Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele Omron NT - kilka pytań

studisat 22 Sep 2009 10:52 2920 8
 • #1
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  1. NT21-ST121-E - jaka potrzebna wersja NT support Tool by załadować do niego dane z innego panelu starszej generacji.

  2. Kompatybilność z NT20M-V125. W urządzeniu był taki właśnie panel. Pech chciał że pękła rura z woda, woda zalała m.in. tenże pulpit, pracownica bezmyślnie włączyła i panel padł. Ktoś tam kiedyś zgrał zawartość. Dawało radę to przenieść na inne panele np. NT20S. No ale w przypadku NT21-ST121-E jest problem. Na ekranach można odczytać różne ustawiane parametry ale po zmianie na ekranie nastaw nic się dzieje - sterownik PLC ignoruje, nie otrzymuje tych danych? Co może być przyczyną?

  3. Dotyczy inne już panelu z serii NT20S. Otóż niektóre modyfikowalne parametry on odczytuje (np. ciśnienie, jest manometr i można to potwierdzić) ale zmian tego parametru nie odnosi skutku. Gdzie szukać problemu?



  4. Czy oprogramowanie sterowników Omrona z serii SYSMAC ma jakieś zabezpieczenia przed odczytem?

  5. Prosiłbym o linki do NTST - możliwie jak najnowsza wersja - zgodna z nowymi panelami Omrona. Jakiś emulator paneli NT - wygoda.... torrent OK, emule odpada...
  mail jak najbardziej - mogę udostępnić dla transferu swoje konto ftp.

  6. Czy jest jakiś sposób na rozpracowanie adresów elementów architektury SYSMAC, rejestry modułów CQM itd..

  Wiem ze może to lamerskie pytania ale zanim będę przegryzał dziesiątki PDF'ów wolałbym mieć juz nakierowanie na konkretne ew. dokumenty.
 • #3
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  OK,

  Naświetlę inaczej problem.
  Jest sobie jakaś maszyna. Używała wcześniej panelu NT20M. Był tam jakiś sobie wsad ale panel trafił szlag, zawartość jego też.

  Jest nowy panel już z serii NT21. Wsad dostosowany do niego - w druga stronę rzeźba - przeedytowanie ekranów.

  Wszystko OK. Łączy się ze sterownikiem. Ale jak mamy kontrolkę z wartością liczbową. - powiedzmy nastawa ciśnienia. To po wpisaniu nowej wartości (małe okno popup - z klawiaturą numeryczną) i próbie zatwierdzenia mamy kilka beeepnięć. Można jedynie zrobić Esc. Wracamy do ekranu. Niby w kontrolce jest owa wartość ale przeskoczymy na inna i mamy stara wartość (domyślna, odczytana z PLC - na razie dla mnie to HGW).

  NT20M też miały dziwną cechę. maszyny są włoskie i ich panele NT20M mają pewna wadę - NTST nie ściąga kompletnego wsadu. To co jest ściągnięte jest niekompletne.

  Wracając do podstawowej kwestii -czy jet to problem komunikacji pomiędzy ekranami czy tez może inny problem z komunikacją NT21 - sterownik. Sterownik to zintegrowany sterownik z dodatkowym modułem rozszerzeń - OMRON. Typ - hmm pamięć zawiodła - jest w typie 60. Nie jest to nic z serii
 • #4
  eromus
  Level 10  
  Może podajesz wartości z poza zakresu wartości możliwych do wprowadzenia w danym okienku. Sprawdź jaką wartość podałeś w w sofcie panela.
 • #5
  bugger
  Level 20  
  NT20M-SMR01-E
  NT20M-SMR31-E
  ktory typ z nich byl w maszynie? jest roznica w adresowaniu pamieci eprom, pierwszy ma adresowanie "indirect" gdzie transfer danych uzywa tabeli DM0000, drugi ma adresowanie "direct" gdzie w panelu podajesz dokladnie taki sam adres portu jak w PLC

  zobacz zalaczone manuale
 • #6
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  W starszej generacji maszyn były ładowane panele NT20M-DT12x. (zazwyczaj 125 i 121).

  Producent maszyn serwisując jeszcze we Włoszech zamieniał panele (niestety wilgoć szybko niszczy je - padają wyświetlacze) na nowsze panele oferując nowe zestawy okien dialogowych.

