Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SLS czyli System Lokalizacji pojazdów przez Sms

peter507 24 Wrz 2009 19:16 20235 59
  • SLS czyli System Lokalizacji pojazdów przez Sms

Przedstawiam urządzenie które wykonałem wspólnie z kolegą (adamp359) . Jest to prosty z budowy system lokalizacji, który polega na przysyłaniu do konkretnego numeru sms'a wraz z linkiem do mapy, szerokością, długością geograficzną i aktualną prędkością. W urządzeniu jak widać użyty jest telefon komórkowy (Siemens M35) który wysyła sms'y.
    W momencie gdy chcemy uzyskać informację gdzie znajduje się pojazd dzwonimy do urządzenia które po pierwszym sygnale rozłącza nas i po chwili przysyła sms'a zwrotnego. Telefon korzysta z wewnętrznej anteny, zaś gps jest podłączony pod antenę zewnętrzną. Zasilanie zrobione na dwóch przetwornicach napięcia (by zmniejszyć pobór) 3,3v oraz 5v. Wykorzystany procesor to Atmega8L taktowana przez zewnętrzny rezonator 4Mhz.

Link nie jest bezpośrednio do mapy google, ponieważ łączenie z serwerem google maps jest zrobiony poprzez nasz serwer( tym zajął się kolega) wchodząc na stronę
    SLS System można zobaczyć jak to wygląda. System nie ma żadnych dodatkowych funkcji typu gaszenie samochodu itp. bo nie chodziło o to. Dążyłem do tego by system pobierał jak najmniej prądu (jest podłączony na stałe do akumulatora) Maksymalny pobór jest na poziomie 40mA, w momencie gdy wysyła sms i gdy dzwonimy do niego zwiększa się do ok. 100mA ale na bardzo krótki czas. Telefon zasilany z układu (brak baterii) włączanie telefon co 5 minut w razie wypadku gdyby się wyłączył poprzez jakiś spadek napięcia. Póki co urządzenie sprawuje się dobrze nie ma z nim większych problemów.

Treść sms'a wygląda tak:
    http://sls.piersa.pl/?n=53.081906&e=21.566655&s=17
    53.081906 , 21.566655 30.0 km/h

Po kliknięciu w link powyżej ukaże nam się strona taka jaką widać w przeglądarce w telefonie.

A tak wygląda przykładowa mapka pobrana z telefonu:

SLS czyli System Lokalizacji pojazdów przez Sms SLS czyli System Lokalizacji pojazdów przez Sms

A tu schemat urządzenia:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #3 24 Wrz 2009 19:55
    peter507
    Poziom 16  

Hucul napisał:
    Właśnie dziś przeglądałem stronę www.opengpstracker.org :D
    Możesz podać więcej szczegółów Twojego projektu ??

No to jest coś podobnego, chociaż pierwszy raz to widze. A o jakie szczegóły chodzi ? Jeśli o schemat to będe go miał dopiero w niedziele lub sobotę

• #4 24 Wrz 2009 21:38
    MdpunG
    Poziom 11  

Właśnie się biorę za podobny projekt,
    z rzeczy nad którymi się zastanawiałem i na które muszę zwrócić uwagę, co Tobie też proponuję to zapamiętanie ostatniego odczytu GPS tak aby mieć jakieś dane jak na przykład złodziejaszek schowa się w garażu gdzie GPS nie działa. Odbiornik GPS komunikuje wtedy brak sygnału z satelitów i leżymy :(.
    Ja planuję zapisywać bieżący odczyt GPS w eepromie MCU i po zapytaniu z telefonu wysyłać właśnie ten zapisany uprzednio, a nie pytać na bieżąco. Mam nadzieję że to już zaimplementowałeś.
    Jaki chip (produkt) użyłeś do odbioru danych GPS ?
    pozdrawiam
    Marcin

• #5 24 Wrz 2009 21:41
    peter507
    Poziom 16  

MdpunG napisał:

Ja planuję zapisywać bieżący odczyt GPS na flashu w MCU i po zapytaniu z telefonu wysyłać właśnie ten zapisany uprzednio, a nie pytać na bieżąco. Mam nadzieję że to już zaimplementowałeś.
    Jaki chip (produkt) użyłeś do odbioru danych GPS ?

Marcin

Odbiornik do uBlox gps ps-1e jeśli chodzi o zapis pozycji to nie zrobiłem tego bo przez cały czas budowy używałem odbiornika który sam pamiętał pozycję, a jak przyszło co do czego trzeba było zmienić odbiornik i lipa, ale to nie jest wielki problem, i myślę że to zostanie zaimplementowane.

• #6 24 Wrz 2009 21:45
    motocross.team
    Poziom 11  

Fajny projekt. Ucieszył by mnie schemacik i może program jak by dało radę. Sam robię podobny projekt tylko bardziej rozbudowany ale lokalizator gps by się mi bardzo przydał. POZDRAWIAM

• #7 24 Wrz 2009 21:49
    peter507
    Poziom 16  

motocross.team napisał:
    Fajny projekt. Ucieszył by mnie schemacik i może program jak by dało radę. Sam robię podobny projekt tylko bardziej rozbudowany ale lokalizator gps by się mi bardzo przydał. POZDRAWIAM

schemat bedzie a program raczej nie, ale jak masz pytania pisz, chętnie pomoge w rozwiązaniu jakiś problemów.

• #9 24 Wrz 2009 21:53
    peter507
    Poziom 16  

MdpunG napisał:
    Ja osobiście zamierzam użyć:
    http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/10521/pid/12988/
    nie mam jeszcze pomysłu na moduł GSM, bo rozwiązanie z telefonem jakoś średnio mi się podoba, chociaż jak nie znajdę nic taniego to też będzie siemens :)
    pozdr

mam ten odbiornik i w fazie testowej to on działał, ale został zastąpiony modułem uBlox'a

• #10 24 Wrz 2009 22:05
    Michczar
    Poziom 20  

Fajna rzecz.Interesowałoby mnie takie urządzenie,jako zabezpieczenie maszyn budowlanych przed kradzieżą.Niestety w Naszym kochanym kraju bardzo często kradną sprzęt i ślad po nim ginie.Chodzi głównie o małe rozmiary , własne zasilanie i niski koszt.Sprzęt o którym mówię zasilanie ma włączane tylko w czasie pracy.Zasilanie główne 400V,a sterowanie 48V lub 24V.Jeżeli któryś z Kolegów może mi w tym pomóc proszę o wiadomość na pw.

• #11 24 Wrz 2009 22:10
    tmb85
    Poziom 13  

Projekt fajny.
    Mam pytanie bo chciałem kiedyś połączyć się z C35 i nie wyszło czy mógłbyś podać parametry transmisji (bo miałem różne informacje o prędkości 9600 i 19200 b/s) i nie mogłem się połączyć (połączenie poprzez max232) ?
    Mam też pytanie jakie poziomy napięć masz przy komunikacji uP <->M35 (3.3V czy 5V)?

• #12 24 Wrz 2009 22:14
    peter507
    Poziom 16  

tmb85 napisał:
    Projekt fajny.
    Mam pytanie bo chciałem kiedyś połączyć się z C35 i nie wyszło czy mógłbyś podać parametry transmisji (bo miałem różne informacje o prędkości 9600 i 19200 b/s) i nie mogłem się połączyć (połączenie poprzez max232) ?
    Mam też pytanie jakie poziomy napięć masz przy komunikacji uP <->M35 (3.3V czy 5V)?

Prędkość 19200 bd ,8N1, jeśli chodzi o poziomy napięć to zastosowany uC to atmega8L czyli wersja o obniżonym napięciu zasilania, chodzi na 3v3 tak jak telefon. Jesli chodzi o podłączenie do kompa to musisz zastosować max'a 3232 który to ma napięcia wejściowe 3v3 a wyjściowe w standarcie RS232

• #13 24 Wrz 2009 23:17
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

W jaki sposób uzyskujesz komunikację SMS-serwer, tzn gdzie trafiają SMS'y i w jaki sposób z tego numeru ich treść trafia na serwer? Serwer sprzętowy, czy w internecie?

Projekt mistrzowski, jestem pod wrażeniem. Podobnie, jak pisali Koledzy wyżej- przydała by się jeszcze ostatnia lokalizacja, ew odcinanie zapłonu, ale skoro piszesz, że niepotrzebne, to OK, nie wątpię, że w razie potrzeby i ta funkcja by powstała:)

• #14 24 Wrz 2009 23:35
    dieselvm
    Poziom 2  

Hej,
    gratuluję pomysłu i mam pytanie. Chciałbym dowiedzieć się ile kosztowałby następujący projekt:
    komórka na stale podłączona do komputera i soft w trybie tekstowym uruchamiany w tle albo jako proces, odczytujący co jakiś czas sms przychodzące do telefonu i zapisujący je w postaci plików txt w określonym folderze. Oraz także sprawdzający czy w np. folderze "wyslij" nie ma plików txt, które by wysyłał (plik mógłby mieć nazwę: 48xxxxxxxxx.txt)

• #16 25 Wrz 2009 07:14
    hessuss
    Poziom 13  

Zewnętrzny kwarc do megi jest w jakimś konkretnym celu? czy tak z przyzwyczajenia?

