Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przesyłanie Obrazu z kamerki [USB] bezprzewodowo do PC

deus7 23 Wrz 2009 20:10 6697 9
  • #1 23 Wrz 2009 20:10
    deus7
    Poziom 10  

Witam.
    Zainteresowała mnie ta koncepcja ... Właśnie pracuję nad amatorskim projektem.
    A mianowicie chciałbym stworzyć pojazd poruszający się w terenie z możliwością przesyłania obrazu z kamerki USB ( bo chyba o taką najłatwiej oraz najtaniej ) obsługiwanej przez mikrokontroler ( nawet 15klatek na sekundę też by wystarczyło) potem sygnał był by przesyłany do routera WiFi i bezprzewodowo odbierany w PC.
    Oczywiście sygnały sterujące samym pojazdem też przez WiFi ale o tym inna bajka, teraz interesuje mnie możliwość przesyłania obrazu z kamerki poprzez WiFi ( lub coś innego, bezprzewodowo, zasięg minimum 20m )

Generalnie schemat wygląda tak:
    kamerka USB => mikrokontroler => router WiFi => PC

Prosił bym o jakąś podpowiedź, od czego zacząć ?

Nie wiem czy by to było możliwe i w jakim stopniu ale chciałbym oprzeć cały projekt na układach Atmega16

-1 9
  • Napad.pl
  • #2 23 Wrz 2009 20:33
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

Proponuję zacząć od matematyki:

obraz 320 x 240, niech ma zaledwie 256 kolorów

Jedna klatka zajmuje więc 320 x 240 x 1 ~= 76kB

Teraz 15 klatek na sekundę - 76kB * 15 ~= 1.1MB na sekundę

Na odebranie, przetworzenie i wysłanie 1 bajta w atmedze z zegarem 16MHz masz więc 14 instrukcji. Jeśli uważasz, że to aż nadto, to teraz napisz program, który będzie na tej atmedze przesyłał tyle danych przez bezprzewodowy moduł WiFi do komputera.

4\/3!!

0
  • Napad.pl
  • Pomocny post
    #3 23 Wrz 2009 20:39
    otapi
    Poziom 25  

to będziesz miał problem... z kamerą na USB podpiętą do uC bo nigdzie nie znajdziesz specyfikacji transmisji takiej kamerki i nie będziesz w stanie nic z niej odebrać tak jak z kamerami od telefonów komórkowych (też nad tym myślałem)... są kamerki na SPI ( w tej chwili jakoś linku nie mogę znależć, ale koszt hmmm), można jeszcze użyć kamerki od jakiegoś starego eriksona, one komunikowały się po RS232 albo kamera IP bez pośrednictwa uC

co do kamerki od eryka:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic537106.html
    http://avr.auctionant.de/avr-ip-webcam/mca-25-kamera.html

i jeszcze jedna kamerka którą można użyć
    http://www.jrobot.net/Projects/AVRcam.html

0
  • #4 23 Wrz 2009 21:28
    myrcioch
    Poziom 18  

Jak już koledzy napisali - nie będzie to proste do zrealizowania. Nie będzie też tańsze od gotowej kamery IP z wifi (np. 200zł).

0
  • #5 23 Wrz 2009 22:09
    otapi
    Poziom 25  

o ile kolega zdecyduje się na kamerke od eryka to koszt jest żaden... ja na alledrogo kupilem takiego eryka z kamerka za 20 PLN (łącznie z wysyłką) ale jezeli chodzi o jakość i szybkość transmisji to nie pozostaje nic innego jak kamera IP

0
  • #6 23 Wrz 2009 22:17
    deus7
    Poziom 10  

No właśnie... Bo o ile dobrze się orientuję to kamerką od eryka MCA-25 (ja mam akurat kamerę od Siemensa S55) można przesyłać pojedyncze obrazy i zapewne co kila - kilkanaście sekund... to niestety za wolno, rozejrzę się za kamerką IP... chyba że ktoś ma jeszcze inne teorie na ten temat, byłbym wdzięczny ;)

0
  • #7 24 Wrz 2009 00:10
    ktrot
    Poziom 19  

Mała kamera wideo + video sender? Oprócz obrazu przetransmituje dźwięk, a jako bonus dostaniesz kanał zwrotny do sterowania pojazdem (normalnie używany do transmisji sygnałów pilota). Jeżeli elektronika z sendera się nie zmieści w modelu to można ją trochę przepakować. Dobrze by było regulować moc w zależności od siły sygnału w celu zaoszczędzenia baterii.

0
  • #9 24 Wrz 2009 09:18
    deus7
    Poziom 10  

ktrot napisał:
    Mała kamera wideo + video sender? Oprócz obrazu przetransmituje dźwięk, a jako bonus dostaniesz kanał zwrotny do sterowania pojazdem (normalnie używany do transmisji sygnałów pilota).

Hmm coś takiego było by dobre tyle że czy była by możliwość wyświetlania obrazu na monitorze PC bez karty TV bo z tego co widziałem to te urządzonka mają tylko wyjście euro lub czincz...
    Chciałęm napisać program który Mógł by odbierać przesyłany sygnał (WiFi) i który miał by kilka funkcji sterujących pojazdem.

0