Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Poemat II] zakłócenia na falach długich

EBC41 24 Wrz 2009 22:16 3317 5
  • #1 24 Wrz 2009 22:16
    EBC41
    Poziom 28  

Mam takie pytanie. Czy jest to normalne że mam przy odbiorze na falach długich dość głośne zakłócenia bez względu na porę dnia? Niewiadomo dlaczego są one najbardziej słyszalne przy Programie Pierwszym, który ma niby nadajnik najbliżej mnie (okolice Rzeszowa). Nie mam możliwości nagrania tego jak radio odbiera. Ale przede wszystkim słyszalny jest stały wysoki pisk (okolice 9kHz), oraz dość dziwne zakłócenia. Coś jak szum, ale przechodzący kilka razy na sekundę w dźwięk przypominający smażenie mięsa na patelni. Nie są to zakłócenia od elektroniki w domu, wyłączałem z gniazdka TV i komputer i nic to nie dało. Świetlówek kompaktowych nie używam..

Na innych zakresach nie ma problemu

0 5
  • #2 25 Wrz 2009 00:42
    Bobekmaster
    Poziom 24  

Też tak mam na długich.. Słychać pisk, o zmieniającej się częstotliwości, i do tego warkot.. Przy stacji są najmocniejsze, ale jak się dostroi do stacji to maleją, ale nadal są. Na średnich także są zakłócenia. Za to ka KF i UKF jest czysto:D

0
  • #3 25 Wrz 2009 11:55
    kris8888
    Poziom 26  

prezes_3lo napisał:
    Niewiadomo dlaczego są one najbardziej słyszalne przy Programie Pierwszym, który ma niby nadajnik najbliżej mnie (okolice Rzeszowa).

To rzeczywiście "niby", bo nadajnik Programu Pierwszego PR na falach długich jest tylko w Solcu Kujawskim. Dotychczas był jeszcze w Raszynie, ale z dniem 31 lipca został wyłączony.

To co odbierasz to zakłócenia przemysłowe, niekoniecznie pochodzące z urządzeń zainstalowanych w Twoim domu. Napisałeś, ze bez względu na pore dnia. A jak to w takim razie wychodzi w nocy?

0
  • #4 26 Wrz 2009 07:04
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Możliwe, że zakłócenia przychodzą do Ciebie przez sieć elektryczną. Podłącz radio przez dobrą listwę przeciwzakłóceniową. Dla dodatkowego komfortu zablokuj kondensatorami 4,7nF obydwie połówki uzwojenia anodowego transformatora sieciowego.

0
  • #5 26 Wrz 2009 15:31
    EBC41
    Poziom 28  

Wątpie że to przychodzi przez sieć energetyczną, ale te pojemności dodam. Radio trzymam na wsi i w promieniu 20km nie ma żadnych zakładów przemysłowych. Do najbliższego WSK mam sporą ilość transformatorów po drodze.... Bardzo mnie zdziwiło jednak że akurat z PR I jest taki problem. Przecież oni tam mają 1MW EIRP, a odległość nie jest jak na to pasmo duża.. A czy poza tematem mógłbym dostać informację na temat jakie stacje nadają na AM programy muzyczne? Z tego co szukałem (szukałem przy pomocy radia) to w większości przypadków tego co odebrałem, jest gadanina. Coś jak nasze Polskie Radio, jest audycja i w większości spiker coś gada a sporadycznie jest to przerywane lepszą bądź gorszą muzyką.

I jeszcze jedno. W jakiej odległości od nadajnika powinienem odbierać stację z EIRP 800W, 500W?

0
  • #6 26 Wrz 2009 19:56
    kris8888
    Poziom 26  

prezes_3lo napisał:
    A czy poza tematem mógłbym dostać informację na temat jakie stacje nadają na AM programy muzyczne? ?

Niestety czasy Radia Luxemburg nadającego fajną muzykę wieczorami na falach średnich już się skończyły.... Na tej stronie: http://www.polskaam.radiopolska.pl/ masz wykaz róznych ciekawych stacji nadających na AM łącznie z ofertą programową, którą nadają. Niestety żeby odebrać niektóre stacje, trzeba dysponowac dobrą anteną, czułym radiem, raczej jednak o lepszej czułości niż Twój Poemat.

Generalnie nie da się dokładnie określić jaki jest zasięg stacji nadającej z konkretną mocą EIRP. Zależy to od wielu czynników jak ukształtowanie terenu, charakterystyka anteny nadawczej, częstotliwość oraz pora dnia. Do tego dochodzi poziom szumu i zakłóceń, czyli określony stosunek S/N w punkcie odbioru. Można to zrobić orientacyjnie i to się oczywiście robi. Powstaja odpowiednie mapy zasięgu danej stacji. Bazuja one na statystycznym określaniu poziomu natężenia pola. Mapy zasięgu podają wartości natęzenia pola, przekraczane w określonym procencie czasu i w określonym procencie potencjalnych miejsc odbioru w funkcji odległości od stacji nadawczej. Nadajnik w Solcu Kujawskim ma moc 1MW. Nie jest to moc EIRP, tylko moc na wyjściu tego nadajnika. Na stronie którą Tobie podałem, masz wykresy orientacyjnego zasięgu tego nadajnika uwzględniające kierunkowość i zysk anten nadawczych tam zainstalowanych.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo