Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer ze sklepu i wgrany WINDOWS (pytanie)

Wojtek 24 lata 22 Wrz 2009 19:29 4401 11
  • #1 22 Wrz 2009 19:29
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

Witam.
    Chciałbym zapytać kolegów o kilka chyba prostych kwestii związanych z kupnem komputera na którym jest już zainstalowany windows.
    No właśnie. Koleżanka kupiła nowy komputer, ma na nim Windowsa, za dodatkowe zainstalowanie systemu zapłaciła, ma naklejkę z cd-key, ale przecież płytki z windowsem nie dostała.
    Zainstalowanie systemu kosztowało 150zł. System jest oryginalny bo się aktualizuje. A przecież najtańszy windows kosztuje więcej niż 150zł. Czyli jak to jest zrobione?
    Ja akurat musiałem do mojego składaka kupić całą płytkę...

0 11
  • #2 22 Wrz 2009 19:47
    Grzegorz Katze
    Poziom 10  

Tak to jest zrobione ze sa roznie licencje i nie chodzi tutaj np o licencje ktora by ograniczala twoj system pod wzgledem funkcjonalnosci,
    Zacznijmy od tego czy wczesniej przed wgraniem komputer byl pusty lub z innym systemem, Jesli z inny lub pusty to nie dziw sie ze zaplacila. Chyba ze pytasz o to czemu jej wgrali a nie dostala plytki a ty takowa dostales. To zalezy niektore sklepy maja licencje na klucze itd wgrywaja system przyklejaja naklejke i juz orginal, ty musiales kupic osobno i juz. :)

0
  • #3 22 Wrz 2009 21:42
    stachu_22
    Poziom 17  

Jeżeli masz naklejkę a nie dostałeś płyty to masz najprawdopodobniej wersje OEM systemu. W takim wypadku, gdzieś na dysku (prawdopodobnie ukryta partycja) masz specjalne narzędzia które służą do wypalenia sobie płytki z windowsem. Tak wypalona płytka jest w pełni legalna i bez problemu klucz który masz na naklejce będzie pasował przy nastepnym instalowaniu windowsa.

Wersje OEM są przeznaczone głównie do danych typów/marek komputerów, przeważnie spotykane w laptopach. Czasem takiej wersji nie zainstalujesz na innym kompie niż ten na który jest przeznaczona.

Windows który dokupujesz osobno to tzw. BOX. Masz do niego naklejkę, instrukcje, płytkę i pudełko, z tym kluczem możesz go zainstalować na każdym kompie lecz gdy spróbujesz do niego wcisnąć klucz z wersji OEM to z regóły po prostu wyskoczy Ci komunikat, że klucz niepoprawny :) Sprawdzone na LENOVO 3000 c100, pozdrawiam

0
  • #4 22 Wrz 2009 22:43
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

stachu_22, wypisujesz takie bzdury o wersji OEM i BOX że nie da się tego czytać. Tylko krótki staż na forum uratował Cię przed konsekwencjami regulaminowymi. Przyjmij zasadę, że piszesz tylko wtedy kiedy wiesz, a nie wtedy kiedy wydaje Ci się, że wiesz.

0
  • #5 23 Wrz 2009 08:43
    stachu_22
    Poziom 17  

jankolo napisał:
    stachu_22, wypisujesz takie bzdury o wersji OEM i BOX że nie da się tego czytać. Tylko krótki staż na forum uratował Cię przed konsekwencjami regulaminowymi. Przyjmij zasadę, że piszesz tylko wtedy kiedy wiesz, a nie wtedy kiedy wydaje Ci się, że wiesz.

Więc prosze mi powiedziec co mówię źle. Stawiałem winde na nowo w Lenovo 3000 c100. Był tam XP HE sp1. Żaden z windowsów, które posiadałem (z różnymi SP) nie chciał zaakceptować klucza, który był na naklejce. Dopiero podmiana jednego pliczku (nie pamiętam nazwy) z folderu i386 który był na ukrytej partycji do folderu i386 który był na płycie z normalnym windowsem kupionym w sklepie pomogła i klucz został zaakceptowany (nie mogłem wtedy wyrobić normalnie dysku z windą, bo w tym komputerze padł dysk i większa część plików była nie do odzyskania).

Męczyłem się z tym komputerem 3 dni, siedziałem na wielu różnych forach i co nieco się dowiedziałem. To co opisałem - zadziałało. Jeżeli twierdzisz, że jestem w błędzie to po prostu mnie popraw, wtedy dopiero moge przyznać się do ewentualnego błędu.

0
  • #6 23 Wrz 2009 09:20
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

Witam.
    O zasadach licencjonowania produktów OEM trzeba chyba porozmawiać na infolinii microsoftu, bo "podobno" niedawno znów coś zmienili. W każdym razie zadzwonię i zapytam.
    Zastanawia mnie tylko, może ja pytam o jakąś tajemnicę handlową, nie wiem, ale jak to się dzieje, że np. wersja OEM kosztuje obecnie 305 zł. Jest to wersja HOME. WinXP. Kupując tą płytkę z pozostałymi częściami do złożenia całego komputera wychodzi drożej niż kupić taki sam komputer, ale poprosić by sami wgrali mi system i nie dawali płytki.
    Koleżanka tak zrobiła. Miałem poskładać komputer, nowiutki, ale trzeba było jeszcze kupić płytkę z windows. Poskładali z konfiguratora ten komputer sami, a za windowsa wzięli 150zł. No i ma naklejkę i jest legalny. A przecież OEM jest tylko do jednego komputera. Integruje się z numerami seryjnymi płyty głównej itp. Nic nie rozumiem.

0
  • #7 23 Wrz 2009 09:54
    nitro07
    Poziom 14  

Sprawa wygląda dość dziwnie, skoro jest naklejka to wskazuje na to, że jest to Windows na licencji OEM - więc cena jest podejrzana.
    Mam pewną teorię, dla potwierdzenia której potrzebuję kilku odpowiedzi:
    1. Czy Windows jest wyszczególniony na paragonie/fakturze ?
    2. Czy komputer zakupiony był w jakiejś dużej firmie typu: Vobis, ADAX(incom), Komputronik ?
    3. Czy zakupiony komputer to tzw. składak ?

0
  • #8 23 Wrz 2009 10:26
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 23 Wrz 2009 15:20
    tzok
    Moderator Samochody

stachu_22 napisał:
    Więc prosze mi powiedziec co mówię źle. Stawiałem winde na nowo w Lenovo 3000 c100. Był tam XP HE sp1. Żaden z windowsów, które posiadałem (z różnymi SP) nie chciał zaakceptować klucza, który był na naklejce. Dopiero podmiana jednego pliczku (nie pamiętam nazwy) z folderu i386 który był na ukrytej partycji do folderu i386 który był na płycie z normalnym windowsem kupionym w sklepie pomogła i klucz został zaakceptowany (nie mogłem wtedy wyrobić normalnie dysku z windą, bo w tym komputerze padł dysk i większa część plików była nie do odzyskania).
    Zapewne miałeś wyłącznie płyty BOX (retail) lub VLK (najczęstsze "piraty"). W sklepie możesz kupić wersję BOX (retail) lub pakiet OEM System Builder. Klucz z OEM nie pasuje do instalatora retail i na odwrót.

Faktycznie istnieją "brandowane" wersje OEM, ale one na ogół w ogóle nie wymagają podawania klucza podczas instalacji (płyta System Recovery), natomiast klucz z naklejki służy w przypadku instalacji "czystego" OEMa, ale nie sprawdzałem wszystkich kombinacji, możliwe więc że są "brandowane" płyty instalacyjne, które przyjmują tylko "brandowane" klucze (Only for DELL Computers i t.p.).

Swojego czasu wszystkie laptopy HP wychodziły z preinstalowanym Windowsem XP i wszystkie miały wpisany ten sam klucz (i był zupełnie inny niż znajdował się na spodzie na naklejce licencyjnej).

0
  • #10 23 Wrz 2009 15:52
    Exted
    Poziom 11  

stachu_22 napisał:
    Wersje OEM są przeznaczone głównie do danych typów/marek komputerów, przeważnie spotykane w laptopach. Czasem takiej wersji nie zainstalujesz na innym kompie niż ten na który jest przeznaczona.

Wcale nie, wersje oem. Wersja oem uprawnia nas do zainstalowania na jakimkolwiek komputerze, dostajemy do tego plytke, nalepke i reszte papierow. Jedyne czego nie mozemy, to wyrzucic z komputera i zainstalowac na innym (tzz. mozemy, ale nie bedzie to zgodne z licencja) lub zmienic w sposob znaczacy konfiguracji (np: plyty glownej). Wersja BOX uprawnia nas do instalowania na jakiejkolwiek maszynie, wiec w praktyce, instalujemy na komputerze, komp sie psuje, instalujemy na drugim, bo z tego pierwszego juz nie korzystamy.
    Do tego najtansza wersja OEM w tym momencie to 230 zl netto (Action), wiec ta cena podana w pierwszym poście jest wysoce podejrzana.
    Chyba, ze chlopaki kminia w ten sposob, ze oczywiscie nalepke dali, ale jak uzytkownikowi zepsuje sie system, to nie bedzie mial plyty instalacyjnej, wiec i tak przyjdzie do nas, a my go skasujemy kolejne 150 zl za instalacje i wyjdziemy na plusie.

[quote="tzok"]
    stachu_22 napisał:
    (...)możliwe więc że są "brandowane" płyty instalacyjne, które przyjmują tylko "brandowane" klucze (Only for DELL Computers i t.p.).

Nie możliwe, a napewno. Kazdy producent przygotowuje sobie brandowane systemy do swojego sprzetu dlatego właśnie jak instalujemy np: brandowana viste dla Dell'a na komputerze Dell'a, to nawet nie musimy go aktywować, bo odrazu "wykrywa" producenta. Na takiej samej zasadzie działa piracki aktywator do Visty, imituje producentów oem.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 23 Wrz 2009 20:01
    ZbeeGin
    Poziom 38  

OEM OEMowi nie równy. Sklepy mogą sobie tak wynegocjować umowę z M$, że OEMy instalowane przez sklep (zestawy OPK, zwykle wielokrotne) na ich produktach będą tańsze, a OEMy 1pk sprzedawane luzem przez sklep będą miały inną cenę. To tylko kwestia właściwej umowy.

0
  • #12 23 Wrz 2009 21:05
    irek.p.
    Poziom 9  

W tej chwili brak jest w sprzedaży zestawów OPK Windowsa XP. Gdy były - to różnica tylko kilku zł za 1 szt. WinXP. Koleżanka może kupiła jakiś brandowy komputer, wtedy jest możliwa cena 150 zł za XP

0
  Szukaj w 5mln produktów