Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

5 LNB Jak ustawić? Czasza 90cm.

23 Wrz 2009 10:14 3649 6
  • Poziom 10  
    Witam.
    Jak najlepiej ustawić 5 LNB? Chodzi mi o to co ma być na głównym HB czy Astra??
    Mam czasze 90cm i chce mieć Astre 28.2 E ,Astre 19E , HB i monoblock na Siriusa i thora.
    I czy da rade ustawić monoblock na te satelity/? Z góry dzięki za odpowiedz.
  • Poziom 12  
    Witam
    Moim zdaniem powinieneś ustawić na HB. Ale nie rozumiem w jaki sposób chcesz wykorzystać monoblock (chyba, że będzie to inna instalacja sat. tzn. podpięta pod drugi tunek). Jeśli zakładasz tyle konwerterów to podłączasz przez multiswitcha a monoblock ma już własną powiedzmy elektronikę i nie będzie raczej współgrał z multiswitchem jeśli chcesz podpiąć pod jeden kabel. Najlepiej monoblocka weź i wykorzystaj do HB i Astry 19.2, a konwertery ustaw na Siriusa, Thora i Astrę 28.2
    Powodzenia
  • Poziom 10  
    Acha tak zrobię. Tylko co na główny Astra czy HB??
  • Poziom 12  
    Auri17 napisał:
    Acha tak zrobię. Tylko co na główny Astra czy HB??

Możesz HB ustawić jako główny na monoblocku. Przy okazji: jak będziesz ustawiał sirka (wybierz parametry Travel Channel) jakość sygnału musi być 50% najmniej gdyż przy 40% będzie trochę rwało.
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    Auri17 napisał:
    Witam.
    Jak najlepiej ustawić 5 LNB? Chodzi mi o to co ma być na głównym HB czy Astra??
    Mam czasze 90cm i chce mieć Astre 28.2 E ,Astre 19E , HB i monoblock na Siriusa i thora.
    I czy da rade ustawić monoblock na te satelity/? Z góry dzięki za odpowiedz.

Da się. Bezproblemowo. Łatwizna.

Jedno zastrzeżenie - mieszkasz w Tarnowie. Będzie prawdopodobnie u Ciebie kłopot z wiązka T1 z pozycji 1,0W.

pozycja 1,0W + 0,8W

Intelsat 10-02
    spot1 >53.5dB antena 40cm
    spot2 <44.0dB antena > 120cm (skierowana na bliski wschód)
    Spot3 >54.0dB antena 35 - 40cm

Thor 3
    Nordic, CE & EE: >52dB antena 45 - 50cm - blisko środka wiązki

Thor 5
    T1: pomiędzy 47-50dB - 55-85cm (na północy Polski jest >52dB)
    T2: >54dB antena 35-40cm - praktycznie środek wiązki
    T3: <35dB antena > 300cm (skierowana na Bliski Wschód)

W centralnej Polsce antena 85cm ustawiona na HotBirda - odbiór z zeza na Thora bezproblemowy. Kilka takich anten zainstalowałem. W Twoim przypadku Jedynie kanały z wiązki T1 mogą szwankować przy niepogodzie.A w przypadku Astry z pozycji 19,2 - niektóre z polaryzacji V - np. 12851V - chyba najsłabiej odbierany w Polsce.
    nie będziesz miał ŻADNEGO problemu z wiązką na kierunkową na Polskę bowiem ona obejmuje całkiem sporo Białorusi i Ukrainy (lecz nie łapie się w niej Szczecin)

Centralnie ustawiasz sie na HOTBIRD'A!!!!
    Zezujesz po jednej stronie na Astrę a po drugiej na Siriusa i Thora.

Inne uwagi - ŻADNYCH MONOBLOKÓW. Nic z tego dobrego nie wyjdzie. Monoblok ma wiele wad i prawie żadnych zalet Po pierwsze nie możesz zmienić odległości pomiędzy promiennikami i po drogie nie możesz oddzielnie dobrać ani kata obrotu ani katą pod którym konwerter patrzy w antenę.

U mnie różnica kątów obrotu dla maksimum sygnału dla Sirusa i Thora jest całkiem spora około 20 stopni!!!. Nie ustawisz tych różnych kątów w przypadku monobloku.

Dla Hotbirda i Astry z pozycji 19,2 jet to teoretycznie ten sam kat obróceni konwertera - jednak zakłócenia z pozycji 16'0E i 9'0E (te same częstotliwości o tej samej polaryzacji) mogą wymusić inne kąty obrócenia szczególnie dla transponderów DVB-S2.

Ważne są uchwyty do zeza. Jest wiele byle jakich mocowań które odradzam. Najlepsze - najwygodniejsze do montażu i ustawiania są tego typu:
    http://www.hollex.pl/zdjecia/257.jpg - nie wskazuję na sprzedawcę - można je kupić praktycznie w każdym lepszym sklepie sat jak i na Alledrogo. Pasuje DO KAŻDEJ ANTENY I DO KAŻDEGO MOCOWANIA KONWERTERA.

Wygodnie można montować zezy na większą liczbę konwerterów. Precyzyjne, żadne wyginane blaszki.

I to tyle. Śmiało i pozbądź się monobloków. Bo i tak szybko dojrzejesz do zmiany ich na normalne konwertery. Po co więc robić dwa razy to samo?
  • Poziom 10  
    Wielkie dzięki za informacje jestem bardzo wdzięczny.