Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w zrobieniu i dobraniu sprzętu estradowego.

Tonsilowiec16 23 Wrz 2009 20:13 4647 42
  • #1 23 Wrz 2009 20:13
    Tonsilowiec16
    Poziom 12  

Witam. Przez zimę mam zamiar zrobić mały sprzęt estradowy na małe imprezki i małe (podkreślam małe) plenerki i różne tego typu.

A więc chciałem zrobić klasyczny zestaw 2+2.

Nadstawki:
    Początkowo myślałem o GDN 30-400 + d500 potem zaś do głowy wpadło mi 2xGDN 30-400 + d800 ale w grę również wchodził projekt na GDE 25 + d500 i teraz mam tzw. mętlik w głowie i nie wiem co wybrać. I chciałem zrobić obudowy trapezowe: tylko nie wiem jak to dociąć :( możecie mi dać jakieś wskazówki ? może ciąć niekóre płyty pod kątem 45st. ?

Subbasy:
    Chciałem "zasmakować" nowych 15" i chciałem zrobić dwa basy na GDN 30-1000-8 SE połączone w mostek dały by 1,6kV 4Ω tylko zaś muszę znaleźć końcówkę mocy, która pracuje od 2ohmów aby miała możliwość pracy w mostku w 4ohmach. Ale świta mi również projekt 2 subbasów na 2x GDN 38-550-4 AE i jeden subbas połączony w szereg da 8Ω a potem subbasy równolegle 4Ω.

I jeszcze jedna sprawa co z crossoverem ? Dużo myślałem o ADS LX... z wbudowanym crossem ale również myślałem o dwóch końcówkach i crossoverem 2way ? Możecie wyrazić na ten temat swoje zdanie ?

Z góry dziękuje.

0 29
  • #2 23 Wrz 2009 21:13
    mate157
    Poziom 13  

Na nadstawki jak najbardziej polecałbym 2xGdn30-400 + D800ti do tego Ads Lx1400 + końcówka na drivery. Nadstawki dzielone aktywnie crossoverem. Na bas dwie paczki 2xGdn38-550-8 łączone równolegle i do tego końcówka ads plx 2400.

0
  • #3 24 Wrz 2009 00:46
    barek89
    Poziom 20  

popieram tego wyzej czyli 2 suby 2x15 ;)

0
  • #4 24 Wrz 2009 06:45
    Tonsilowiec16
    Poziom 12  

Okej dziękuję kolegom. Mi bardziej odpowiadałoby do nadstawek 2x12" + d800 a na suby GDN 30/1000/8 SE były by bardziej mobilne i łatwiejsze do napędzenia.

A do nadstawek nie mogę zrobić zwrotnicy pasywnej ? Nie wspomniałem że również zależy mi na kosztach i do nadstawek chciałem kupić powermisker (jak się da). Nadstawki miały by 600W/4R więc może by się coś znalazło.

Czy te suby będą odpowiednie ? Bo myślę że 2 suby na 2x15" będa trudne do przestransportowania :/ Myślicie że z 4głośników 400W RMS będzie mocniejszy bas niż z 2głośników 800W RMS ? Proszę o pomoc.

0
  • #5 24 Wrz 2009 10:08
    marian133
    Poziom 38  

mate157 napisał:
    Na nadstawki jak najbardziej polecałbym 2xGdn30-400 + D800ti do tego Ads Lx1400 + końcówka na drivery. Nadstawki dzielone aktywnie crossoverem. Na bas dwie paczki 2xGdn38-550-8 łączone równolegle i do tego końcówka ads plx 2400.

To się uśmiałem hehe,przejaw formy nad treścią. Myślisz że jak dasz ADS-y to te głośniki lepiej zagrają czy co? bo nie rozumiem. Autor chce zrobić tani sprzęt a Ty wyjeżdżasz z takimi wzmacniaczami...no i jeszcze podział aktywny,paranoja.

0
  • #6 24 Wrz 2009 11:06
    kortyleski
    Poziom 41  

Pierwsze - jak na razie z STX nie powstał lepszy zastaw jak 2x gde 25 + d800
    Powstają 4-omowe nadstawki z w miarę wyrównaną efektywnością głośników, no i z 10 cali nie trzeba się bawić w trzy drogi. Tyle że te nadstawki potrzebują kilowatowych dość efektywnych subów żeby się nie wybijały.

P.S. skąd ty wziąłeś 30/1000 ?

0
  • #7 24 Wrz 2009 11:16
    barek89
    Poziom 20  

tu nie chodzi o moc a o efektywność. Powierzchnia membran w wypadku 2x15 jest wtedy dwa razy wieksza wiec sa wstanie wyprodukowac duzo wieksze cisnienie.

0
  • #9 24 Wrz 2009 14:18
    mate157
    Poziom 13  

Tonsilowiec16 napisał:

I jeszcze jedna sprawa co z crossoverem ? Dużo myślałem o ADS LX... z wbudowanym crossem ale również myślałem o dwóch końcówkach i crossoverem 2way ?

Chyba jeśli autor by nie pisał o Ads-ie to bym go mu nie polecał. Tak samo polecam 2x15" na bas ponieważ jest to konstrukcja sprawdzona i wykorzystywana przez wielu użytkowników z elki. Natomiast jakoś ta nowa 15" stx-a na bas do mnie nie przemawia.

Pozdrawiam

0
  • #10 24 Wrz 2009 14:25
    Tonsilowiec16
    Poziom 12  

ehh...teraz mam spory mętlik.

kortyleski - chodziło mi jak najbardziej o 38-1000-8 SE . Pomyłka .

Ja już się nastawiłem na nadstawki na 2xGDN 30-400 + d800 i do tego dwa basy na GDN 38-1000 możecie wyrazić więcej opinii na ten temat ? Czy zrobić na 2xGDE 25 + d500 ? A może dużo lepiej będzie zrobić dobre 3way np. na 15" + średniak i driver lub jakiś dobry tweeter. Co myślicie ?

0
  • #12 24 Wrz 2009 16:51
    kortyleski
    Poziom 41  

2xGDN 30-400 + d800 jest kiepskim zestawieniem, albo bardzo nisko tniesz driver co dla niego nie jest zdrowe, albo też zostawiasz dziurę w paśmie, wchodzenie w trzy drogi jest trudne; aktywny crosover powiadasz... no tak, tylko trzeba go jeszcze ustawić. Z kolei 2xGDE 25 + d500 może być ale znowu to niskie cięcie. d800 lepiej to przyjmie, zresztą składałem taki zestaw i jak na taki budżet nie mam mu nic do zarzucenia. Dodam że nadstawki są mobilne, łatwo je samemu ustawić.
    Co do basów... Nie wiem czy na pewno radzić STX, a na 100% odradzam 38/1000, dlaczego? ano bo to nowość jest, a niestety STX ma to do siebie że czasem wypuści fajerwerk a czasem kupę...

W podobnej cenie wyjdą ci 2 sztuki GDN-30-550-4-AE na stronę, paczka co prawda robi się trochę większa, ale mając cztery głośniki po cztery omy masz sporo konfiguracji z impedancją tak żeby wzmacniacz to obsłużył.
    Jednak na doły poszukałbym czegoś z BEYMY czy EMINENCE.

0
  • #13 24 Wrz 2009 18:41
    Tonsilowiec16
    Poziom 12  

Ehhh...no i tutaj jeszcze gorzej ;//

A w jakiej cenie są Beymy ? W podobnej ?

I druga sprawa to chciałem zrobić takie zestawienie że suby na dole i statyw i kolumny bo mi się to ogromnie podoba. A tak taki jeden bas po 2x15" to nie wiem czy będzie to wygladało estetycznie ?

Ale może na razie zajmijmy się nadstawkami ? Słyszałem dużo dużo pozytywnych opinii na temat GDN 30-400 + d500 ale już mniej opinii (ale nie negatywnych) słyszałem na temat 2xGDN 30-400 + d800. Hmmm...

I chciałem dodać że raczej zrezygnuję z plenerów. Będe grał tym tylko w pomieszczeniach zamkniętych do 100mkw nie więcej. Więc nic wielkiego nie potrzebuję. I nie jestem jakimś audiofilem :) pozatym mam zaledwie 16lat :D Mi bardziej zależy na basie , a może wystarczą nadstawki na GDN 30-400 + d500 ? Lub 4x takie nadstawki ? Większa efektywność ? Na razie mam czas chciałem ruszyć gdzieś w listopadzie.

0
  • #14 24 Wrz 2009 21:03
    barek89
    Poziom 20  

dlaczego uparłeś się na robienie ? poczekaj na następne urodziny dzień dziecka święta i kup coś markowego z konkretnym dźwiękiem. a aktywna zwrotnica czytaj crossover nawet 3 drożny będzie tańszym rozwiązaniem niż dobre cewki i kondensatory. a zawsze można wykorzystać do czegoś innego, dodatkowo w każdej chwili w zależności od rodzaju muzyki możesz zmieniać cięcia i dostroić je na słuch a nie na suchą teorię wykresy.

0
  • #15 24 Wrz 2009 21:37
    kortyleski
    Poziom 41  

Ja sie inaczej zapytam... Czego sie zawziałeś na nadstawki na 12 calach?
    Napisałem wyraźnie: GDE25 x 2 + d800. Zdaje się że był już ten zestaw na elektrodzie i pozytywnie wypadł. Czy do ciebie nie trafia że te 12 " z STX wraz z ichnim driverem da dziurę na poziomie średnich tonów??? To że masz 16 lat to tylko twój powód do dumy że potrafisz zapytać o zdanie.

0
  • #16 24 Wrz 2009 22:35
    dowodca_armii
    Poziom 30  

Odradzam aktywny podzial miedzy midbasem a driverem - w tym wypadku potrzeba subbasow, wiec na caly zestaw potrzebne beda 3 koncowki mocy. Nie zapominajmy ze ma byc jak zwykle najtaniej i "najlepiej". Jesli chesz by to na prawde zagralo basem to polecam B&C 18ps76. To jest bardzo wysoka polka, a cena jest przystepna i warto dolozyc troche do tego glosnika.
    Jak sprawdzilyby sie nadstawki 1x 10"? albo 1x 12"?

0
  • Pomocny post
    #17 25 Wrz 2009 00:31
    marian133
    Poziom 38  

kortyleski napisał:
    Czy do ciebie nie trafia że te 12 " z STX wraz z ichnim driverem da dziurę na poziomie średnich tonów???

hahaha,no to pokaż wykres,czekamy :) wrzuć od razu schemat zwrotnicy której użyłeś.

0
  • #18 25 Wrz 2009 06:44
    barek89
    Poziom 20  

mam na zbyciu całkiem fajne nadstawki na GD30/50 i dwóch GDWT 9/100

0
  • #19 25 Wrz 2009 07:12
    Tonsilowiec16
    Poziom 12  

Bardzo zainteresował mnie ten B&C. Myślicie że takie dwa basy zagrają "mocniej" niż np. dwa basy na 2x15" STX-a ?

A może na nadstawki dać 2x30-400 + jakiś inny driver ? Skoro d800 się nie nadaje ?

Przypominam , że ma być to TANIA "estrada" chciałbym wydać na to ok. 4-5tys. i nie więcej.

A w grę wchodzi tylko DIY ponieważ mam materiały itp.

Do subów kupiłbym końcówkę z wbudowanym crossem a do górek ew. crossover 2way ale wtedy musiałbym zakupić dwie końcówki ;/ do driverów i midbasów.

0
  • #20 25 Wrz 2009 09:27
    JMZ
    Poziom 18  

Po raz kolejny odradze głośniki firmy STX - poza driverem D800 raczej nigdy więcej nie zaryzykuje kupna innego z ich głośników. Dużo czasu jeszcze upłynie zanim spróbuje ponownie zakupić coś nowego.

PO RAZ TRZECI bez określonego powodu 'poleciał' mi GDN-38-550-8-AE - dokładnie co sie z nim stało nie wiem - cewka niby cała, zamiast grać - charczy. Wysyłałem dwa razy do naprawy (do STXa), naprawili bez pobrania opłat, niestety nie dowiedziałem się jaka była usterka (za pierwszym razem wmówili mi, ze do otworu w magnesie musiał mi wlecieć jakiś kawałem metalu, co oczywiście było bzdurą).
    Trzeci raz do naprawy tego badziewia nie wysyłam - wywalam to na złom, szkoda czasu, którego nie mam, na takie zabawy.

0
  • Pomocny post
    #21 25 Wrz 2009 09:38
    marian133
    Poziom 38  

Tonsilowiec16 napisał:
    Bardzo zainteresował mnie ten B&C. Myślicie że takie dwa basy zagrają "mocniej" niż np. dwa basy na 2x15" STX-a ?

Napewno się tak szybko nie uszkodzą mechanicznie jak te STX-y :) Ogólnie nie palecam ich na poważne konstrukcje (pisząc "poważne" mam na myśli nagłaśnianie różnych imprez).

Tonsilowiec16 napisał:
    A może na nadstawki dać 2x30-400 + jakiś inny driver ? Skoro d800 się nie nadaje ?

Kto powiedział że się nie nadaje? D800 jest porównywany do seleniuma D220ti,nie słyszałem jeszcze żeby ktoś go spalił i na niego narzekał.

Tonsilowiec16 napisał:
    Do subów kupiłbym końcówkę z wbudowanym crossem a do górek ew. crossover 2way ale wtedy musiałbym zakupić dwie końcówki ;/ do driverów i midbasów.

A dlaczego nie możesz kupić dwóch końcówek beż crosa i do tego jeden oddzielny crossover? Chcesz z parkowego gołębia zrobić gołębia pocztowego? Dla mnie aktywny podział przy użyciu STX-ów to przejaw formy nad treścią.

0
  • #22 25 Wrz 2009 16:37
    Tonsilowiec16
    Poziom 12  

A więc...na basy zastanowię się nad tymi B&C :) A czy z tego B&C będzie niski bas ? poniżej 30Hz przykładowo ?

a co myślicie o tych nadstawkach STX ? Bardzo by mi odpowiadały STXy. 2x30-400 + d800 ? Co Marian o tym myślisz ?

0
  • #23 25 Wrz 2009 16:49
    MrKatharsis
    Poziom 19  

A po co Ci bas poniżej 30hz? Tam w muzyce nic już nie ma...

0
  • #24 25 Wrz 2009 19:56
    Tonsilowiec16
    Poziom 12  

No może trochę przesadziłem. Po dłuższych przemyśleniach (z kolegą - z nim mam zamiar to zrobić) zdecydowaliśmy że spróbujemy (na razie):
    - Dwa basy na 2x15" GDN 38-550-4AE połączone w mostek tak aby uzyskać 4ohm , jeden bas szeregowo a potem dwa równolegle.
    - Nadstawki na 2x12" 2xGDN 30-400 + d800 (byłem na odsłuchu i grają conajmniej ładnie) i zastosuję (raczej) pasywny podział , na razie nie mam kasy na cross i dwie końcówki osobno do basów i osobno do driverów - czy dobrze mówię?

p.s. dodaję , że nie będziemy grać codziennie , będziemy grać rzadko co tydzień może nawet rzadziej i nie będziemy grać 24h (ok. 4-6h maks) i nie na fulla więc myślę że na początek wystarczy.

Co myślicie ? I bardzo proszę o wyrozumiałość ponieważ nie mam doświadczenia w estradzie. Na razie powinno wystarczyć ?

0
  • #25 25 Wrz 2009 20:10
    kortyleski
    Poziom 41  

marian133 napisał:
    kortyleski napisał:
    Czy do ciebie nie trafia że te 12 " z STX wraz z ichnim driverem da dziurę na poziomie średnich tonów???

hahaha,no to pokaż wykres,czekamy :) wrzuć od razu schemat zwrotnicy której użyłeś.

Nie mam wykresu bo nie mam też pomiarów a tych nie mam bo nigdy takiego zestawu nie robiłem jako że jak ognia unikam łaczenia drivera z kickbasem powyżej 25 cm, również jak ognia unikam konstrukcji 3 drożnych bo spore kłopoty są z prawidłowym zestrojeniem.
    Podejrzałem tego 30/400, on rzeczywiście do tych 2k ciągnie w miarę płasko więc z d800 przy podziale pomiedzy 1,5 a 2kHz powinien zagrać ale... To nie chałupa tylko estrada a tu wolę mieć małe nadstawki i potężne basy. kończę właśnie 4 kolumny na GDE 25 + GDWT-18-200-8-PB. cięcie planuję koło 1,8 kHz. Może sheet ale miało być budżetowo, gra to całkiem ładnie. No i nadstaweczki mini, w zasadzie to pudełka na 25 cm głośniki, łatwo rozstawić. Może więc kolego autorze pójdz w tą stronę, nadstawki wyjdą tanie i niezłe a kasa zostanie na suby, a tu jest potrzebna. Sub to element zestawu który w muzyce najwięcej kopniaków dostaje więc trzeba solidnie.

0
  • Pomocny post
    #26 25 Wrz 2009 23:56
    marian133
    Poziom 38  

kortyleski napisał:

Podejrzałem tego 30/400, on rzeczywiście do tych 2k ciągnie w miarę płasko więc z d800 przy podziale pomiedzy 1,5 a 2kHz powinien zagrać ale... To nie chałupa tylko estrada a tu wolę mieć małe nadstawki i potężne basy. kończę właśnie 4 kolumny na GDE 25 + GDWT-18-200-8-PB. cięcie planuję koło 1,8 kHz. Może sheet ale miało być budżetowo, gra to całkiem ładnie. No i nadstaweczki mini, w zasadzie to pudełka na 25 cm głośniki, łatwo rozstawić. Może więc kolego autorze pójdz w tą stronę

Więc nie jesteś w stanie się wypowiedzieć na temat 30-400 i d800 a się wypowiadasz,w dodatku polecasz GDWT-18-200 na kolumnę do nagłaśniania... Może już wystarczy?

Tonsilowiec16,zrób te nadstawki na 2x 30-400 i d800,będziesz zadowolony :) pamiętaj jednak że kolumna na 1x 30-400 i d500 była w stanie dorównać subbasowi na 2x 15" eminence kappa pro lf,tu masz temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1319242.html więc do tych nadstawek musiał byś mieć porządne basu,naprawdę :) :)

0
  • #27 26 Wrz 2009 09:34
    Tonsilowiec16
    Poziom 12  

Dzięki Marian :)

Zrobię tak jak pisałęm wcześniej, czyli dwa basy na 2x15" od stxa + te nadstawki na 2x12" + d800 myślę że basy są porządne ? I nadadzą się do nadstawek.

A kolejna sprawa to są jakieś schematy do tych nadstawek ?

p.s. jak chciałbym podzielić pasmo aktywną zwrotnicą to wystarczy jedna końcówka do nadstawek? czy musze mieć osobne do basów i driverów ? Bo zastanawiam się (Do basów) nad kupnem jakiegoś DAP-a z serii P- a tam nie ma crossovera.

p.s._2 którą wersję tego basu 38-550 uważacie za lepszą ? 4 czy 8 ? bo chciałbym podłączyć jeden bas w stystemie stereo i drugi też i chciałbym aby wyszło mi 4ohm na jeden kanał. A więc na jeden bas potrzebne są 2x12" 8ohm połączone równolegle i wychodzi ~800W/4OHM i wtedy jest super do napędzenia. Macie jakieś inne sposoby ?

0
  • #28 26 Wrz 2009 10:19
    dowodca_armii
    Poziom 30  

Jak dzielisz pasmo aktywnie miedzy driverem a midbasem to trzeba dwoch koncowek. Do tego trzecia na subbas, wiec odpada. Robisz pasywna zwrotnice na driver i midbas, cala kolumne odcinasz aktywnie, a subbasy podpinasz bezposrednio pod koncowki przez aktywna zwrotnice. Na estradzie stosuje sie filtry subsoniczne na ok 30Hz i ponizej tego pasma subbas nie gra. Na Twoim miejscu zrobilbym jednego suba b&c i kupilbym koncowke na dwa subbasy. Jak dozbierasz pieniedzy to dorobisz suba.

Czy ja dobrze przeczytalem? Kolega korytelski proponuje ciecie GDWT STX na 1,8k ?? Przeciez ten glosnik bedzie skrzeczal a nie gral. Tak sie tnie drivery!

0
  • #29 26 Wrz 2009 11:34
    Tonsilowiec16
    Poziom 12  

Subbasy sa już wybrane. Skonsultowałem to z kolegą i jemu też odpowiada. Kiedyś kupimy może B&C albo Beymę a na razie chcemy "spróbować" STX-a.

a więc do nadstawek weźmiemy pasywną zwrotnicę. Nie rozumiem tego: "cala kolumne odcinasz aktywnie" skoro będzie zwrotnica pasywna ? aktywna również musi być? może mi Pan to objaśnić :)

0
  • #30 26 Wrz 2009 12:01
    dowodca_armii
    Poziom 30  

Przeciez subbas gra od 30 do ok 120hz, jest ciety aktywnie. Tak samo nadstawka- gra od 120hz do konca. Tylko ze w kolumnie masz pasywna zwrotnice do podzialu pasma miedzy przetwornikami gorki ;) Reasumujac masz dwie koncowiki mocy, crossover. Z jednego wyjscia crossa idzie sygnal na basy z drugiego na gorki. I wlasnie w tej nadstawce sygnal jest jeszcze dzielony pasywnie by kazdy glosnik gral swoim pasmem.

0
  Szukaj w 5mln produktów