Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwiększenie mocy i zmiana rodzaju przyłącza - jak najlepiej?

slimax 22 Sep 2009 13:18 4114 4
 • #1
  slimax
  Level 17  
  Witam!
  Mam działkę na której stoi stary dom z przyłączem napowietrznym.
  Złożyłem w tamtym roku podanie o zwiększenie mocy z 5 do 14KW przyłączem kablowym (pod ziemią). Zostałem zapewniony o tym, że będę musiał zapłacić różnicę (14-5)KW ale na przygotowanej umowie mam do zapłacenia całość :(
  Wytłumaczono mi, że przy zmianie przyłącza musze pokryć całość...
  Proszę teraz o kilka informacji:
  1) Jaki kabel wkopać w ziemię - około 25m (YKY 5x6, 5X10 ?)
  2) Czy nie ma tańszego dla mnie sposobu na podłączenie prądu - może być stare napowietrzne 5KW. Stary licznik został zdjęty dawno temu, instalacja w domu prawie nie istnieje a że przepisy się zmieniły będe musiał kupić skrzynkę i wmurować na zewnątrz budynku? Czyli jak nic 700zł.
  3) Prądu potrzebuje do prac w ogrodzie i albo remontu domu starego albo budowy nowego. Z tego co się dowiedziałem w przypadku przyłącza kablowego, gdy wybuduje nowy dom i będe chciał ze słupa (który jest na mojej działce gdzie będzie licznik w przypadku przyłącza kablowego) podłączyć nowy budynek to koszty będą niewielkie(nie stracę tych 14KW)??
  Bardzo proszę o poradę co zrobić w tej kwesti, czytałem też że były takie przypadki że ZE na swój koszt przenosi licznik i montuje skrzynkę na zewnątrz budynku, czy to jest możliwe w moim przypadku?
 • Helpful post
  #2
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  1. Wszystko jest możliwe, ale część mało realna. ZE płaci wszystko w wypadku, kiedy nastepuje planowa przebudowa sieci.
  2. Twoje kable są za cienkie. Daj YAKY 4 x 16, (aluminiowych cieńszych nie wolno) bedzie taniej
  3. Ciągnięcie kabla 5 x ... nie ma sensu, bo punkt rozdziału bedzie i tak zaplombowany i nie bedziesz miał do niego dostępu. Musisz zrobić własne uziemienie i od niego rozdzielić PEN.
  4. Więcej podpowiedzi nie daję bo papierkologia i tak zależy głównie od rejonu, a resztę przepisów znajdziesz w Prawie Energetycznym.
 • #3
  luk9753
  Level 24  
  Dokładnie. U mnie naprzykład trzeba by było wystąpić o dodatkowe KW i jeżeli z 5 na 14 to zakład energetyczny w ciągu 2 lat zrobił by Ci to na swój koszt.(przyłącze oczywiście) ale jeżeli chcesz szybciej trzeba wykonać na swój koszt. Kabel 4x16 YAKY lub 25mm2. Reszta tak jak kolega wyżej napisał
 • #4
  slimax
  Level 17  
  luk9753 wrote:
  ... to zakład energetyczny w ciągu 2 lat zrobił by Ci to na swój koszt...

  Nie bardzo rozumiem, w sumie nie spieszy mi się z tym.
  Mam warunki i umowę którą sporządził ZE ponad rok temu - jest ważna dwa lata czyli do jesieni przyszłego roku. W umowie tej mam pokryć koszt 14KW (całość przy przyłączu kablowym tj. ok. 2300zł plus kabel do ziemi, ...) lub nie podpisując tych papierów, mogę złożyć papiery o ponowną zabudowę licznika, czyli musiałbym zrobić skrzynkę na zewnątrz budynku - min 700zł (5kw przyłącze napowietrzne). Niestety przyłącze napowietrzne jest dla mnie kłopotliwe ze względu na planowany remont czy choćby nawet drzewa które sięgają do kabli :(
  Obawiam się, że nawet w przypadku gdyby ZE przeprowadzał przebudowę sieci to i tak u mnie nic by nie zrobili bo nie mam w tym momencie licznika :(
 • #5
  luk9753
  Level 24  
  U mnie musiał byś złożyć od nowa dokumentacje do ZW z pieczątką człowieka z UB i zainstalować układ zapezpieczeniowo-pomiarowy na zewnętrznej ścianie budynku(czyli skrzynka) jeżeli masz warunki na przyłącze napowietrzne to w ciągu 2 lat od wydania Ci tego dokumentu (przynajmniej u mnie) ZE wykonuje przyłącze na swój koszt. Sprawa się ma trochę inaczej z przyłączem kablowym. Jeżeli istniało juz tam kiedyś przyłącze napowietrzne a chcesz zmienić na kablowe czeka Cie trochę formalności i oczekiwania. Bo na takie prace ZE robi przetargi i musisz sie dogadać co i jak. U mnie po 2 latach podciągają mi zasilanie do skrzynki(w ogrodzeniu) puzniej wykonuje przyłącze skłądam dokumentacje i w ciągu 7-14 dni mam licznik w szafie.