Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie prostownikiem 3-fazowym

dubry 23 Wrz 2009 12:05 2353 2
  • #1 23 Wrz 2009 12:05
    dubry
    Poziom 2  

Witam,

Mam za zadanie napisać program w C, który będzie regulował działanie prostownika trójfazowego, 12-sto pulsowego. Samo napisanie programu nie będzie problemem, jeśli będę miał odpowiednie wytyczne. Obecnie moja strategia jest taka:

1. Porównuję ze sobą prąd stały z wyjścia prostownikiem z prądem referencyjnym. Następnie przepuszczam to przez regulator PI.

2. Wyjście z PI mnożę przez przekształcone napięcia (Va,Vb,Vc=Valfa,Vbeta) dzieki czemu otrzymuję prądy Ialfa, Ibeta. Przekształcam je na Ia,Ib,Ic. Jesli się nie myle, to powinny być trzy prądy referencyjne dla prądów ktore wpływają do prostownika. Tak więc porównuje prady referencyjne z "wejściowymi" i... co dalej?

Chodzi o to by na "wyjściu" program generował trzy sinusoidy które będą sterowały PWMem. Będe wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu tego problemu, lub przedstawienie alternatyw. pozdrawiam

Czy, z racji na brak rozwiązanie mojego problemu, może ktoś przedstawić jakąś inną strategię sterowania prostownikiem? pozdrawiam

Scalono.
    [Akrzy]

0 2
  • #2 29 Wrz 2009 11:39
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Mianowicie też mam ten problem bo w 3 fazowym trzeba podawać impuls w innym czasie ni z w 1 fazowym z racji braku różnicy napięć Katoda-Anoda.
    Mianowicie jest to prostownik 800A 15-18V.

I dająć diody mam o wiele wyższy prąd , bo mi sie tyrystory za puźno otwierają.
    Ale regulacja jest przymusowa i trzeba ten problem przemyśleć.

Odnośnie procesora to chcesz w 255krokach regulować czy wystarczy ci w 10.
    Dzielisz równo sinusoide całką na równw pola powierzchni , liczysz czas początkowy dla każdego z kroków i potem wyzwalacz tyrystor w odpowiednik kroku.
    Napięcie mozna mierzyć wew. A/C poprzez filtr.

0
  • #3 29 Wrz 2009 12:03
    dubry
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź. Wszytko robię, póki co, tylko w simulinku i staram się napisać s-funkcję sterującą prostownikiem, tak więc co do liczby kroków procesora to nie mam zdania.

Postanowilem jeszcze spróbować inną drogą. Poniżej przedstawiam schemat, z którego mam zamiar skorzystać. Mam tylko parę wątpliwości: co może oznaczac bloczek Ia,b,c? To będzie jakaś transformacja? Rozumiem, że bloczki z sinusami dotyczą synchronizacji z poszczególnymi fazami.

Sterowanie prostownikiem 3-fazowym

Stworzyłem powyższy schemat w simulinku. Niestety nie działa on poprawnie. Z tego co się orientuję układ powinien wpływac na prądy fazowe tak aby napięcie osiągneło wartość referencyjną. Jednak prądy mają ciągle to samą wartość. Napięcie zawsze jest powyżej wartości referencyjnej. Przy zmianie tej wartości, napięcie nie podąża za nią, a error po regulatorze PI nigdy nie ustala się na poziomie zera. Ktoś może coś poradzić? pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów