Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VFD FUTABA - INNOVA - ECR - do Media Center - Media Portal

djskomy 22 Wrz 2009 22:34 11255 15
  • VFD FUTABA - INNOVA - ECR - do Media Center - Media Portal

Wszystko zaczęło się od wyświetlacza od kasy fiskalnej IBM 93F1090, który w roku 2006 dostał się w moje ręce.

Chciałem go uruchomić lecz niestety nigdzie nie mogłem odnaleźć informacji jak się do niego dobrać.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic558072.html

Nikt nie potrafił mi wówczas pomóc, więc zrezygnowałem z jego uruchomienia.

Wiosną tego roku przeglądając elektrodę natknąłem się na projekt zegara/termometru na vfd, który ku mojemu zdziwieniu wykorzystywał właśnie wyświetlacz taki jak ten mój:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1371279.html

Po zapoznaniu się z tematem postanowiłem też spróbować uruchomić swój.

Założeniem projektu było zrobienie wyświetlacza vfd z zegarem oraz z datą. Dane do wyświetlenia miały być przesyłane przez rs232, w przypadku ich braku przez kilka sekund miałby się pojawiać zegar i data.

Posiłkując się informacjami udostępnionymi przez kolegów z elektrody uruchomiłem całość. Jednak przy kolejnym usuwaniu małego błędu w programie zapomniałem zmienić napięcia zasilania z 12V na 5V co zniszczyło lampę wyświetlacza. Drugiego takiego niestety nie udało mi się dostać przez co projekt został niezrealizowany. (dla zainteresowanych mogę udostępnić informacje jego dotyczące)

Jednak urzeknięty zaletami vfd postanowiłem dalej szukać...

I tak zakupiłem wyświetlacz od kasy fiskalnej INNOVA (kasy te są najczęściej wykorzystywane w supermarketach - również pod innymi markami - siemens itp).

Wyświetlacz od razu potrafił wyświetlać dane jakie otrzymywał przez port rs232, jednak nie robił tego w sposób standardowy, traktując ekran jako bufor cykliczny znaków, tylko wyświetlał znaki wierszami - zakończenie wypisywania ostatniego znaku w drugim wierszu powodowało przesuniecie drugiego wiersza na pierwszą pozycję i powrót na początek linii, itd.

Postanowiłem przerobić go w taki sposób aby działał standardowo + posiadała funkcje założone w poprzednim projekcie.

Lampa VFD (202-md-18gok) jest typu CIG - czyli chip in glass, dzięki czemu sterowanie polega na szeregowym przesyłaniu informacji do 108-bitowej pamięci, na podstawie której zapalane są piksele.

http://www.noritake-itron.com/SubPages/ApplicNotesE/vfdcigapn.htm

(Poprzednia lampa miała anody i katody każdego piksela wyprowadzone na piny.)

Na płycie głównej oryginalnego wyświetlacza zastąpiony został główny procesor, płytką z procesorem atmega8 oraz zegarem pcf.

Schematu nie ma, jest tylko płytka. W razie pytań i problemów z uruchomieniem osobom chętnym służę pomocą.

VFD FUTABA - INNOVA - ECR - do Media Center - Media Portal VFD FUTABA - INNOVA - ECR - do Media Center - Media Portal VFD FUTABA - INNOVA - ECR - do Media Center - Media Portal VFD FUTABA - INNOVA - ECR - do Media Center - Media Portal VFD FUTABA - INNOVA - ECR - do Media Center - Media Portal

Funkcje wyświetlacza:
    - zegar i data, wyświetlane tylko w czasie, gdy nie są wysyłane dane przez port rs232 - możliwe włączenie i wyłączenie funkcji (zapamiętane w eeprom)
    - podtrzymywanie bateryjne, wraz z informowaniem o wykasowaniu ustawienia zegara przez ikonę na wyświetlaczu (przy długim braku zasilania)
    - zmiana jasności o określonych godzinach, dwie możliwe do zaprogramowania - na noc i na dzień (ustawienie zapamiętane w eeprom)
    - możliwość standardowego sterowania podświetleniem - 13 poziomów
    - możliwość włączenia kursora (zapisane w eeprom)
    - wyświetlanie polskich znaków + kilka dodatkowych
    - możliwość zapalenia trójkątów pod każdą pionową linią znaków
    - czyszczenie ekranu
    - ustawianie kursora
    - ustawianie urządzenia z aplikacji (okienkowej) uruchamianej na komputerze
    - ustawianie zegara z aplikacji konsolowej - wykorzystującej aktualny czas na komputerze - możliwa okresowa synchronizacja
    - godzina i data wędrują po wyświetlaczu w zależności od godziny - w celu oszczędzania lampy

Wyświetlacz pracuje z prędkością 9600,8,1,n i jest u mnie podłączony do komputera media center pracującego na programie Media Portal. Przy każdym ponownym uruchamianiu komputera, czas zegara jest synchronizowany.

