Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwiększenie mocy i zmiana rodzaju przyłącza - jak najlepiej?

slimax 22 Sep 2009 13:18 4114 4
    slimax
    Level 17  
    Witam!
    Mam działkę na której stoi stary dom z przyłączem napowietrznym.
    Złożyłem w tamtym roku podanie o zwiększenie mocy z 5 do 14KW przyłączem kablowym (pod ziemią). Zostałem zapewniony o tym, że będę musiał zapłacić różnicę (14-5)KW ale na przygotowanej umowie mam do zapłacenia całość :(
    Wytłumaczono mi, że przy zmianie przyłącza musze pokryć całość...
    Proszę teraz o kilka informacji:
    1) Jaki kabel wkopać w ziemię - około 25m (YKY 5x6, 5X10 ?)
    2) Czy nie ma tańszego dla mnie sposobu na podłączenie prądu - może być stare napowietrzne 5KW. Stary licznik został zdjęty dawno temu, instalacja w domu prawie nie istnieje a że przepisy się zmieniły będe musiał kupić skrzynkę i wmurować na zewnątrz budynku? Czyli jak nic 700zł.
    3) Prądu potrzebuje do prac w ogrodzie i albo remontu domu starego albo budowy nowego. Z tego co się dowiedziałem w przypadku przyłącza kablowego, gdy wybuduje nowy dom i będe chciał ze słupa (który jest na mojej działce gdzie będzie licznik w przypadku przyłącza kablowego) podłączyć nowy budynek to koszty będą niewielkie(nie stracę tych 14KW)??
    Bardzo proszę o poradę co zrobić w tej kwesti, czytałem też że były takie przypadki że ZE na swój koszt przenosi licznik i montuje skrzynkę na zewnątrz budynku, czy to jest możliwe w moim przypadku?
  • Helpful post
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    1. Wszystko jest możliwe, ale część mało realna. ZE płaci wszystko w wypadku, kiedy nastepuje planowa przebudowa sieci.
    2. Twoje kable są za cienkie. Daj YAKY 4 x 16, (aluminiowych cieńszych nie wolno) bedzie taniej
    3. Ciągnięcie kabla 5 x ... nie ma sensu, bo punkt rozdziału bedzie i tak zaplombowany i nie bedziesz miał do niego dostępu. Musisz zrobić własne uziemienie i od niego rozdzielić PEN.
    4. Więcej podpowiedzi nie daję bo papierkologia i tak zależy głównie od rejonu, a resztę przepisów znajdziesz w Prawie Energetycznym.
    luk9753
    Level 24  
    Dokładnie. U mnie naprzykład trzeba by było wystąpić o dodatkowe KW i jeżeli z 5 na 14 to zakład energetyczny w ciągu 2 lat zrobił by Ci to na swój koszt.(przyłącze oczywiście) ale jeżeli chcesz szybciej trzeba wykonać na swój koszt. Kabel 4x16 YAKY lub 25mm2. Reszta tak jak kolega wyżej napisał
    slimax
    Level 17  
    luk9753 wrote:
    ... to zakład energetyczny w ciągu 2 lat zrobił by Ci to na swój koszt...

Nie bardzo rozumiem, w sumie nie spieszy mi się z tym.
    Mam warunki i umowę którą sporządził ZE ponad rok temu - jest ważna dwa lata czyli do jesieni przyszłego roku. W umowie tej mam pokryć koszt 14KW (całość przy przyłączu kablowym tj. ok. 2300zł plus kabel do ziemi, ...) lub nie podpisując tych papierów, mogę złożyć papiery o ponowną zabudowę licznika, czyli musiałbym zrobić skrzynkę na zewnątrz budynku - min 700zł (5kw przyłącze napowietrzne). Niestety przyłącze napowietrzne jest dla mnie kłopotliwe ze względu na planowany remont czy choćby nawet drzewa które sięgają do kabli :(
    Obawiam się, że nawet w przypadku gdyby ZE przeprowadzał przebudowę sieci to i tak u mnie nic by nie zrobili bo nie mam w tym momencie licznika :(
    luk9753
    Level 24  
    U mnie musiał byś złożyć od nowa dokumentacje do ZW z pieczątką człowieka z UB i zainstalować układ zapezpieczeniowo-pomiarowy na zewnętrznej ścianie budynku(czyli skrzynka) jeżeli masz warunki na przyłącze napowietrzne to w ciągu 2 lat od wydania Ci tego dokumentu (przynajmniej u mnie) ZE wykonuje przyłącze na swój koszt. Sprawa się ma trochę inaczej z przyłączem kablowym. Jeżeli istniało juz tam kiedyś przyłącze napowietrzne a chcesz zmienić na kablowe czeka Cie trochę formalności i oczekiwania. Bo na takie prace ZE robi przetargi i musisz sie dogadać co i jak. U mnie po 2 latach podciągają mi zasilanie do skrzynki(w ogrodzeniu) puzniej wykonuje przyłącze skłądam dokumentacje i w ciągu 7-14 dni mam licznik w szafie.