Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LM317 zasilacz regulowany

ST-44 24 Sep 2009 20:48 11889 15
    ST-44
    Level 14  
    Witam serdecznie.
    Zbudowałem zasilacz regulowany w oparciu o notę katalogową LM317, schemat ze strony 17.

http://www.elenota.pl/search.php?szuk=LM317T&man=--wszyscy--&ile=50&start=0

Zamiast tranzystora MJ4502 zostały zastosowane 2 tranzystory BD912 a w ich emitery dołożone dodatkowe rezystory 0,12 oma 5W, zamiast diod 1N457 zastosowałem diody 1N4148. Po złożeniu układu można regulować napięcie tylko w granicach 1,25V - 12V.
    Moje pytanie co jest tego przyczyną?
    Schemat przeróbki wraz z zasilaniem oraz wzór płytki:
    User removed account
    User removed account  
    ST-44
    Level 14  
    Napięcie na wejściu wynosi 34,5V, potencjometry maja wartość taką jak na schemacie.
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zamieść swój schemat w postaci bardziej ludzkiej, np. gifa lub jpega (dunkcją dodaj obrazek pod okienkiem edycyjnym - musisz zrobić jpega lub gifa, wcisnąć dodaj obrazek, potem wybrać u siebie z dysku wklejany obrazek (klawisz Przeglądaj), następnie kliknąć Upload, zaznaczyć link, który się pokaże, skopiować go przez Ctrl-C i
    na końcu wkleić go w okienku edycyjnym).

A jak zasilasz ten wzmacniacz operacyjny, z jakiego napięcia ?
    User removed account
    User removed account  
    ST-44
    Level 14  
    Oto schemat i płytka:

Wirnick
    Level 29  
    Transformator powinien zasilać mostki prostownicze oddzielnie.
    Gdzie do układu stabilizatora podpięty jest zacisk 0V ?.
    User removed account
    User removed account  
    Wirnick
    Level 29  
    Pytanie zawarte w moim liście z dnia 25.09 dotyczy raczej noty katalogowej .
    Rysunek, który dołączam jest moją odpowiedzią.
    W związku , że układ zabezpieczenia prądowego nie obejmuje całego prądu wyjściowego, dodałem szczegół A.
    ninja14
    Level 17  
    Tak, masz rację ; odnalazłem oryginalny schemat tego zasilacza w Praktycznym Elektroniku Nr.12/96 - schemat autora tematu zawiera błędy w stosunku do pierwowzoru : rez.R6 ma mieć 200 Ohm, a na dzielniku napięcia R3 - R6 nie ma żadnego " 0V ".
    Poza tym jest błąd , jeśli chodzi o wartość pot.R2 / prąd /, przy 250 k Ohm ogranicznik prądu "odcinałby" prąd przy 20 A ? a może większym? Ja dałem tu 10 k Ohm i zasilacz z tranz. szeregowym MJ 15004 miał górny zakres ograniczania prądu ok.4 A
    pozdrawiam

Dodano po 15 [minuty]:

Mam problem z wklejeniem fotki oryg.schematu przedmiotowego zasilacza, po "zaatakowaniu " mojego kompa wirusem TROJAN - przepraszam...
    Wirnick
    Level 29  
    Pierwowzorem jest nota katalogowa. Każde inne skuteczne rozwiązanie jest oddzielnym tematem wartym zainteresowania (czekam na fotkę).
    ST-44
    Level 14  
    Jeśli można by prosić o fotkę
    Wirnick
    Level 29  
    Schemat z PE 12/96
    Jest to rozwiązanie dyskusyjne - wej. "+" na potencjale zasilania opam, a pomiar dokonywany jest na potencjale wyższym od zasilania opam.
    ninja14
    Level 17  
    Jednak zasilacze zbudowane na bazie tego schematu pracują prawidłowo i co ważne ; jest to w stosunku do np.elektronics lab., o wiele prostsza konstrukcja i na pewno mniej awaryjna... / posiadam ten zasilacz kilka lat/.
    Można jedynie mieć małe zastrzeżenia do pracy ogranicznika prądu / przy nieobciążonym zasilaczu i skręceniu pot.R2 na min., zapala się dioda D3, ale to w niczym nie przeszkadza.
    Na potwierdzenie pow. podam, że np.Nord Elektronik/ obecnie chyba Nord Elektronik Plus/ produkuje od lat zasilacz ozn. jako NE 028 - na bazie tegoż schematu / wprowadził tam kilka zmian /.
    pozdrawiam

Dodano po 21 [minuty]:

Zestaw do samodzielnego montażu NE 028 - można nabyć na Allegro :
    - RTV/AGD > Elektronika>Elekktronika>Zasilanie za 41.57 pln - przepraszam, nie mogę podać linka / regulamin /.