Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Li-air, czyli nowy rozdział w świecie akumulatorów (wideo)

danielde 24 Wrz 2009 23:27 3504 2
 • Li-air, czyli nowy rozdział w świecie akumulatorów (wideo)
  Amerykańska placówka badawczo-rozwojowa Argonne National Laboratory angażuje się w badania i rozwój akumulatorów od ponad 40-stu lat. Ponad 10 lat temu podjęła strategiczną decyzję, aby skupić się na badaniach nad akumulatorami litowo-jonowymi ze szczególnym naciskiem na rozwój aplikacji dla samochodów napędzanych elektrycznie.Decyzja ta, jak i kolejne inwestycje Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, przyniosły porozumienia o transferze technologii. Efektem jest 149 wynalazków, ponad 40 patentów i cztery nagrody R&D 100.

  Idąc naturalnie naprzód, laboratorium Argonne w tej chwili prowadzi badania nad akumulatorami litowo-powietrznymi. Takie akumulatory używają elektrolitu, litowej anody oraz katalizatora katody powietrza, który konwertuje tlen w nadtlenek litu. Akumulatory li-air, w porównaniu do ogniw li-ion, mają potencjał do tego, aby zagęścić energię aż o pięć do dziesięciu razy.

  Zapewnienie bezpiecznej eksploatacji akumulatorów jest jednym z głównych wyzwań polegającym na opracowaniu materiałów, które zapewniają niezawodność i bezpieczeństwo. Podczas gdy potencjał akumulatorów li-air jest duży, badania nad nimi wymagają czasu i ścisłej współpracy z przemysłem, który ewentualnie zaakceptuje nową technologię dla komercyjnych rozwiązań.


  Link


  Link


  Źródło:
  http://www.physorg.com/news172945978.html
  http://www.udri.udayton.edu


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 25 Wrz 2009 11:55
  mkpl
  Poziom 37  

  No zobaczymy co z tego wyniknie ;)
  Osobiście zastanawiam się nad oblepieniem dachu samochodu włosami. To był by wpełni ekologiczny wóz :D

 • #3 25 Wrz 2009 21:46
  XAX
  Poziom 21  

  Ciekawe Ciekawe
  Od niedawna w elektronarzędziach i modelarstwie stosuje się akumulatory LiFe które są rewelacyjne (duży prąd rozładowania i szybkie ładowanie w 15 minut) ale maja mała pojemność. Teraz będzie kolejna rewolucja. Zaczyna być ciekawie :)