  Być może osoba serwisująca tu w Polsce wymieniając zniszczony panel NT20M na NT21, mając wsad od rodziny NT20S dokonała automatycznej konwersji przez NTST do serii NT21..... Z dokumentacji wynika (w zależności od wersji NT21) zupełnie inna struktura PT Notify i PT Control. Tu podejrzewam problem.

  Okna maja elementy których nie oferuje rodzina NT20M. W sumie jest ich około 300. Niestety osoba serwisująca mówi że nie da się tego absolutnie załadować/przenieść do NT20M.

  Efekt - jest kupiony nowy panel (według jego sugestii), załadowany przez niego wsad, ale panel nie potrafi zmieniać nastaw maszyny. Rozkłada ręce i mówi że nie wie czemu nie działa... A właściciel fabryczki jest delikatni mówiąc w****

  Dlaczego zniszczony stary NT20M. Otóż padł w nim zasilacz. Prosta awaria - szlag trafił jeden kondesator elektrolityczny. Ale że to uszkodzeni zbiegło się z awarią rury z wodą/parą to wewnątrz a szczególnie na sensorze dotykowym skondesowała się wilgoć. Zamiast wysuszyć itd. znalazł się inny fachman - który śrubokrętem próbował rozebrać panel od strony wyświetlacza. Sensor połamał.
 • #7
  bugger
  Level 20  
  to mysle ze pozostaje niestety dlubanina w adresach, zobacz jaki adres jest przypisany w panelu NT21 do "kontrolki" gdzie zmieniasz wartosc i szukaj w listingu programu z PLC jak ten adres jest odczytywany-obrabiany.
 • #8
  gacore
  Automation specialist
  Witam,
  szkoda, że wcześniej nie było próby oddania uszkodzonego panelu do oryginalnego serwisu w OMRON ELECTRONICS Sp. z o.o.
  Zryczałtowany koszt naprawy z reguły jest dużo niższy od ceny nowego.
  Jeżeli panel okazuje się możliwy do naprawy trwa to około 2-3 tygodnie.
  W pierwszym poście "studisat" napisałeś:
  "Kompatybilność z NT20M-V125. W urządzeniu był taki właśnie panel. Pech chciał że pękła rura z woda, woda zalała m.in. tenże pulpit, pracownica bezmyślnie włączyła i panel padł. Ktoś tam kiedyś zgrał zawartość. Dawało radę to przenieść na inne panele np. NT20S."
  Panele wersji NT20ST121(B)E są jeszcze w OMRON-ie standardowo dostępne (realizacja zamówienia 3-5 dni roboczych), ktoś niepotrzebnie kupował NT21.
  Pozdrawiam,
  Andrzej Łacinnik
  e-mail: andrzej.lacinnik(małpa)eu.omron.com
  p.s.
  niektórzy włoscy producenci stosują panele OMRON-a z indywidualnym firmwarem (customizing for OEM), w takim przypadku w porozumieniu z tym producentem czasem możemy pomóc.
 • #9
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  bugger - w innym NT20M z takiej samej maszyny (ale sterownik PLC mógł być inny) - niestety ma własny firmware OEM - jest ROM oznakowany NT20M-SMR01-E.
  W oryginalnym, niesprawnym panelu nie jest obsadzone miejsce na podstawkę ZIF a moduł komunikacyjny NT20M-LK203-EV1 ma EPROM 27C101 z naklejką YSOB (O lub 0 nie ma przekreślenia wić trudno zgadnąć)
  NT Transfer utility odczytało dane z panela, ale NTST nie umie tego zaimportować - komunikat o niewłaściwej wersji. Plik m2s zaczyna 0x00, 0x01, dalej ciąg tekstowy 684_15E a następnie 0x00 do dopełnienia do 32 bajtów.

  NT Transfer Utility zapisał pliki:
  m2s - opisany powyżej,
  m2t - 1536B - praktycznie same 0x0 pod koniec napis PARTIAL i pięc stringów NON
  m2m - 2048B - dane binarne
  m2g - 11398B - zawartość wygląda na definicje okien itd...
  m2! - 12040B - Na początku string NTM potem 0x03, 0x00, 0x03 i dalej wpisany komentarz podczas zapisu uploadowanych danych a dalej do końca pliku tylko same 0x00.