Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domofon - przewody, jak je rozróżnić.

22 Wrz 2009 18:07 22170 7
  • Poziom 2  
    Witam. Mam taki problem.

Muszę wymienić słuchawkę domofonu, jednak nie wiem jak rozróżnić przewody, w sensie który służy do czego. Stara słuchawka jest wyrwana. Po za tym brak na niej jakiegokolwiek opisu.

Czy jest możliwość rozróżnienia przewodów używając np. multimetra? Zakładamy, że nie mam możliwości wejścia do sąsiada w celu rozkręcenia jego słuchawki. Instalacja jest 6 żyłowa w 10 kondygnacyjnym budynku.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 15  
    Witam mam nadzieje i wiesz że słuchawka domofonu zasilana jest różnymi napięciami i zamek elektromagnetyczny tzw.rygiel zasilany jest napięciem zmiennym najczęściej o wartości około 12,8 do 15 około wolt może się trochę różnić to masz już pewne ,że przy pomiarze multimetrem i masz tam napięcie zmienne to jest to otwieranie . Zasilanie słuchawki tzw zespołu do którego mówimy to najczęściej napięcie stałe o wartości w granicach 4,5-4,75 wolta mierzysz woltomierzem nastawionym na napięcie stałe i tam będziesz miał potencjał plus i minus , a następne dwa przewody to będzie napięcie zasilania dzwonka około 6,5 wolta podnosi się do około 11 wolt w chwili gdy ktoś naciśnie przycisk dzwonka w każdej instalacji domofonowej jest inna kolorystyka a rozszyfrowanie nie jest problemem wymaga cierpliwości i spokoju a i różnicę potencjałow mogą się nie co różnić ale z powodzeniem można rozszyfrować to za pomocą multimetru i potem wiedzieć co do czego podpiąć.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 27  
    1.Poszukaj woltomierzem przewodu o najniższym potencjale. To będzie masa (prawdopodobnie dwa przewody, można sprawdzić omomierzem na zwarcie). Dwa przewody o potencjale + to linia mikrofonów i otwieranie rygla. Mało prawdopodobne jest sterowanie ryglem wykonane na prądzie zmiennym, bo praktycznie takich układów już się nie stosuje.
    2.Podłącz wkładkę słuchawkową lub jakiekolwiek słuchawki pomiędzy masę (znaleziona w p-cie 1) a jeden z dwóch przewodów bez potencjału. W jednym z nich powinieneś usłyszeć to co się dzieje przed klatką. To linia słuchawek.
    3. Drugi przewód bez potencjału wykazujący przerwę (omomierz) do pozostałych to sygnał wywołania.
    4. Pozostały dwa z potencjałem +. Przy podłączonej słuchawce (pkt 2) zwieraj pojedynczo do masy. Powinieneś usłyszeć albo brzęczenie rygla albo trzeszczenie w kasecie zewnętrznej.

Często spotykany kod kolorowy przewodów
    Zielony - masa
    Biały - mikrofon
    Czerwony - słuchawka
    Niebieski - wywołanie
    Żółty - masa otwierania rygla
    Brązowy - plus otwierania rygla
  • Poziom 27  
    następne dwa przewody to będzie napięcie zasilania dzwonka około 6,5 wolta podnosi się do około 11 wolt

