Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Clevo M660/670SU - komplikacje z instalacją mikrofonu

24 Wrz 2009 16:48 2575 4
  • Poziom 10  
    Witam
    Myślałem, że nie będę musiał prosić o pomoc, bo prawie od dwóch tygodni dzień w dzień czytam na różnych forach o problemach z instalacją mikrofonów w komputerach/ laptopach, ale jednak mam już coraz mniej czasu i coraz więcej sprawdzonych opcji, które jednak nie dały żądanego rezultatu.

Problem tradycyjny. Na laptopie nie jestem w stanie odpalić mikrofonu- ani wbudowanego, ani zewnętrznego wpinanego w gniazdo.

Komputer to CLEVO M660SU/M670SU. Wg. windows Visa jest to Fujitsu-Siemens.

Do mnie komputer trafił bez jakichkolwiek sterowników, a poprzedni właściciel w dosyć brutalny sposób usuwał swoje pozostałości w systemie i chyba nie odinstalowywał ich tylko kasował. Efekt był taki, że i tak prawie nic w systemie nie działało i trzeba było go przeinstalować. Zainstalowłem XP Prof. sp3. Teraz przyszło szukać sterowników. Na stronie F-S niestety nie ma takiego modelu, ale u "producenta obudowy"

http://www.clevo.com.tw/en/e-services/download.asp jest chyba wszystko co potrzebne. Są sterowniki i do XP i Visty.

Zainstalowałem i wszystko ładnie hula poza mikrofonem.

Wyczytałem, że w Amilo LI 1705 (to też niby Fujitsu-Siemens czyli pewnie jakaś "rodzina" z moim Clevo), który ma taką samą zintegrowaną kartę dźwiękową:
    Via VT1708(A) @VIA VT8237A Hight Definition Audio Controler
    i gdy występują podobne problemy, to najlepiej zainstalować najnowszy sterownik do chipsetu płyty głównej. W moim wypadku VIA VN896. Pobrałem i zainstalowałem VIA_HyperionPro_V523A. Widoczny efekt żaden.

Następnie próbowałem chyba wszystkich kombinacji sterowników (VIA HD Audio driver package ) ze stronki

http://www.via.com.tw/en/support/drivers.jsp . Jednak nadal jestem zbyt cienki do tego problemu. Zastanawia mnie czy instalowanie/odinstalowywanie ww driverów poprzez instalator zmienia rzeczywiście wersję sterownika, czy tylko wersję "konsoli/mixera". Może trzeba ręcznie zmieniać sterownik. Tak też próbowałem, ale tylko z kilkoma, bo to już zbyt wiele możliwości.

Jeśli chodzi o ustawienie w mixerze to oczywiście dla ODTWARZANIA jest wyciszony mikrofon. Dla nagrywania jest ptaszek przy MIKROFON lub FRONT MIC. Ale jak już pisałem, ani jeden ani drugi nie działa. W zależności od tego, którą wersję sterownika wgrałem, to niekiedy nie był wogóle dostępny jako źródło dźwięku front mic tylko rare input.

Zauważyłem,że jedyną chyba oznaką istnienia mikrofonu jest to, że gdy włączę TESTOWANIE SPRZĘTU we właściwościach dźwięków i urządzeń audio, przy wtykaniu w gniazdo mikrofonowe mikrofonu lub słuchawek widać drgania słupka głośności.
    Ale oczywiście, żaden dżwięk nie jest słyszany czy rejestrowany.

Jeśli ktoś wie jaki sterownik powinien być zainstalowany dla tej płyty z tą kartą dźwiękową to prosiłbym o pomoc.

Model Clevo M660/670SU
    Płyta główna VIA VN896
    Zintegrowana karta dźwiekowa Via VT1708(A) @VIA VT8237A Hight Definition
    System: obecnie XP Prof. sp3.

Wiem, że opisane jest to nieskładnie, ale nie wiedziałem co jest najistotniejsze a co nie. Proszę o dodatkowe pytania i jakąkolwiek pomoc.
    Jeśli źle wybrałem forum to proszę ten post przenieść.
    Pozdrawiam
  • SterControl
  • Spec od komputerów
    Przyczyną może być zużyte, rozkalibrowane gniazdo mikrofonu. Sprawdź omomierzem.
  • SterControl
  • Poziom 10  
    No dobrze, ale czy to przez to może być nieaktywny wbudowany mikrofon? Czy jeśli wylutowałbym gniazdo to wewnętrzny mikrofon powinien ruszyć? W sumie to najbardziej zależy mi na nim.
  • Spec od komputerów
    Wbudowany mikrofon jest w gnieździe odłączany z chwilą gdy włożysz wtyk zewnętrznego. Z tego jasno wynika że "idzie" przez gniazdo. Jak wyznajesz się trochę na elektronice to możesz połączyć wewnętrzny mikrofon " na sztywno ".
  • Poziom 10  
    A więc jest to rozwiązanie na wypadek uszkodzonego gniazda. Ciekawi mnie jeszcze tylko jakie powinienem mieć sterowniki do tych chipsetów i czy trzeba to jakoś specjalnie ustawiać. W sumie jeśli karta dźwiękowa chodzi na tych oryginalnych driver`ach i jest dźwięk, to przy tych moich kombinacjach powinienem trafić na jakiś dźwięk złapany przez jeden czy drugi mikrofon.

Nie jestem pewien uszkodzenia tego gniazda, bo mixer wykrywa włożony wtyk i pyta jakie to urządzenie. Po wybraniu mikrofonu oczywiście nic nie nagrywa. :-((