• #17 25 Wrz 2009 08:12
    klimar
    Poziom 1  

Proszę o informację w jaki sposób telefon jest włączany przez mikrokontroler. W złączu telefonu pin 3 jest opisywany jako auto-ignition ale podanie na niego napięcia przy wyłączonym telefonie powoduje tylko rozpoczęcie ładowania baterii.

• #18 25 Wrz 2009 08:20
    electro
    Poziom 17  

z tego co kojarze to auto ignition w siemensie sluży do wystartowania bootloadera podczas zmiany oprogramowania w flash'u, zamiast wciskania klawisza "power"

• #19 25 Wrz 2009 11:04
    peter507
    Poziom 16  

Frog_Qmak napisał:
    W jaki sposób uzyskujesz komunikację SMS-serwer, tzn gdzie trafiają SMS'y i w jaki sposób z tego numeru ich treść trafia na serwer? Serwer sprzętowy, czy w internecie?

Po otrzymaniu przez telefon sygnału że ktoś dzwoni uC wysyła komendę AT do rozłączenia połączenia i automatycznie zaczyna układać wiadomość sms, Dane na serwer trafiają poprzez link który jest opisany wyżej w którym jest szerokość,długość i skala mapy jaka ma się pojawić. Pokazywanie samej mapy jest poprzez otwarcie linku w przeglądarce internetowej w telefonie, nie ma żdnych telefonów podpiętych do serwera. Skrypt na stronie pobiera do zmiennych dane z linka i umieszcza je odpowiednio tak, że mapa google wie który punkt na ziemi pokazać.

dieselvm napisał:
    Hej,
    gratuluję pomysłu i mam pytanie. Chciałbym dowiedzieć się ile kosztowałby następujący projekt:
    komórka na stale podłączona do komputera i soft w trybie tekstowym uruchamiany w tle albo jako proces, odczytujący co jakiś czas sms przychodzące do telefonu i zapisujący je w postaci plików txt w określonym folderze. Oraz także sprawdzający czy w np. folderze "wyslij" nie ma plików txt, które by wysyłał (plik mógłby mieć nazwę: 48xxxxxxxxx.txt)

Nie mam pojęcia jaki byłby to koszt, największy to telefon a reszta wyobraźnia osoby piszącej program ;)

hessuss napisał:
    Zewnętrzny kwarc do megi jest w jakimś konkretnym celu? czy tak z przyzwyczajenia?

Kwarc zewnętrzy zastosowany po ty by nie było przekłamań na liniach obydwu UART'ów na wewnętrznym zegarze bywały problemy a każdy źle odebrany bajt praktycznie sprawia że urządzenie nie działa.

klimar napisał:
    Proszę o informację w jaki sposób telefon jest włączany przez mikrokontroler. W złączu telefonu pin 3 jest opisywany jako auto-ignition ale podanie na niego napięcia przy wyłączonym telefonie powoduje tylko rozpoczęcie ładowania baterii.

Włączanie jest zrobione bardzo prosto. Pod klawiaturą telefonu pod przyciskiem od włączania przylutowany jest kabel który idzie do atmegi. Wystarczy ustawić tam stan niski na kilka sekund i telefon się włącza.

• #20 25 Wrz 2009 13:10
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

peter507 napisał:
    Frog_Qmak napisał:

Dane na serwer trafiają poprzez link który jest opisany wyżej w którym jest szerokość,długość i skala mapy jaka ma się pojawić. Pokazywanie samej mapy jest poprzez otwarcie linku w przeglądarce internetowej w telefonie, nie ma żdnych telefonów podpiętych do serwera. Skrypt na stronie pobiera do zmiennych dane z linka i umieszcza je odpowiednio tak, że mapa google wie który punkt na ziemi pokazać.

NIe dokładnie o to mi chodzi, w jaki sposób dane na serwer trafiają z SMS'a? Jest on wysłany na jakiś numer, ale co dalej...?

• #21 25 Wrz 2009 13:22
    peter507
    Poziom 16  

Frog_Qmak napisał:
    peter507 napisał:
    Frog_Qmak napisał:

Dane na serwer trafiają poprzez link który jest opisany wyżej w którym jest szerokość,długość i skala mapy jaka ma się pojawić. Pokazywanie samej mapy jest poprzez otwarcie linku w przeglądarce internetowej w telefonie, nie ma żdnych telefonów podpiętych do serwera. Skrypt na stronie pobiera do zmiennych dane z linka i umieszcza je odpowiednio tak, że mapa google wie który punkt na ziemi pokazać.

NIe dokładnie o to mi chodzi, w jaki sposób dane na serwer trafiają z SMS'a? Jest on wysłany na jakiś numer, ale co dalej...?