Dławik 81. Na zacisku wywołania ( CA) nie ma żadnego potencjału.
    Kolego. Najpierw musisz znaleźć 2 przewody od elektrozaczepu. Najlepiej zwierając po kolei wszystkie kabelki i słuchać czy zadziała zamek. Jak wyeliminujesz zamek to zostaną ci 4 kabelki. Teraz trzeba znaleźć masę i żyłę mikrofonu. Voltomierzem musisz sprawdzać każdy z każdym, aż znajdziesz 2 kable na których będzie ok 8do 9V. Plus będzie żyłą mikrofonową. Masę załącz do zacisku masy w unifonie i teraz dołączaj pozostałe kabelki trzymając słuchawkę przy uchu. Jak usłyszysz dźwięk z bramy to będzie przewód od słuchawki. Ostatni będzie od wywołania, czy jak wolisz dzwonienia.
  • Poziom 15  
    Ja u siebie rozszyfrowałem to za pomocą pomiaru napięć i nie używałem no chyba ze chodzi też o naprawienie same słuchawki to wtedy użyjemy omomierza i bez problemu wiem ,że to akurat jest to do wykonania . U siebie zrobiłem tak i działało jak ktoś chce zastosuje moją metodę to tylko propozycja układy domofony różnią się bardzo pod względem konstrukcyjnym a najlepsza niezawodna metoda na sprawdzenie jest stara słuchawka telefoniczna zaopatrzona krokodylkami .
  • Pomocny dla użytkowników
    Dławik81 napisał:
    napięcie zasilania dzwonka około 6,5 wolta podnosi się do około 11 wolt w chwili gdy ktoś naciśnie przycisk dzwonka

To nieprawda. Na linii dzwonka jest w tanie spoczynku czysta przerwa. co do innych zył się nie wypowiadam, bo bywa to różnie. Trzeba trochę praktyki i można wszystko wybadać na słuch.
  • Poziom 19  
    w instalacjach 6 -cio przewodowych należy wyjaśnić że może to być również system RWT który na dzwonieniu ma terkotkę i sterowny jest od 4,5 V do 5,5 V
    w innym przypadku jest to układ elektroniczny "generator"

warto jest poznać aparat sąsiada (nazwa), oraz zasilacz (nazwa) odszukujemy schemat podłączeń i mamy kolory przypisane do funkcji ale jeżeli kolory się powtarzają miernik i stara słuchawka RWT (wkładka słuchawkowa) lub nowy aparat jest nie zastąpionym narzędziem.

w tych systemach rozróżnimy
    moduł rozmówny :
    MASA,
    Mikrofon,
    Słuchawka (głośnik)
    otwieranie zamka:
    2 żyły z prądem zmiennym
    i WYWOŁANIE (w pionie odrębne dla każdego mieszkania)

miernikiem odszukaj zmienne od 8 V do 14 V zaznacz odłóż
    głośnikiem odszukujesz masę i słuchawkę (usłyszysz głos z przed klatki)
    pozostaje ci 2 kable po podłączeniu do aparatu pod mikrofon właściwego jak dmuchniesz w mikrofon powinieneś usłyszeć przedmuch w głośniku słuchawki ale dla pewności wyślij umyślnego na dół do kasety
    ostatni kabelek to wywołanie przy wymianie z RWT niezbędne jest wstawienie płytki generatora lub elementu piszczącego (piezoelektrycznego od 3 V-12 V) a dla pozostałej instalacji wystarczy podać na zacisk wywołania.

mam opisy wielu słuchawek (producentów) razie problemów pisz ...

Pozdrawiam TOM
  • Poziom 8  
    Witam,

odkopuję ponieważ mam problem z identyfikacją kabli w instalacji 6 żyłowej (unifon CS1131-002G).
    Postąpiłem jak @karl102 opisał, znalazłem 2 przewody masy (omomierzem, przedzwoniłem) - zielony i biały.
    Zielony wpiąłem na zacisk 6, a biały na 10.
    Trzymając słuchawkę przy uchu przykładałem przewody do 1, na czerwonym usłyszałem głosy przed klatką i zostawiłem go wpiętego na 1.
    Potem posłałem kolegę, który wywoływał mój nr na kasecie a ja sprawdzałem napięcie, na niebieskim+ i zielonym- pojawiło mi się 12,6V, niebieski wpiąłem na CA.
    Potem przykładałem pozostałe 2 przewody do 2 jednocześnie mówiąc do słuchawki, na czarnym pojawił się głos na dole.
    Został brązowy który jest wpięty na 9.

Reasumując rozmowa między mieszkaniem, a dworem działa, sterowanie ryglem działa, natomiast problem leży przy wywołaniu, jest bardzo ciche... Sprawdzałem u sąsiada, ma ten sam unifon i tak samo podłączone przewody...

w czym może leżeć problem??

pozdrawiam i z góry dziękuje za odp