Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba Satellite P200-12O - jaki dysk twardy zadziała?

24 Sep 2009 21:03 4531 8
  • Level 9  
    Nowy dysk do Toshiba Satellite P200-12O.
    Muszę wymienić dysk.To nie jest problem.Szkoda tylko,że dwa miesiące po gwarancji.Pytanie tylko,na jaki mogę sobie pozwolić? Oryginalny,to jest Hitachi 250GB.Fabrycznie podzielony na dwie partycje C i E po 119GB (chyba),partycja D nie była widoczna.Zainstalowana była Vista Premium.Wraz z komputerem była dostarczona płytka "Nośnik Product Recovery" i na nim w/w Vista.Podczas reinstalacji nie ma opcji podziału dysku po swojemu-tylko tak ją wyżej opisałem. Pytanie brzmi-jak i czy w ogóle będzie potraktowany nowy dysk,obojętnie jakiego producenta i o większej pojemności,np:500GB.

• Level 20  
    Trochę dziwne pytanie...
    Nowy dysk nie będzie zadnym problemem w komputerze oczywiście.
    A jeśli chcesz to zrób sobie 1:1 kopie dysku z tamtego tak abyś miał recovery na nowym dysku natomiast pozostałą część podziel według własnego zapotrzebowania.
  • Helpful post
    Level 25  
    Rozumiem obawy: dyski typu recovery podczas odtwarzania systemu zachowują się zasadniczo w ten sam sposób: dokonują one odtworzenia obrazu dysku nowego, w pełni zainstalowanego systemu dokonanego na utworzonej partycji o określonym rozmiarze (jest to bowiem kopia określonej partycji).

Najczęściej odtwarzana jest partycja zawierająca system operacyjny, reszta pozostaje jako obszar nie podzielony. Jeśli dysk będzie większy, np. 500GB, najprawdopodobniej odtworzone zostanie 120GB, a reszta pozostanie nie przydzielona. Z poziomu systemu można wtedy tą właśnie pozostałość uaktywnić do jednej lub kilku partycji.
  • Helpful post

Level 20  
    Dokładnie...
    Wystarczy wejść potem w Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie Komputerem
    Następnie zakładka Magazyn -> zarządzanie Dyskami .
    Jeśli partycja jest nie przydzielona to do woli można nią manewrować dzielić itp...
    Robiłem już coś takiego przy przenoszeniu danych z dysku 80GB na 120GB.

Wszystko bez problemów poszło.
    Kopia dysku a reszta jak w opisie.
    Pozdrawim
  • Level 9  
    Dzięki za podpowiedzi.Mnie jednak cały czas dręczy ta niewidoczna partycja *D* i co na niej jest,skoro zajmuje ok.10Gb.Czy oryginalna płytka CD "Nośnik Product Recovery" ma jakieś informacje o tej partycji,której przecież nie będzie na nowym dysku?Wykonanie kopii 1:1 nie wchodzi w grę bo zepsuty dysk jest nie do uruchomienia (tyka pyka i dzwoni a bios go nie widzi).Po za tym reinstalacja-poprzednio- polegała na pogodzeniu się z faktem że utraci się wszystkie dane zgromadzone na całym dysku (partycje C oraz E) a nie tylko na partycji C gdzie standardowo jest instalowany system.Wybaczcie jeżeji jestem zbyt dociekliwy,ale mieszkam teraz w Danii, atuta usługi serwisowe sątrzy razy droższe niż w Polsce,więc będę to robił sam.Oczywiście mam doświadczenie,ale z "normalnymi"PC.Laptopa mam od roku ale zero czasu na pasje,za to nasłuchałem się o dziwnych sposobach utrudniania życia właścicielom tychże maszyn.Ile w tym prawdy to życie pokarze.
  • Level 25  
    Na tej niewidocznej partycji z reguły znajduje się kopia systemu operacyjnego inicjowana po pierwszym uruchomieniu laptopa (zaraz po zakupie nowego sprzętu, jeśli laptop był wcześniej demonstrowany np. w sklepie możliwe, że ten etap pierwszego uruchomienia ominął Ciebie).

Ponieważ masz zamiar zainstalować system z dysku recovery, ta 10GB partycja nie będzie odtwarzana, ponieważ odzysk nastąpi z nośnika CD.

Ze względów technicznych na etapie produkcji laptopów montuje się w nich uprzednio spreparowane dyski twarde zawierające procedurę pseudo-instalacji gotowego [w pełni skonfigurowanego] systemu operacyjnego.
  • Level 9  
    Nic dodać nic ująć.Tylko dziękować,co czynie właśnie teraz.
    Wprawdzie nowy dysk jeszcze do mnie nie dotarł,ale gdy to się stanie,na pewno opiszę jak to wyglądało.
  • Level 11  
    Ja przez przypadek usunąłem u siebie ta partycje Recovery i zainstalowałem inna Viste i wszystko póki co działa dobrze. Sterowniki do Visty sa na stronie producenta.

Mój laptop to Toshiba Satellite P200D-12O
  • Level 9  
    Jest OK.Mam nowy dysk.WD Skorpio Blue 500GB.Instalacja przebiegła bez problemowo.Co prawda możliwość podziału dysku na tylko dwie partycje nie do końca mnie zadowala,ale to nie taki wielki problem.
    Obsid! REGARD FOR YOU.

Dodano po 6 [minuty]:

Zapomniałem dodać,że temat można zamknąć.:D