Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

samoczynnie wzrasta ciśnienie w ukłdzie CO

24 Wrz 2009 00:11 3827 16
  • Poziom 9  
    Mam kocioł dwu obiegowy Vailant typ B11Bs i zuważyłem ,że samoczynnie wzrasta ciśnienie wody w sekcji CO aż do momenty otwarcia zaworu bezpieczeństwa .Spuszczam ciśnienie do minimum i po pewnym czasie na manometrze strzałka sie wychyla ku górze aż do momentu ponownego otwarcia zaworu bezpieczenstwa.Zawór napełniania układu jest w pozycji zamkniętej.co może być przyczyną wzrostu ciśnienia w układzie CO?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    A ja dorzucę jeszcze naczynie przeponowe....
  • Poziom 9  
    Zauważyłem ,że sytuacja ma miejsce dopiero gdy załączy się kocioł na podgrzewanie wody użytkowej.Jeśli sie nie korzysta z kotła to nie dochodzi dowzrostu ciśnienia w sekcji CO.

• Moderator na urlopie...
    To zmienia postać rzeczy. Uzupełnij powietrze w naczyniu do ciśnienia zalecanego przez producenta, lub projektanta instalacji. Musisz to zrobić na opróżnionym z wody kotle.
  • Poziom 9  
    Wdzę ,że ważne są szczegóły dotyczące awarii aby można ją było w jakiś sposób zdiagnozować.Dlatego opiszę jak doszło do awarii.zdemontowałem w łazience grzejnik do odmalowania. Wody nie spuszczałem z całego układu tylko z tego grzejnika i zamknąłem zawory na wejściu i wyjściu tego grzejnika.Po malowaniu zamocowałem ponownie grzejnik otworzyłem zawory i go odpowietrzyłem.Dokonałem jeszcze czyszczenia filtra wody obiegowej zamykając zawory na kotle i za filtrem.Potem uzupelniłem brakująca ilość wody odpowietrzyłem układ no i się zaczęło tak jak wcześniej opisałem.Po uruchomieniu kotła na wodzie użytkowej następuje wzrost ciśnienia w układzie CO.
    Mam jeszcze prośbę do " mirrzo " o parę szczeg. dotyczących uzupełnienia ciśnienia w naczyniu ciśnieniowym . Wiem na pewno ,że należy opróżnić kocioł ale co jeszcze. zgóry dziękuję Wszystim za informacje dotyczące mojego problemu
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Po opróżnieniu kotła , musisz sprawdzić ciśnienie w naczyniu przeponowym. Powinno ono wynosić ok. 1,2-1,5 bar. Jeżeli jest niższe (a na to wskazują objawy) należy dopompować powietrza do podanej wyżej wartości. Następnie można kocioł napełnić wodą i odpowietrzyć w razie konieczności.Jeśli sytuacja będzie się powtarzać , to naczynie jest do wymiany -uszkodzona przepona.
    Dodam jeszcze , że idealnie było by napełnić naczynie azotem.

Przecież nabijając powietrzem, tak naprawdę nabijamy azotem. W powietrzu jest przecież ponad 78% azotu. Reszta, to tylko rozpusta, która nic nie znaczy.
    Podaję skład powietrza:
    * azot - 78,08%
    * tlen - 20,95%
    * argon - 0,934%
    * neon - 18,18 ppm
    * hel - 5,24 ppm
    * metan - 1,7 ppm
    * krypton - 1,14 ppm
    * wodór - 0,55 ppm
    * inne (w tym CO2) - ok. 0,04%
  • Poziom 9  
    Witam ponownie.Napełniłem naczynie ciśnieniowe mieszaniną gazów ,której skład procentowy podał " mirrzo ". I co ? I myślę,że trafiliście z diagnozą na 100 procent.Od momentu nabicia powietrzem zbiornika minęło 5 godzin i wskazówka cisnienia na manometrze mojego kotła stoi w miejscu jak zaczarowana.Z radością poczekam jeszcze do jutra i jak sytuacja sie nie zmieni to Was poinformuję o trafności diagnozy mojego problemu.
    Zapewne mirrzo wiesz dlaczego czysty azot a nie opisana przez ciebie mieszanina:D,ale wolisz tę wiedzę zachować dla siebie.:D
  • Poziom 9  
    Prawdopodobnie moja radość była przedwczesna.Okazuje się ,że po dopompowaniu powietrza do naczynia przeponowego zjawisko wzrostu ciśnienia w układzie CO nie zatrzymało się tylko spowolniło.Dzisiaj zauważyłem na manometrze ,że powoli ale wzrasta .Spróbuję jeszcze raz spuścić wodę z kotła i zmierzę manometrem cisnienie na zaworze naczynia przeponowego.Jeśli sie obniżyło to co może być tego przyczyną? Dlaczego tak mogło się stać po czyszczeniu filtra wody CO jak opisałem to w jednym z poprzednich wątków?
    Jeżeli ciśnienie w naczyniu spada, winna jest przepona [prawdopodobnie będzie dziurawa],wtedy czeka cię wymiana naczynia przeponowego.Czyszczenie filtra nie ma raczej związku z zaistniałą sytuacją. Po prostu zbieg okoliczności...
  • Poziom 9  
    Zapytam jeszcze jaki jest orientacyjny koszt takiego naczynia do kotła Vaillant VUW 240/2-3 .Dzisiaj sytuacja wygląda tak że po lekkim wzroście ciśnienia wczoraj o około 0,5 MPa wskazówka jakby się zatrzymała.Zanim podejmę jakiekolwiek decyzję poobserwuję jeszcze zachowanie mojego kotła .Życzę wszystkim zaangażowanym w mój problem miłej niedzieli.

Myślę, że wszystko masz OK i zaraz się to uspokoi.
    Dopuszczałeś ostatnio sporo wody, więc instalacja się zapowietrzyła. Spoko.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie.Zgodnie z przewidywaniami "mirrzo" ciśnienie na kotle sie uspokoiło.Od wczoraj rano sie nic nie zmieniło.W tej sytuacji chciałbym serdecznie PODZIĘKOWAĆ konsultantom mojego problemu.Słowa podziękowania kieruję do mirrzo i serwisant73 ,którzy trafnie kierowali moje poczynania w diagnozowaniu awarii.Ponieważ problem został rozwiązany proszę o zamknięcie tego tematu.Jeszcze raz wszystkim dziękuję i życzę dużo satysfakcji z pomocy w rozwiązywaniu zawiłych problemów techniki grzewczej.Pozdrawiam 19ALHAMBRA.