Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kocioł dwufunkcyjny "ferroli domicompact f24b"

25 Wrz 2009 09:31 17926 29
  • Poziom 9  
    Witam!

Czy ma ktoś może kocioł kondensacyjny "ferroli domicompact f24b"? Jak on się sprawuje? Wygląda na to, że można go kupić w bardzo przystępnej cenie (jak na piece kondensacyjne), aż wydało mi się to troszkę podejrzane. Dodam, że chciałbym ogrzewać tym kotłem mieszkanie c.a. 100 m2.

Pozdrawiam,
    --
    Marek
  • Poziom 9  
    Cena odbiega od katalogowej właśnie około 30%. Sprzedawcę sprawdziłem (jest to firma w moim mieście) i wygląda na to, że wszystko jest w porządku. Nawet mi ten kocioł zamontują...

Ale czy ma ktoś doświadczenia z tym sprzetem?

Z góry dzięki,
    Marek
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Dominacompact nie jest kondensatem.
    Kolego! Nie kieruj się okazjami, bo okazje mają krótkie nogi. Obecnie dostałem za darmo kociołek 2-F elexia comfort, bo go ludzie mieli dość. Zauważ jakie firmy utrzymują się na polskim rynku i mają mocną pozycję. Patrz na dostępność części zamiennych i rozbudowaną sieć serwisów. Praktycznie każdy kocioł można naprawić w przypadku usterki, ale jest ważne w jakim czasie i jakim kosztem...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To co dziś jest okazją , za jakiś czas może okazać się twoją zmorą. Z serwisem Ferolli w naszym kraju jest krucho a co za tym idzie z dostępem do części zamiennych również .
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedzi. zastanowię się nad tym ferroli. Pod względem serwisowym chyba najlepiej zafundować sobie termeta...

Ale mam jeszcze jedno pytanie. Obecnie mam zamontowany w łazience piec z otwartą komorą spalania (i właśnie muszę go wymienić). Powietrze dostarczane jest do łazienki przez kominowy kanał wentylacyjny, a spaliny odprowadzane są oddzielnym przewodem. Czy przy takim układzie poboru powietrza / odprowadzania spalin (osobnymi przewodami) da się w ogóle zamontować kocioł kondensacyjny, który ma jedno wejście/wyjście w postaci podwójnej rury. Zaznaczam, że raczej nie mam możliwości wkładania niczego do komina, ani przebijania się na zewnątrz budynku...

Pozdrawiam,
    Marek
    Taki kondensat jak ze mnie pilot śmigłowca.Normalny kocioł turbo z palnikiem inżektorowym i dostawionym dodatkowym wymiennikiem nazwanym przez Ferroli kondensacyjnym.Poprawia trochę sprawność kotła ale chyba bardziej sprzedaż.W instrukcji obsługi nie podano nawet sprawności kotła więc jaki to kondensat.
  • Poziom 9  
    a na czym niby polega zasada działania kotła kondensacyjnego? nie na tym że dostawiony jest dodatkowy wymiennik?

w serwisie twierdzą, że sprawność kotła to 105%.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zjawisko kondensacji i zasada działania kotłów kondensacyjnych była już omawiana na tym forum i sporo tego jest też w necie.Poszukaj i poczytaj sobie.
    Co do opisywanego przez ciebie Ferolli , to kolega akwedukt ma rację. Sprawdziłem z ciekawości i faktycznie do kondensata temu modelowi daleko. A te 105% sprawności , to pewnie pobożne życzenie producenta , albo serwis takie kity wciska...
  • Poziom 23  
    mwojc napisał:
    a na czym niby polega zasada działania kotła kondensacyjnego? nie na tym że dostawiony jest dodatkowy wymiennik? w serwisie twierdzą, że sprawność kotła to 105%.

Polecam bezpłatny poradnik:

Mini - Poradnik dla inwestora i instalatora
    http://www.systemgaz.republika.pl/poradnik.htm

Energooszczędny, przyjazny dla środowiska ... kocioł kondensacyjny
    http://www.systemgaz.republika.pl/poradnik-15.htm

(...) Kotły kondensacyjne są urządzeniami grzewczymi z zamkniętą komorą spalania, z której gazy spalinowe nie wędrują bezpośrednio do przewodu kominowego. Zamiast tego, za pośrednictwem wymiennika ciepła, przekazują one ciepło powracającej z instalacji centralnego ogrzewania schłodzonej wodzie. (...)

• Moderator na urlopie...
    Jakiś dziwak ten kocioł, jako kondens. Nie dam głowy, że jego sprawność sięga 105%. Co ze spływem kondensatu z rury spalinowej?
    To coś takiego "chińskiego" Kocioł kondensacyjny, ale nie kondensacyjny, ale jednak. W szkole mówiono: masło maślane - słoma siano
    Cóóóś takiego
    Tu jest instrukcja : http://www.ferroli.com.pl/media/_products/239/DOMIcompactF24_B_dtr.pdf
  • Poziom 9  
    Nie będę się upierał, że to kocioł kondensacyjny. Nie jestem specjalistą. Wszędzie tak piszą więc powtarzam :). BTW: na stronie 11 instrukcji jest pokazana instalacja przeznaczona do odprowadzenia kondensatu, więc może coś jest na rzeczy.

Widać jednak, że nikt nie ma tego kotła i dyskusja prowadzona jest "na sucho"...

Pozdrawiam,
    Marek
    Jak to co ze spływem kondensatu z rury spalinowej? Przecież spłynie do wymiennika kondensacyjnego, a potem do rury odprowadzenia kondensatu.
    Śmiejecie się z tego kotła, bo nie ma typowego, spiralnego wymiennika kondensacyjnego, ale jednak działa. Widziałem osobiście. Co do bezawarjności - nie mam żadnych danych.

Teoretycznie- TAK :D

Dodano po 2 [minuty]:

Była w Polsce do niedawna firma FONDITAL.
    Jak przyszła, tak poszła. Tu też tak będzie
  • Poziom 23  
    mirrzo napisał:
    ...Była w Polsce do niedawna firma FONDITAL.
    Jak przyszła, tak poszła. Tu też tak będzie

Nie ma to jak wiadomości z pod bufetu :)
    Nie chcę być adwokatem firmy Ferroli, ale wiem, że istnieją w Polsce już kilkanaście lat, sprzedając głownie większe kotły oraz podgrzewacze. Byłem chyba ze 2 lata temu na szkoleniu dla serwisantów, ale w sumie nic z tego nie wyszło, gdyż u mnie na pomorzu, te kotły praktycznie się nie sprzedają. Ale wiem, że na południu jest zupełnie inaczej. Co do jakości wykonania i zastosowanych materiałów, kotły te podobne są do Beretty, chociaż z przewagą w stronę Beretty.
  • Poziom 23  
    Różnica tylko taka, że Ferroli miało mieć fabrykę w Polsce, a Beretta juz ja ma.. od lat.

systemgaz napisał:
    Nie ma to jak wiadomości z pod bufetu :)

No niestety, NIE spod bufetu. Z życia wzięte. Sprawdź. Potem oceniaj, nie na odwrót.
  • Poziom 23  
    Zamiast siać plotki, lepiej zajmij sie tym co umiesz najlepiej, czyli naprawami o ile wogóle jesteś serwisantem.

Moderowany przez serwisant73:

Tego typu uwagi , bez związku z tematem naruszają punkt 10.4 regulaminu!
    Proszę powstrzymać się od takich wypowiedzi.

No dobra niech to będzie kondensat,bo ktoś się rozgniewa.

Powinien się rozgniewać ten, co pisze na czerwono ;)
    Kocioł zatem, jest trochę kondensatem, a trochę nie.
    Abstrahując, lub porównując: kogut też ma lewą nogę bardziej niż prawą :D
  • Poziom 9  
    witam!

kotła "ferroli domicompact f24b" ostatecznie nie kupiłem, bo okazało się że tylko kocioł z otwartą komorą spalania jest racjonalny dla mojego mieszkania...

Ale też wybrałem ferroli. domitech cośtamcośtam. I jestem zadowolony. jak na razoe wszystko działa bez zarzutu

pzdr,
    m.
  • Poziom 20  
    mirrzo napisał:
    Jakiś dziwak ten kocioł, jako kondens. Nie dam głowy, że jego sprawność sięga 105%. Co ze spływem kondensatu z rury spalinowej?
    To coś takiego "chińskiego" Kocioł kondensacyjny, ale nie kondensacyjny, ale jednak. W szkole mówiono: masło maślane - słoma siano
    Cóóóś takiego
    Tu jest instrukcja : http://www.ferroli.com.pl/media/_products/239/DOMIcompactF24_B_dtr.pdf

Dziwię się że moderator nie rozróżnia kotła produkcji włoskiej od "to coś takiego chińskiego". Rozwiązanie jakie tutaj zastosowano to dodanie wymiennika kondensacyjnego do kotła Domicompact F24 (czyli z zamkniętą komorą spalania). Cena też nie jest jakaś podejrzana, ponieważ Ferroli sprzedawało je w promocji. Nie chce mi się cytować tutaj wszystkich "newsów" co do samej firmy, ale ręczę że serwis ma się bardzo dobrze, części dostępne na drugi dzień roboczy, a zakład produkcyjny w Sosnowcu działa pełną parą.

Pozdr.
    serwisant Ferroli

netcomers napisał:
    "to coś takiego chińskiego".

Jednak różni się od : to coś takiego "chińskiego"

Odróżniam "włoszczyznę" od chińskiego, tego nie mogę sobie zarzucić.
    Jako serwisant tych kotłów odpowiedz w jaki sposób rozwiązano spływ kondensatu z rury spalinowej. Czy kondensat nie ma szansy zalać wnętrza kotła?
  • Poziom 20  
    mirrzo napisał:
    netcomers napisał:
    "to coś takiego chińskiego".

Jednak różni się od : to coś takiego "chińskiego"

Odróżniam "włoszczyznę" od chińskiego, tego nie mogę sobie zarzucić.
    Jako serwisant tych kotłów odpowiedz w jaki sposób rozwiązano spływ kondensatu z rury spalinowej. Czy kondensat nie ma szansy zalać wnętrza kotła?

Może trochę o budowie tego kotła... W zamkniętej komorze spalania umieszczony jest tradycyjny wymiennik, w górnej jego części wentylator wyciąga spaliny i wdmuchuje je do zamontowanego powyżej wymiennika kondensacyjnego. Ujście kondensatu jest w dolnej części tego wymiennika, gdzie gumową rurką spływa sobie do syfonu i dalej do kanalizacji. Kocioł Domicompact F24B ma tak naprawdę w sobie dwa wymienniki, taki wynalazek Ferroli. Kocioł w pewnym sensie można nazwać kotłem kondensacyjnym, bo następuje w nim zjawisko kondensacji, aczkolwiek różni się on od tradycyjnych kondensatów. Różnica to m.in. zawór gazowy i palnik. W "normalnych" kondensatach wentylator muduluje odpowiednią ilość powietrza i wprowadza ją z gazem do palnika typu np. matrix. W tym kotle znajduje się modulowany zawór gazowy + belka palnikowa. Tak więc jest to kocioł z zamkniętą komorą spalania + dodatkowy wymiennik kondensacyjny dla dodatkowego odzysku ciepła ze spalin.

Pytasz czy kondensat ma szansę zalać wnętrze kotła. O ile w tradycyjnym kondensacie zalaniu może ulec tylko komora spalania i palnik, tak w tym kotle niedrożny system odprowadzania kondensatu może poprzez wymiennik i wentylator zalać komorę spalania i przedostać się do elektroniki. Sama komora spalania jest szczelna ale miałem taki przypadek że zalana została też płyta elektroniki.

kocioł dwufunkcyjny "ferroli domicompact f24b"

Aby do tego nie dopuścić należy kontrolować system odprowadzania kondensatu. Podstawa to przegląd co najmniej raz w roku takiego kotła.

Pozdr.
    netcomers
  • Poziom 16  
    Mwojc zrobiłeś niepoprawnie kupując kocioł z otwartą komorą spalania,jest trochę tańszy ale potrzebuje powietrza z pomieszczenia które w jakiś sposób musi być dostarczone.Czyli nawiew z zewnątrz-zimne pomieszczenie z kotłem, rozszczelnione okna -przewiew całego mieszkania, włączony okap nad kuchenką -powrót spalin do mieszkania itp. Obecnie największym błędem deweloperów jest tania instalacja i kocioł przy szczelnych mieszkaniach.

Pozdrawiam

Czyli kondensacyjny, ale niekoniecznie. Kondensacyjny jest tylko wymiennik.
    Co do przeglądów to się zgadzam, raz do roku.
  • Poziom 16  
    To był model pieca wykonany w szybkim tempie na Anglię ponieważ tam można było montować tylko piece kondensacyjne gdzie były sprzedawane całymi paletami,reszta trafiła do nas nawet z naklejkami w języku angielskim.

Pozdrawiam