Załączam wsad do procesora, programy oraz schemat płytki. Program z konsoli wymaga w parametrach podania portu com oraz czy ma sprawdzać jasność czy jest prawidłowa czy też nie. Przykładowe wywołanie:
    - ustawia godzinę na comie pierwszym i sprawdza jasność: VFDautoSet.exe COM1 dm:au
    - ustawia godzinę na comie drugim i nie sprawdza jasności: VFDautoSet.exe COM2 dm:man

Programy do konfiguracji wymagają .NET 3.5

Całość pobiera przy 5V i:
    - minimalnej jasnośći 0,34A = 1,7W
    - maksymalnej jasności 0,53A = 2,65W

Więcej zdjęć

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    djskomy
    Poziom 13  
    PAJ-COMP :: SERWIS
    http://www.pajcomp.pl
    Specjalizuje się w: informatyka, elektronika
    djskomy napisał 104 postów o ocenie 59, pomógł 4 razy. Mieszka w mieście Tłuszcz, Wołomin. Jest z nami od 2003 roku.
    seba_x
    Poziom 31  
    DjExit napisał:
    Czy istnieją wyświetlacze VFD ze sterownikiem hd44780 albo kompatybilnym ? Czy z każdym vfd trzeba takie gimnastyki uprawiać ?

szukaj na ebaju , kupiłem 2 sztuki 4x20 koszt wraz z przesyłką z usa 60zł :D

pini0
    Poziom 14  
    Witam
    No No super sprawa jak się sprawuje media portal :D
    Jaki komputer jest potrzebny aby można było oglądać filmy Full HD?
    Czy myślałeś o odbiorniku podczerwieni do sterowania media portalem np do lcd smartie 5.3 sterownik Matrix Orbital obsługuje 10 klawiszy i wyświetlacz, niestety media portal nie sprawdziłem mam za słaby komputer :cry:
    Media portal na pewno wymagają .NET 3.5 , a czy twój "Programy do konfiguracji wymagają .NET 3.5" ?
    djskomy
    Poziom 13  
    Cytat:
    No No super sprawa jak się sprawuje media portal

Doskonale! :) używam go do początku roku na komputerze z procesorem Dula-Core E5200 - 2,50GHz + 2GB RAM - aktualnie mam odpalony DVB-T + DVB-S (TNK) i śmiga idealnie, używam wersji 1.0.2.0. Jak jeszcze było TVP HD na DVB-T to miałem okazję testować HD. Obciążenie procesora ok 50%.
    Cytat:
    Czy myślałeś o odbiorniku podczerwieni do sterowania media portalem np do lcd smartie 5.3 sterownik Matrix Orbital obsługuje 10 klawiszy i wyświetlacz

Mam zrobiony własny projekt odbiornika do niego, obsługuję go pilotem od tunera N-ki. Wykorzystuje on Girdera. Niedługo umieszczę opis na elektrodzie.
    Oto i on
    Cytat:
    Media portal na pewno wymagają .NET 3.5 , a czy twój "Programy do konfiguracji wymagają .NET 3.5" ?

Mój też wymaga bo jest napisany w .NET - Visual C# 2008 Express Edition
    Pozdrawiam! :]
    szmichal
    Poziom 12  
    Urgon napisał:
    AVE...

Za wygląd obudowy z wyświetlaczem masz 6/6...

Istnieją kompatybilne, ale tylko nowe. No i ceny zaporowe: dwa razy tyle, co LCD z podświetleniem RGB...

u mnie możecie kupić takie. Sterownik HD44780 firma Noritake lub Futaba. Cena zależna od stanu luminoforu od 80 do 15 zł. Sorry za OT.
    TReneR666
    Poziom 12  
    pini0 napisał:
    Witam
    Jaki komputer jest potrzebny aby można było oglądać filmy Full HD?