Atemga układa sms'a Przykładową treść sms'a masz powyżej w opisie, tworzy link w którym są te dane (szerokość długość) skrypt php na serwerze dane te odnajduje właśnie w linku i na tej podstawie pokazuje pozycje pojazdu.

• #22 25 Wrz 2009 14:24
    Kolek
    Poziom 25  

peter507 napisał:
    Frog_Qmak napisał:
    peter507 napisał:
    Frog_Qmak napisał:

Atemga układa sms'a Przykładową treść sms'a masz powyżej w opisie, tworzy link w którym są te dane (szerokość długość) skrypt php na serwerze dane te odnajduje właśnie w linku i na tej podstawie pokazuje pozycje pojazdu.

Nie wiem czy o to dokładnie chodzi, ale Frog_Qmak prawdopodobnie pyta (mnie też to ciekawi) skąd komputer zna treść SMSa ? Serwer nie ma telefonu ani modułu GSM, więc SMS prawdopodobnie przesyłany jest w postaci e-mail na skrzynkę i potem skrypt to przetwarza. Zgadza się ? Czy jakiś jeszcze inny sposób/protokół ?

• #24 25 Wrz 2009 15:24
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  

Autor przecież napisał, że przeglądarka internetowa z mapką otwiera się w TELEFONIE.
    1. Najpierw dzwoni się na poczciwego Siemensa.
    2. Siemens rozłącza rozmowę (ma numer dzwoniącego)
    3. łączy się z modułem GPS
    4. Atmega układa smsa z danymi i wysyła go do dzwoniącego na komórkę.
    5. Dzwoniący ma skrypt, który przerabia dane z smsa na skrypt php do przeglądarki.
    6. Koniec

Nie ma mowy o komputerze...

Pozdrawiam (chyba dobrze zrozumiałem)...

• #25 25 Wrz 2009 15:44
    peter507
    Poziom 16  

VIGOR_PICTURES napisał:
    Autor przecież napisał, że przeglądarka internetowa z mapką otwiera się w TELEFONIE.
    1. Najpierw dzwoni się na poczciwego Siemensa.
    2. Siemens rozłącza rozmowę (ma numer dzwoniącego)
    3. łączy się z modułem GPS
    4. Atmega układa smsa z danymi i wysyła go do dzwoniącego na komórkę.
    5. Dzwoniący ma skrypt, który przerabia dane z smsa na skrypt php do przeglądarki.
    6. Koniec

Nie ma mowy o komputerze...

Pozdrawiam (chyba dobrze zrozumiałem)...

dokładnie tak, atmega wysyła smsa z danymi geo i z linkiem na numer skompliowany we wsadzie do atmegi, mój telefon odbiera tego sms'a i przez przeglądarkę w telefonie włączam stronę (www.sls.piersa.pl i tu dalej dane geo) na której to jest mapka google i zmiana skali. Inczej chyba się już nie da wytłumaczyć ;)

• #26 25 Wrz 2009 15:51
    adamp359
    Poziom 14  

Witam
    schemat i wzór płytki
    Płytka
    w sumie można by było wszystko w pająka zrobić ale jak jest płytka, jest wszystko bardziej stabilne
    a co do zasady działa to jest tak jak napisał kolega powyżej

• #27 25 Wrz 2009 16:01
    KamBys
    Poziom 23  

pytanie mam, czy najpierw musisz wyslac jakie komendy at inicjalizujace do siemensa (poza wylaczeniem echa) zeby on z toba normalnie gadal? bo niektore modele nie chca od razu odpowiadac na zapytania, jak polacze np s45 przez simoco do kompa, to wtedy gada prawidlowo, bez tego nie chce odpowiadac na zapytania

• #28 25 Wrz 2009 16:17
    peter507
    Poziom 16  

KamBys napisał:
    pytanie mam, czy najpierw musisz wyslac jakie komendy at inicjalizujace do siemensa (poza wylaczeniem echa) zeby on z toba normalnie gadal? bo niektore modele nie chca od razu odpowiadac na zapytania, jak polacze np s45 przez simoco do kompa, to wtedy gada prawidlowo, bez tego nie chce odpowiadac na zapytania

u mnie jako że nie ma żadnych smsów konfigurujących to nie wysyłam żednych komend, na początku, nawet echo działa.

• #29 25 Wrz 2009 19:14
    hornet77
    Poziom 9  

Moglbys udostepnic wsad do procka?

• #30 25 Wrz 2009 19:24
    peter507
    Poziom 16  

hornet77 napisał:
    Moglbys udostepnic wsad do procka?

Wsad mogę udostępnić ale i tak jeśli złoży ktoś urządzenie to i tak wszytskie smsy zwrotne bedą przychodzić na mój numer ;)