Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prywatne firmy przygotowują się do lotów na Księżyc

pseven 22 Wrz 2009 19:23 868 0
 • Prywatne firmy przygotowują się do lotów na Księżyc
  Skuszone wielomilionowymi nagrodami prywatne firmy stanęły do technologicznego wyścigu.
  Pierwsza nagroda w wysokości jednego miliona dolarów zostanie przyznana temu, kto zademonstruje najlepsze rozwiązanie lądowania na Księżycu. Obecnym liderem jest Armadillo Aerospace, firma która zrealizowała z powodzeniem projekt pojazdu o nazwie Scorpius. Bezzałogowy Scorpius przeznaczony jest do cyklicznych lotów tam i z powrotem na Księżyc. Armadillo Aerospace zajmuje się konstruowaniem pojazdów wielokrotnego użytku napędzanych silnikami rakietowymi i specjalizuje się w maszynach pionowego startu i lądowania. Firma ma już doświadczenie we współpracy zarówno z NASA jak i Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych.

  W urządzonym przez NASA konkursie planują wziąć udział przynajmniej dwie kolejne firmy, które muszą zgłosić swoje uczestnictwo do 31 października.

  Analogicznym konkursem, z łącznymi nagrodami w wysokości 2 milionów dolarów jest „Northrop Grumman Lunar Lander Challenge”. Rejestracja uczestników zakończyła się 15 września a w pierwszej grupie znalazły się „Armadillo Aerospace”, „Masten Space Systems” i „Unreasonable Rocket”. Próby lądowania zostaną przeprowadzone pomiędzy wrześniem a październikiem tego roku.

  Pojazdy konkurentów mają za zadanie precyzyjnie i w określonym czasie wylądować na wyznaczonym obszarze skalistego terenu, który posiada zbliżone cechy do powierzchni Księżyca.

  Ponad dwudziestu uczestników zarejestrowało się w tegorocznym „Google Lunar X Prize”, w którym przewidziano nagrody o łącznej wysokości aż 30 milionów dolarów. Główna nagroda ma zostać przyznana za bezpieczne lądowanie na powierzchni Księżyca pojazdem, który następnie ma przejechać 500 metrów oraz przesłać określone dane i fotografie na Ziemię. Warunkiem uczestnictwa jest korzystanie prawie wyłącznie (bo w przynajmniej 90%) z prywatnego kapitału, a termin rejestracji to 31 grudzień 2010. Pierwsza drużyna, której uda się spełnić wszystkie warunki otrzyma 20 milionów dolarów.

  Obserwatorzy twierdzą, że prywatny przemysł posiada pełen potencjał ,by z powodzeniem dokonać lądowania na księżycu. Takie inicjatywy mają przyczynić się do mniej kosztownego i bardziej efektywnego rozwoju technologii, która ma posłużyć do przyszłej eksploracji kosmosu.

  Źródło:
  http://dsc.discovery.com/news/2009/09/21/commercial-moon-rocket.html