Jezeli masz karte graficzna ze wsparciem sprzetowym H.264 to wymagania co do procesora sa minimalne. Ja mam stara poczciwa HD 2400 przy odtwarzaniu 1080p zajecie procesora w okolicach 5% (Pentium4 2.4GHz)

Dodano po 7 [minuty]:

djskomy napisał:

Cytat:

Mój też wymaga bo jest napisany w .NET - Visual C# 2008 Express Edition
    Pozdrawiam! :]

Ja mam obsluge wyswietlacza zrobiona w Girderze (wykorzystujac plugin portu szeregowego) - niestety tylko skromne LCD tekstowe. Na tym samym porcie chodzi odbiornik podczrerwienii obslugiwany tez przez Girdera.

ps. widze, ze Media Polrtal wspiera Skystar-2; musze sie tym blizej zainteresowac :-)
    djskomy
    Poziom 13  
    Aby było jasne dodam, że samo wyświetlanie danych odtwarzanego programu itd. jest zawarte funkcjonalnie w standardowym pluginie z Media Portal - minidisplay. Aby działał musi być ustawiony tak:
    Moje programy służą tylko do konfiguracji zegara oraz dodatkowych funkcji zapisanych w eeprom - czyli jasność dnia, jasność nocy itd.
    djskomy
    Poziom 13  
    Można dostać razem z wyświetlaczem od drukarki fiskalnej.
    Używki są dostępne na rynku wtórnym, bo po zapełnieniu pamięci fiskalnej niektóre idą do utylizacji... A marketów sporo w Polsce. :)
    Ogólnie jak to z używkami ceny różne, zależy od kogo. Proponuję poszukać na znanym serwisie aukcyjnym :)
    kamilelektryk
    Poziom 11  
    Kolego djskomy, może opiszesz w jednym wątku dokładnie cały swój media center. Myślę, że nie tylko ja jestem tym zainteresowany
    djskomy
    Poziom 13  
    Cytat:
    Kolego djskomy, może opiszesz w jednym wątku dokładnie cały swój media center

Myślę, że nie ma sensu opisywać w osobnym wątku, bo oprócz wyświetlacza i pilota to nic specjalnego tam nie ma.

Jest to obudowa od komputera Fujitsu Siemens Scenic - leżąca, z pasywnym, fabrycznym chłodzeniem procesora, kupiona za grosze.
    Zamontowaną mam tam taniutką płytę MSI G31M3-F + Dula-Core E5200 - 2,50GHz + 2GB RAM + tani grafika GF 8400 GS wyposażona w HDMI z podłączonym SPDIF.
    Pod to mam podłączony telewizor i monitor.
    Komputer służy zarówno jako Media Center, sterowany z pilota, obsługiwany przez Media Portal, ale także jako normalny komp na normalnym LCD. Można jednocześnie oglądać i pracować.

Mam tam zainstalowany xp, na Media Portalu mam odpaloną kartę CTX-925, przerobioną zgodnie z: tym opisem - to może być ewentualnie kolejna ciekawostka.
    Odbieram DVB-T z Łazów i Warszawy oraz mam podłączoną antenę satelitarną skierowaną na HB. Z DVB-S odbieram kanały Telewizji na Kartę - mam podłączony czytnik, z opłaconą kartą.
    Ogólnie daje mi to możliwość na jednej liście mieć część kanałów z DVB-T i z DVB-S, jak również jednoczesnego nagrywania i oglądania, oczywiście timeshift itd., ale to już klasycznie jak na MC.
    EPG mam pobierane z internetu codziennie dzięki TVXB.
    Poza tym to wszystkie inne zalety i możliwości aby znać, wystarczy przeczytać opis programu, którego używam.
    A tak to wygląda:

f_teller
    Poziom 10  
    Witaj, Skomy!

Słuchaj - dorwałem się do takiego wyświetlacza... I zastanawiam się nad wymianą tego procka '51 na 89S51 (albo S52) tak, żeby zaśpiewał mi tak, jak mu zagram (własny zestaw komend, własne zachowanie etc...). Kojarzysz może jakie jest mapowanie pinów tegoż CiG na wyprowadzenia w podstawce w tym wyświetlaczu (mam wyświetlacz również od Innovy - fabrycznie przedstawia się jako "Wyświetlacz DSP-2.02" ?

Pozdrawiam
    f_teller
    djskomy
    Poziom 13  
    Witam! Mam opis:

51-------------avr
    podst.---------mój

1--------------pc2 CLK
    2--------------pc0 BK
    5--------------pc3 SI
    14-------------pc1 LAT

10-------------pd0 rs232 RXD
    11-------------pd1 rs232 TXT

20-------------gnd
    40-------------vcc

Po włączeniu miałem to samo: "Wyświetlacz DSP-2.02".
    Pozdrawiam i czekam na informacje jak poszło! :D
    f_teller
    Poziom 10  
    Ja przypuszczam, że będę pisał pod '51. 89S51 lub S52 jest znacznie tańsze niż ATmega162. Poza tym ATmegę162 nie jest tak łatwo znaleźć w DIPie... Zobaczymy - na pewno dam znać, co i jak ;) A póki co zobacz sobie na mojej stronce, co zrobiłem na ten czas z tym wyświetlaczem (www.tomeczko.pl/prv/VFD/).

Pozdrawiam
    f_teller