obudową - co prawda awarii nie będzie ale na stałe ustawisz napięcie wyjściowe równe referencyjnemu - ok 1,25V. Obudowa zasilacza to nie najlepszy radiator na taki układ, nie poradzi sobie z mocą strat o ile pobierzesz większy prąd.

R1 możesz dać o wartości 150Ω a R2 może być potencjometrem 1kΩ - da to pełen zakres jaki można uzyskać z zasilacza ATX i LM350.

• #3 21 Wrz 2009 22:58
    kubczykFree
    Poziom 12  

Prawdę mówiąc zaczynam zabawę z elektronika... ;)
    Czyli zasilanie tego ma być maksymalne jakie wyciągne z zasilacza ? I do czego zrobić owe uziemienie?
    Edit: co w tym pdfie we wzorze oznacza Iadj ?

• #4 21 Wrz 2009 23:02
    fuutro
    Poziom 43  

Jakie znowu uziemienie? Symbol masy oznacza połączenie z .... masą lub ujemną szyną zasilania, której reprezentantem dla ciebie w zasilaczu ATX jest czarny przewód. Wejście to czerwony (z zasilacza) a wyjście z układu to nadal ten czarny i co tam dalej chcesz.

Jeszcze kwestia chłodzenia - przyda się radiator rozmiarów ok połowy puszki piwa. Dobrze go dokręć ale jest jedna uwaga - jeżeli nie dasz podkładek izolacyjnych termoprzewodzących to radiator nie może niczego dotykać. Możesz użyć podkładek silikonowych (nie dajesz tu pasty termoprzewodzącej) lub mikowe (pasowało by posmarować z obu stron cienko pastą termoprzewodzacą) oraz dać podkładkę/tulejkę izolacyjną na łeb śrubki mocującej aby nie było metalicznego połączenia z metalową wkładką z tyłu LM350 - wtedy na spokojnie możesz radiator połączyć z masą i niczym się nie martwić.

• #5 22 Wrz 2009 21:18
    kubczykFree
    Poziom 12  

Co do chłodzenia na zasilaczu jest już radiator i chcę dać jeden duży wiatrak z tyłu obudowy. Czy to będzie starczać ?

• #6 22 Wrz 2009 21:20
    fuutro
    Poziom 43  

Daj zdjęcie całości, najlepiej ostre.

• #7 22 Wrz 2009 21:35
    kubczykFree
    Poziom 12  

Zasilacz L&C LC-235 ATX, regulacji jeszcze nie zrobiłem, a fotki nie zrobię bo nie mam czym ...

• #8 22 Wrz 2009 21:44
    fuutro
    Poziom 43  

Chodzi mi o izolację układu jak pisałem. Jeżeli jej nie ma to nie będzie żadnej regulacji.

• #9 22 Wrz 2009 21:50
    kubczykFree
    Poziom 12  

Foto wkrótce wrzucę. (pare dni)

• #10 24 Wrz 2009 04:42
    Artur k.
    Admin grupy audio

Należałoby dodać, że zasilacz ATX nie jest najlepszym pomysłem. Po pierwsze niskie napięcie wyjściowe (12V), co jak już zostało zauważone, da regulację napięcia na wyjściu LM350 od 1.25V do ok. 9V. Po drugie - zasilacz komputerowy, podobnie jak większość tego typu przetwornic nie lubi pracy bez obciążenia. W dodatku, by napięcia były poprawne obciążona musi być linia 5V, a nie 12V.

• #11 28 Wrz 2009 17:23
    kubczykFree
    Poziom 12  

Niestety lepszych fotek zrobić nie mogę.
    I jeszcze jedno poprosiłbym kogoś jakie i ile potrzebuje elementów do budowy tego.

• #12 28 Wrz 2009 17:28
    fuutro
    Poziom 43  

Napisałem Ci w pierwszym swoim jakie elementy wybrać i na jakim schemacie się oprzeć.

Zdjęcia miały być tego co zrobiłeś a jak na razie widać zasilacz, w którym ktoś zaoszczędził na filtrze po stronie sieci zasilającej i utrudnił wymianę bezpiecznika.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME