Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć silnik 230V

guzi007 24 Wrz 2009 23:04 7069 14
 • #1 24 Wrz 2009 23:04
  guzi007
  Poziom 12  

  Witam

  Dostałem taką szlifierkę zza wschodniej granicy. Nie jestem pewien sprawności szlifierki i dodatkowo nie wiem jak ją podłączyć - wygląda na w ogóle nie używaną.
  Jak podłączyć silnik 230V
  Włącznik ma trzy styki - 2 i 3 są połączone, 2 jest chwilowo łączony z silnikiem i służy jedynie do rozruchu. Z silnika wychodzą trzy przewody, między dwoma (a-b) jest rezystancja 9 omów. Pomiędzy (a-c) jak i (b-c) rezystancja jest nieskończenie duża - nie mierzona moim miernikiem i to mnie trochę martwi...

 • #2 25 Wrz 2009 08:41
  niutat
  Poziom 37  

  Witam, silnik posiada uzwojenie rozruchowe włączane w momencie uruchamiania tym specjalnym włącznikiem który jest przy silniku (środkowy zacisk). Możliwe że któreś uzwojenie jest uszkodzone (albo urwane wyprowadzenie), rozbierz silnik i pokaż zdjęcia jak możesz.

 • #3 25 Wrz 2009 14:52
  guzi007
  Poziom 12  

  Stary1952 napisał:
  Witam .
  Sprawdź czy przewód " c " nie dzwoni się przypadkiem z korpusem szlifierki , jeżeli tak to jest to zero ochronne . Do przewodów a i b 230V . :D

  Nie

  niutat napisał:
  Witam, silnik posiada uzwojenie rozruchowe włączane w momencie uruchamiania tym specjalnym włącznikiem który jest przy silniku (środkowy zacisk). Możliwe że któreś uzwojenie jest uszkodzone (albo urwane wyprowadzenie), rozbierz silnik i pokaż zdjęcia jak możesz.


  Bliżej wieczora wrzucę zdjęcia silnika.

 • #4 25 Wrz 2009 17:59
  MikiZ
  Poziom 10  

  Bez urazy ale "Stary" i "Dexter" to o silnikach pojęcia nie mają. Zajmowałem się przezwajamniem slinków przeróznych typów niestety z takim "dziwnym" wyłącznikiem się nie spotkałem. Jest to silnik jednofazowy, a tak naprawdę "dwufazowy" ponieważ duga faza za pomocą kondensatora jest przesunięta. Uzwojenie rozruchowe z roboczym połączone jest wew. więc kierunek obrotów jest już ustalony. Przewodu, które idą do "wyłącznika" wyglądają jak jakieś zabezpieczenie termiczne, a sam wyłącznik jakimś termikiem, wyłącznikiem przeciążeniowym lub czymś podobnym. Z własnego doświadczenia wiem, że z układów filtrujących w urządzeniach zza naszej wschodniej granicy można zbudować jeszcze radiostację ;) - ale to tylko taki żart.
  Mając trzy końcówki podłaczamy przykładowo: a -faza+kondensator, b-zero robocze, c-drugi zacisk kondensatora.
  Wcześniej aby określić które uzwojenie jest którym musisz zmierzyć rezystancję. Największa powinna być ta, która przechodzi przez oba uzwojenia (czyli oba końce), średnia to uzwojenie rozruchowe(koniec z początkiem) i najmniejsza uzwojenie robocze(analogicznie). Fazę i kondensator podłącz pod zacisk wspólny uzwojeń.
  Mam nadzieję, że troszkę pomogłem i nie skończy się to dymkiem z silnika, wszelkie buczenie (klei wirnik do stojanu- do wymiany łożyska lub, żle złożony silnik), grzanie(pomylona faza robocza z rozruchową, ale również zbyt duży kondensator) to nieprawidłowości. Kondensator do takiego urządzenia to około 5 uF, max 6,5 uF ale to tak na oko.
  Powodzenia życzę i pozdrawiam

  Dodano po 10 [minuty]:

  raz jeszcze.
  Cała rzecz polega na tym wyłączniku. Tak myślę, że jest to przycisk z jakąś zwłoką. Podłączenie, o którym pisałem wcześniej jest to tak zwane podłączenie na stałe gdzie przy większym obciążeniu silnik dostaje automatycznie "kopa" od kondensatora. Ale były kiedyś silniki (BZFWr i BP-2f) z wyłącznikem odśrodkowym (np. w pralkach) i sądze, że ten wyłacznik na zdjęciu działa na podobnej zasadzie - rozłącza po czasie uzwojenie rozruchowe z tym, że w momencie wzrostu nateżenia. Po zmierzeniu rezystancji będziesz wiedział, które uzwojenie jest którym, ale trzeba będzie jeszcze rozszyfrować działanie wyłacznika i co to za zielony przewód, bo to mnie najbardziej zastanawia ?

 • #5 25 Wrz 2009 19:05
  guzi007
  Poziom 12  

  Są dwa uzwojenia - z grubszego drutu i z cieńszego. Tak wygląda silniczek:
  Jak podłączyć silnik 230V

 • #6 25 Wrz 2009 19:19
  MikiZ
  Poziom 10  

  Z grubszego jest zrobione uzwojenie pracy, z cieńszego rozruchowe. Pomierz uzwojenia (żeby wiedzieć, które jest którym) i sprawdź jak działa sam wyłącznik i napisz co to za przewód podłączony jest do zacisków 1 i 3 ?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Rozruchowe niestety wygląda na troszkę przegrzane, a nawet nadpalone czyli może mieć tzw. zwarcie międzyzwojowe.

 • #7 25 Wrz 2009 19:59
  guzi007
  Poziom 12  

  MikiZ napisał:
  Pomierz uzwojenia (żeby wiedzieć, które jest którym)

  A i B (reyzstanacja 8 omów) to uzwojenie główne.

  MikiZ napisał:

  i sprawdź jak działa sam wyłącznik i napisz co to za przewód podłączony jest do zacisków 1 i 3 ?

  Zaciski 1 i 3 to 230V idące bezpośrednio z wtyczki. Przełącznik na stałe zwiera styki 1,3 z wyjściami na silnik i styk 2 z wyjściem na silnik jest zwierany jedynie w momencie przytrzymania przycisku. Styk 2 i 3 po stronie zasilania są podłączone na stałe.

  MikiZ napisał:

  Rozruchowe niestety wygląda na troszkę przegrzane, a nawet nadpalone czyli może mieć tzw. zwarcie międzyzwojowe.

  No trochę jest takie przyciemnione. Troszkę się na silnikach nie znam, ale z tego co rozumiem rozruchowe uzwojenie służy jedynie do tego, aby rozpędzić silnik wiec jakby tak załączyć silnik i w tym samym momencie ruszyć silnikiem to silnik by zaczął normalnie pracować?

 • #8 25 Wrz 2009 20:10
  1078231
  Usunięty  
 • #9 25 Wrz 2009 20:17
  kortyleski
  Poziom 40  

  Jeśli silnik jest sprawny to dowolny automat z lodówki załatwi automatyczne rozpędzanie silnika. Tam rozruch jest realizowany na tej samej zasadzie. Polacy we pralce "frania" poszli dalej i dali odśrodkowy wyłącznik uzw rozruchowego.

 • #10 25 Wrz 2009 20:26
  MikiZ
  Poziom 10  

  "Buczało" ponieważ odpalało się na uzwojeniu pracy. Bez uzowjenia rozruchowego silnik nie ma określonego kierunku i można ręcznie zakręcić wirnikiem w dowolnym kierunku i będzie się już w nim kręcić. Oczywiści nie polecam jeżeli ktoś nie chce rączek stracić. Jeśli dobrze rozumiem wyłącznik jest jakby podwójny- do samego włączenia i przucisk dzwonkowy do samego rozruchu? Jesli tak to uzwojenie pracy podłączyć pod zaciski zwierające po włączeniu, a końcówkę uzwojenia rozuchowego pod przycisk "pusk".

  Dodano po 2 [minuty]:

  kortyleski napisał:
  Polacy we pralce "frania" poszli dalej i dali odśrodkowy wyłącznik uzw rozruchowego.

  W nowszych typach był już silnik typu SED z kondensatorem i miał połączenie wew. uzwojenia pracy i rozruchowego tak jak w w/w przypadku.

