Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP CM1312 i inne-ignorowanie rzekomych pustych tonerów, chip

dondahaka 23 Wrz 2009 10:31 24741 5
  • #1 23 Wrz 2009 10:31
    dondahaka
    Poziom 15  

Witam. Mam tą drukarkę od niedawna. Kupiłem ją z myślą o tym, że zaoszczędzę na materiałach eksploatacyjnych i że posiadane tonery starczą mi na długo, a zwłaszcza kolorowe, gdyż mało je używam. Co się okazało, informacje o braku proszku w tonerach pojawiały mi się co 2-3 miesiące (również kolorowe mimo sporadycznego używania) co stosunkowo wydaje się za szybko z ilością drukowanych stron.

Postanowiłem więc poszperać po internecie i wyszukałem, że to nie ilość proszku decyduje o takich informacjach, lecz Chip, który niema nic wspólnego z pojemnikiem na proszek! Czy to nie głupie?

No to szukamy dalej. Postanowiłem sam się przekonać ile jest proszku w moim byłym tonerze, który w drukarce okazywał się być pusty. Znalazłem instrukcję serwisową do regeneracji takich tonerów i za jej krokami dostałem się do zbiornika od wewnątrz bez wywiercania. Co się okazało? Oczywiście zbiornik był conajmniej w 50% pełny. Zdenerwowało mnie to trochę, gdyż do tej pory kupowałem naiwnie tonery nowe, napełnione z myślą, że wykorzystam ich pełne możliwości.

Wygląda na to, że nawet jakbym wykonał próbę napełnienia proszkiem bez wymiany chipa to i tak drukarka by wykazywała jego brak. Więc co robimy? Kupujemy chip. Ok, ale on nie jest tani w stosunku do proszku, połowa pieniędzy na same chipy, kolejna głupota (choć mniejsza niż poprzednio :D )

No to wracamy do dalszych żmudnych poszukiwań po internecie, z hasłami sformułowanymi nt. jak oszukać to itp. Do niektórych drukarek są specjalne urządzenia resetujące, w innych wystarczy wyjąć baterię systemową, a w tej akurat wszędzie tylko o wymianie. Przy okazji natknąłem się na informacje, że w niektórych drukarkach HP jest coś takiego jak ignorowanie informacji o pustych pojemnikach z proszkiem. Postanowiłem więc przewertować dokładnie opcje w drukarce i Bingo ! Jest takie coś. A mianowicie:

- Wciskamy na drukarce przycisk "Konfiguracja" (z ikoną kluczyka)
    - Wybieramy opcję "Konfiguracja systemu"
    - Dalej "Jakość wydruku"
    - Następnie "Wymień materiały"
    - I na karcie wybieramy "zastąp brak"
    - Potwierdzamy przyciskiem "OK"

Przy okazji cofamy się do palety w "Jakości wydruku"
    - wybieramy "brak kolorowych materiaów"
    - i ostatecznie "Kontynuuj druk w czerni"

nie wiem czy to jest ważne i czy drukarka zoriętuje się, że na prawde niema proszku, lecz nie zaszkodzi ta opcja.

Teraz gdy nawet oprogramowanie i drukarka głośno opłakują brak materiałów eksploatacyjnych, możemy drukować aż bębny tonerów wytrą wyszstko do ostatniego pyłu :)

Opłakiwanie braku materiałów oczywiście możemy wyciszyć w opcjach programu do drukarki, aby naszą pracę nie przerywały co rusz to pojawiające się okienka z tragicznymi informacjami :)

Przy okazji opiszę jak łatwo i prosto można napełnić toner i wymienić Chip, jeśli jednak ktoś woli je wymieniać.

Po pierwsze, aby napełnić bez rozbierania tonera, musimy wywiercić w nim dziure, przez który będziemy nasypywać proszek. Nawiert robimy w miejscu, gdzie jest czerwony prostokąt na dołączonych obrazkach w tym poście. Wielkość wiertła zależy od średnicy lejka, którym będziemy nasypywać, nie może być za mały, gdyż nasypywanie może sprawić nam trochę problemu. Ważne, aby nawiert nie wychodził poza ten prostokąt.

Po nasypaniu, nawierconą dziurę trzeba zaślepić. Można to zrobić na różne sposoby. Jedni przyklejają na to naklejki z folii aluminiowej, inni używają do tego silikonu, klejów, płytek. To już chyba nie problem.

Następnie Chip. Jest to banalna sprawa. Znajduje się on na brzegu tej samej strony, gdzie robiliśmy nawiert. Malutka płytka z 2 stykami na wierzchu. wystarczy podważyć go od strony środka tonera na zewnątrz jakimś mocnym nożem. Podważamy śmiało i do tego stopnia aż plastikowe uchwyty wyłamią się a Chip się wysunie. W miejsce starego, wsuwamy nowy w ten sam sposób i w tą samą stronę jak stary. Możemy dodatkowo zabezpieczyć Chip kroplą kleju bądź silikonu, aby nam się niepowołanie wysunął.

Należy pamiętać, że toner nie będzie działał wiecznie tylko przy takich ładowaniach. Co jakiś czas wypadałoby go przeczyścić od środka, wszystkie jego rolki i inne elementy, których nie jestem w stanie nazwać :) Polecam instrukcję serwisową takich tonerów. Jest tam jak krok po kroku zregenerować toner oraz jak go zabezpieczyć foliami (to akurat można pominąć) Jest to instrukcja firmy "Future Graphics" Pod nazwą "HP Color LaserJet CM1312, CP1515, CP1215, CP1518 Technical Instructions". Dodam, że jest w języku angielskim i jest powszechnie dostępna w internecie.

Pozdrawiam i życzę miłego drukownia :)

• #2 20 Sty 2010 15:44
    PiotrLsz
    Poziom 2  

Witam. Odnośnie powyższej wypowiedzi:
    Po pierwsze dziękuję za przewertowanie tematu!
    i teraz: aktualnie mam 36 stron do końca tonera czarnego i zastanawiam się czy aby faktycznie przy wykorzystaniu opcji "zastąp gdy brak" i " drukuj w czerni" będzie to tak jak zostało opisane powyżej czyli drukarka będzie korzystać z tonera z proszkiem czarnym. Po wnikliwej rozmowie dowiedziałem się ze opcja "zastąp gdy brak" powoduje że drukarka korzysta z tonerów kolorowych aby uzyskać kolor czarny ( całkowicie nieekonomiczna opcja ).
    Opcja " kontynuuj druk w czerni" pozwala na drukowanie dokumentów w skali szarości po wystąpieniu informacji o braku proszku w tonerach kolorowych wiec podobnej sytuacji ale tu tyczy się materiałów kolorowych (jeżeli zabraknie któregokolwiek z kolorów) drukarka wykorzystuje toner z proszkiem czarnym do drukowania w skali szarości.

Wsparcie techniczne HP wypowiada się ze ilość 2200 stron wydruku z tonera czarnego nie jest wartością stałą ponieważ faktycznie jeżeli drukujemy przy 5% pokryciu strony kolorem czarnym będzie to wartość 2200 stron ale jest ona uzależniona również od lasera który przygotowuje wydruk i jeżeli pokrycie stron jest mniejsze (według lasera) to stron będziemy mogli wydrukować więcej ale jeżeli pokrycie stron będzie większe niż te 5% to będziemy mogli wydrukować mniej a informacja o ilości proszku w tonerze jest aktualizowana co 10 stron.
    I podobno jest tak że toner posiada dwa pojemniki na proszek: jeden na proszek do użycia a drugi na proszek który już był użyty ale nie przykleił się do kartki i on już użyty nie będzie. Dlatego też np. ważenie tonerów nie daje odpowiednich wyników.

Szkoda że firma HP nie umożliwiła wydruku w jakości Economode ( tak jak było to dostępne w drukarce np. HP LJ1100), umożliwiłoby to zwiększenie wydajności tonerów dla tych którzy aż tak idealnej jakości nie chcą.

I teraz pytanie:czy już ktoś to testował? czy faktycznie nie zjada nam proszku z tonerów kolorowych???

Po za tym prosiłbym o informacje czy opłaca się napełnianie toneru CB540A - czarny (do np. HP CM1312NFI) , ponieważ własnoręcznie to trzeba kupić chip za 29 zł (najtaniej jak znalazłem) i proszek polyestrowy gdzie 40 gram kosztuje 40 zł (najtaniej jak znalazłem) co daje łącznie 69 zł plus koszty przesyłki i jeszcze własna praca, a i tak trzeba jeszcze co jakis czas wymieniać wałek (nie wiem jak on się nazywa)
    a zamiennik kosztuje 170 zł i masz gwarancje na urządzenie.

Może warto by było samodzielnie jeżeli można by było kupić proszek w większej ilości ale nie znalazłem możliwości kupienia proszku to tego tonera w jednym opakowaniu większym niż 55 gram.

Proszę o wypowiedzi.

• #3 20 Sty 2010 16:00
    dondahaka
    Poziom 15  

Powiem tak:

z tym zastąpieniem koloru czarnego tonerami kolorowymi to kompletna bzdura. Mieszanina kolorów nigdy nie da koloru czarnego. Więc na pewno do tego używa tylko czarnego koloru. Już przeleciałem kilka kompletów tonerów na opcji "zastąp gdy brak" i stwierdzam, że w moim przypadku wskazywania drukarki komunikują o wyczerpaniu tonera, gdy jest on wykorzystany w 30-40%, gdyż pokrycie stron mam małe (np. faktury, sprawozdania).

Co do napełniania to chipu nie warto kupować, gdyż można nadal mieć włączoną tą opcję w drukarce i tylko dosypać proszek bo i tak te wartości o ilości pozostałych stron są bardzo względne :)

• #4 06 Maj 2010 18:44
    Adriano1983
    Poziom 11  

dondahaka czy możesz podesłać tę instrukcję serwisową? Byłbym niezmiernie wdzięczny :)

• #5 07 Cze 2010 21:51
    re.vizor
    Poziom 1  

W cp 1515n sposób "zastąp puste" działa bez zarzutu :D Yellow i Magenta drukuje aż furczy, choć HaPe woła, że pusto :D

dondahaka! uratowałeś mi życie tym postem, Dzięki wielkie.

• #6 05 Mar 2011 17:11
    luks
    Poziom 16  

Jestem właśnie świeżo po uzupełnieniu czarnego tonera w HP CM1312nfi. Po wywierceniu otworku okazało się, że jeszcze troszkę tonera było (fabryczna kaseta starczyła na 900 stron). Po dosypaniu i zaklejeniu kasety jednak czarny był drukowany za pomocą kolorów (sprawdziłem w tym celu w HPToolboxFX - liczba wydrukowanych stron).

Sugerowane przez kolegę ustawienia drukarki nie powodowały omijania użycia kolorów. Na szczęście w komplecie miałem chipa i po wymianie wszystko hula jak trzeba.

Szukaj w 5mln produktów