Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wymina głównego zabezpieczenia domu

stapa11 24 Wrz 2009 20:18 2327 12
  • #1 24 Wrz 2009 20:18
    stapa11
    Poziom 10  

Witam.
    Mam dom jednorodzinny ze skrzynka oddaloną od domu o jakieś 25m. W skrzynce 25A B (10 lat). Problem mam taki, że jak przepala się żarówka to leci i bezpiecznik 6A w domu i bezpiecznik 25A w skrzynce. Różnicówka nawet nie drgnie. Dziś miałem dziwny objaw, żarówka walnęła i poleciały tylko dwie fazy na bezpieczniku trójfazowym w skrzynce. Wajcha nie opadła, ale dwóch faz nie było. Wyłączyłem, włączyłem i były wszystkie. Z tego wynika, że ten bezpiecznik już pada.

Pytanie tylko, czy warto dać 25A klasy C czy B?
    Czasem włączam piłę, betoniarkę itp. jak to na wsi.
    Z góry dzięki za pomoc

0 12
  • #2 24 Wrz 2009 20:34
    jurekN
    Poziom 22  

Taki urok bezpieczników typu S na ten temat jest już wiele postów.

0
  • #3 24 Wrz 2009 20:39
    karola44-81
    Poziom 27  

Zdaje sie, ze to Rejon na podstawie umowy okresla jaki to ma byc bezpiecznik. Osobiscie jezeli mozesz, polecam zastosowanie bezpiecznika C25A, lub nawet D25A. Spawarka, silnik elektryczny moga powodowac dzialanie szybkich bezpiecznikow.

0
  • #4 24 Wrz 2009 20:56
    Akrzy74
    Poziom 39  

karola44-81 napisał:

Cytat:
    Osobiscie jezeli mozesz, polecam zastosowanie bezpiecznika C25A, lub nawet D25A. Spawarka, silnik elektryczny moga powodowac dzialanie szybkich bezpiecznikow.

Na jakiej podstawie kolega radzi zastosowanie takich zabezpieczeń (D 25) biorąc pod uwagę fakt, że nie jest znany przekrój WLZ?

Ps. stapa11- czy mieszkasz blisko stacji transformatorowej?

0
  • #5 24 Wrz 2009 21:13
    karola44-81
    Poziom 27  

Spokojnie. Zaznaczylem " to Rejon na podstawie umowy okresla jaki to ma byc bezpiecznik."

Natomiast tez wiem co moze w gospodarstwie spowodowac wywalenie bezpiecznikow. I zastosowanie B to troche nadgorliwosc. Rozumiem oczywiscie, ze pewnych spraw nie da sie przekoczyc. Chodzilo mi o to, ze jak REJON wyrazi zgode na zalozenie bezpiecznikow o dluzszej zwloce czasowej, to warto to zrobic. Jezeli projekt i stan instalacji na to nie pozwala- coz trzeba z tym zyc.

0
  • #6 24 Wrz 2009 21:20
    stapa11
    Poziom 10  

Cytat:
    stapa11- czy mieszkasz blisko stacji transformatorowej?[/quote]
    Od transformatora mam linię ziemną bezpośrednio do mojej skrzynki (130m), potem 25 do domu 4x12mm2, do tej skrzynki jestem podłączony tylko ja.

0
  • #7 24 Wrz 2009 21:30
    Akrzy74
    Poziom 39  

Cytat:
    Od transformatora mam linię ziemną bezpośrednio do mojej skrzynki (130m), potem 25 do domu 4x12mm2, do tej skrzynki jestem podłączony tylko ja.

Zapewne 4x10, lub 4x16, a wcześniej może 120 lub 240.
    To bliskie sąsiedztwo z trafem i duże przekroje mogą wpływać na takie "czary- mary"...

0
  • #8 24 Wrz 2009 21:41
    jurekN
    Poziom 22  

Kolego Akrzy mam w blokowiskach to samo 10A typ B w mieszkaniu podczas spalenia żarówki wyzwala 25A typ B w Zelpie na korytarzu, lecą oba.

0
  • #9 25 Wrz 2009 11:27
    A-Mail
    Poziom 22  

Niedługo tego problemu nie bedzie, niebedzie zarówek :)
    Ale poważnie.
    Rodzaj zabezpieczenia jakie mozesz dac przed liczniiem jest zapisane w umowie z ZE. Mozesz spróbować negocjować zmianę. W rejonie moim niema praktycznie dyskusji dla domków jednorodzinnych.
    Objawy które opisałeś z zabezpieczeniemwynika ze jest uszkodzony czyli wymiana!!
    Ps
    Mozesz spróbować zlecić wymianę bezpiecznika osobie zajmujacą sie plombowaiem a wtedy na twoja usilną prozbę wstawi "C"

0
  • #10 25 Wrz 2009 11:49
    stapa11
    Poziom 10  

[quote="A-Mail"]Rodzaj zabezpieczenia jakie mozesz dac przed liczniiem jest zapisane w umowie z ZE. [/quote]
    Wczoraj patrzyłem na wszystkie dokumenty związane z elektrownią i jest tylko wpisana nominalna wartość, a nie typ. Ale dzięki za pomoc, będę dzwonił do BOK i prosił fachowca. Sam tego i tak nie wymienię.

Nota bene, u mnie bezpiecznik jest za licznikiem, przed licznikiem mam topikowe 40A, w domu różnicówkę 25A/30mA. Ten, który poleciał spełnia chyba tylko rolę ogranicznika.

0
  • #11 25 Wrz 2009 11:59
    A-Mail
    Poziom 22  

W takim razie jeżeli masz napisana tylko wartośc (pewnie 25A) i jest to za licznikiem i bez plomb to mozesz wymieniać jak chcesz.
    A moze masz wartośc w umowie 40A?

0
  • #12 25 Wrz 2009 12:05
    EAndrzej
    Poziom 21  

stapa11 napisał:
    Cytat:
    stapa11- czy mieszkasz blisko stacji transformatorowej?

Przekrój 4x12 mm2 jest oczywiście błędnie określony ale to szczegół w tym wypadku.

Przy takich parametrach sieci jak przedstawione i w zasadzie przy dowolnie innych sprawa nie polega na „czary – mary” a podstawach koordynacji zabezpieczeń w tym ich selektywności i oczywiście wszystkie podpowiedzi dyskutantów proponujące zmianę zabezpieczenia na z charakterystyką C czy D nic nie pomogą szkoda trudu.
    :cry::D

0
  • #13 25 Wrz 2009 12:08
    stapa11
    Poziom 10  

Nie, mam 25A, te 40 bierze się stąd, że mój teść jest podłączony osobną linią i ma osobny licznik. Plomba jest, chyba po to, żeby nie podmieniać na co się chce.

0