 • #11 25 Wrz 2009 20:37
  niutat
  Poziom 37  

  kortyleski napisał:
  Jeśli silnik jest sprawny to dowolny automat z lodówki załatwi automatyczne rozpędzanie silnika. Tam rozruch jest realizowany na tej samej zasadzie. Polacy we pralce "frania" poszli dalej i dali odśrodkowy wyłącznik uzw rozruchowego.

  Dokładnie, ten silnik nie potrzebuje kondensatora, niestety na moje oko ten silnik ma spalone uzwojenie rozruchowe :(
  P.s.
  Ten wyłącznik w zupełności wystarcza do szlifierki i nie ma potrzeby go zmieniać.

 • #12 25 Wrz 2009 20:44
  guzi007
  Poziom 12  

  niutat napisał:
  niestety na moje oko ten silnik ma spalone uzwojenie rozruchowe :(
  P.s.


  Może ktoś się orientuje jaki jest mniej więcej koszt przewinięcia takiego silnika?

 • #13 25 Wrz 2009 20:49
  niutat
  Poziom 37  

  W Biłgoraju jakieś 50-70zł, ale często w takich wypadkach jest możliwość przezwojenia samego uzwojenia rozruchowego i cena jest niższa.

 • #14 25 Wrz 2009 20:56
  rupcio
  Poziom 16  

  Myślę że silnik powinien byc tak połączony:
  Jak podłączyć silnik 230V
  Podczas pracy silnika powinno być włączone do sieci tylko główne uzwojenie, prawdopodobnie nawinięte grubszym drutem. W czasie uruchamiania, przez chwilę powinno być włączone przez odpowiedni kondensator uzwojenie rozruchowe, prawdopodobnie nawinięte cieńszym drutem. To chwilowe włączenie umożliwia rozruch silnika. Dzięki kondensatorowi przebieg prądu w uzwojeniu rozruchowym jest przesunięty w fazie, co stwarza chwilowy substytut pracy na 2 fazach.
  Problem sprowadza się do ustalenia który przewód wychodzący z uzwojeń gdzie podłączyć. Ja typowałbym następująco (zakładając, że uzwojenia nie są uszkodzone !!!):
  Między A i B grube uzwojenie robocze. Jeden z tych punktów prawdopodobnie jest jednocześnie połączony z uzwojeniem pomocniczym.
  Jeżeli ni dało się zmierzyć A-C i B-C to (zakładając sprawność uzwojeń) świadczy, że oporność uzwojenia cienkiego jest poza zakresem przyrządu, a przewód C wychodzi z uzwojenia roboczego i przez kondensator trzeba połączyć go ze stykiem 2 włącznika.
  Aby ustalić który z przewodów A, B jest wspólny obu uzwojeń, a który wychodzi tylko z uzwojenia roboczego konieczny jest przyrząd o większym zakresie pomiarowym. Trzeba zmierzyć A-C, następnie B-C. Połączenie które będzie miało rezystancję o 9 omów mniejsze wskaże wspólny przewód uzwojeń.
  Jest też inna możliwość: może uda się dojrzeć wzrokowo który przewód z czym się łączy, ale zalecam dużą ostrożność, żeby nie uszkodzić izolacji uzwojeń.
  Dobór kondensatora można próbować przez analogię z innym silnikiem o podobnej mocy, ale w sowieckich wynalazkach wszystkiego można się spodziewać.
  Jeśli uda się uruchomić, to radzę wymienić wtyczkę i przewód zasilający na 3-żyłowy i przewód ochronny dobrze połączyć z masą maszyny. Radzieccy konstruktorzy nie przejmowali się takimi sprawami, bo ludzi u nich mnogo i ze stratami nie trzeba było się liczyć ;).

 • #15 25 Wrz 2009 22:49
  MikiZ
  Poziom 10  

  "rupcio" namieszałeś tym rysunkiem, bo jest nieprawidłowy i wprowadza tylko zamęt. W tym silniku nie potrzeba prawdopodobnie kondensatora jeżeli wyłacznik działa prawidłowo. Przewód ochronny jak najbardziej można podłączyć, a silniki z byłego ZSSR były naprawdę o dużej sprawności, szczególnie te na 2800 obr/min więc krytyka samego silnika nie potrzebna skoro nie miało się z tymi silnikami do czynienia.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME