Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki sprzęt na serwer na linuxie

24 Wrz 2009 20:47 2650 9
  • Poziom 13  
    Witam.
    Mam małą sieć 5 komputerów narazie wszystko chodzi na routerze ale chciałbym sieć zrobić na serwerze na linuxie, czy lepszy doo tego byłby zwykły komputer stacjonarny z procesorem AMD 1300, 512MB pamięci i dyskiem na ATA100 7200 obr. 80GB, czy może netbook z drugą kartą LAN na USB (stacjonarny komp jest duży i głośny a serwer mały i pobiera mniej prądu). Serwer ma służyć jako serwer dostępowy chciał bym na nim zainstalować też antywirusa do ochrony sieci i i jakiego firewalla. I jaką wybrać dystrybycję linuxa (myśałem o Ubuntu ale to chyba dystrybucja bardziej na kompa urzytkownika), do tej pory miałem niewliki kontakt z linuxem i to będzie mój pierwszy serwer.
  • Poziom 26  
    Komputer starszy = mniej prądu.
    Dystrybucja nadaje się prawie każda. Ilu jest administratorów tyle propozycji.
    Ja ze swojej strony polecam Debiana :D
    Zerknij może jeszcze w stronę Mikrotika. Zakupisz płytę RB433 już z systemem za ok 300PLN. A jak dołożysz kartę mPCI to i będziesz miał internet bezprzewodowy, w zależności gdzie umiejscowisz RouterBoard'a. Do tego switch i na Mikrotiku również sporo możesz pokonfigurować :) Druga to RB750, nie da się do niej zamontować karty WiFi. Kosztuje ok 160PLN. Zje natomiast znacznie mniej prądu.
  • Poziom 13  
    Dziękuję za radę z miktotikiem ale chciałbym nauczyć się administrować serwery, chociaż jakieś pojęcie mieć o tym.
  • Poziom 23  
    Ja mam takiego HP Link. Jest rewelacyjnie cichy. Dystrybucje mozesz zainstalowac jaka chcesz. Co do programu antywirusowego na serwerze to raczej chybiony pomysl. Mozesz filtrowac www, poczte, ale troche czasu potrwa zanim sie tego nauczysz.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jacek212 napisał:
    czy lepszy doo tego byłby zwykły komputer stacjonarny z procesorem AMD 1300, 512MB pamięci i dyskiem na ATA100 7200 obr. 80GB, czy może netbook z drugą kartą LAN na USB (stacjonarny komp jest duży i głośny a serwer mały i pobiera mniej prądu).

Ja bym wziął stacjonarkę i odtaktował procesor. Koledze postawiłem serwer na Gentoo, procesor Athlon XP 1700 odtaktowałem ze 133 na 100MHz (magistralę oczywiście). Wyłączyłem wszelkie zbędne urządzenia - kontroler stacji dyskietek, porty szeregowe i równoległe, kartę dzwiękową. Do wymieniono wiatraki na ciche wolnoobrotowe. Serwer jest bardzo cichy, a uptime obecnie wynosi 86 dni, więc ze stabilnością nie ma problemu.
  • Poziom 33  
    Umnie debian stoi na MiniITX z allegro za 150zł i ciągnie 30W z dyskiem 80gb 2,5" ,uzywam go jako router ,stacje pogodową oraz do sterowania PLC w budunku ,tania i fajna alternatywa dla dużych brzęczących komputerów :)

jako router ,bez proxy (nie widze sensu proxy w sieci ponizej 100 userów ) uciągnie srednią sieć
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Alternatywnie, można za parę groszy kupić używany terminal.
  • Poziom 15  
    Tak na poważnie to dla początkującego i kilku komputerów w sieci wystarczy stary PII lub PIII za grosze, 512MB pamięci nie zaszkodzi, ale wystarczy 256. Pamiętać należy o autostarcie w biosie po zaniku zasilania. Co do dystrybucji - to na początek jakiś gotowiec typu Slackware lub Debian z LMS ( np. z Allegro), aby od początku uzyskać minimum funkcjonalności czyli maskaradę i podział pasma. Później Gogle, przeglądać tematy i porady na forach i eksperymenty z edycją skryptów, aktualizacje, kompilacje własnego jądra itd. Adminem nikt nie staje się z dnia na dzień, ale z LMS-em każdy "chcący" sobie poradzi.
  • Poziom 33  
    Co do dystrybucji to nawet IpCop wystarczy ;)