Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica na zwrotnice?

15 Cze 2004 15:12 888 5
  • Poziom 14  
    Witam! mam pytanie moze sie wam wydawac smieszne ale nei dla mnie. Czy mozna podlaczac zwrotnice do zwrotnicy, chodzi mi np z wyjscia 1 bassu na wejscie 2 i tam znowu na bass czy tak mozna i nic sie nie stanie?
  • Poziom 18  
    A powiedz w jakim celu?? jedna Ci nie wystarczy??
  • Poziom 37  
    Zwrotnica to jest takie urządzenie, które rozdziela nam częstotliwości. Robi się to po to, żeby po pierwsze nie tracić energii wysokich częstotliwości na zasilanie głośnika niskotonowego (bo i tak nie odtworzy ich) i odwrotnie - niskich częstotliwości na wysokotonowy głośnik. Po drugie - głośniki te będą mogły mieć mniejsze moce (większy margines bespieczeństwa) bo na każdy z nich będą kierowane tylko te tony, które będą w stanie odtworzyć. Oczywiście jest to teoria a w praktyce występują pewne straty mocy na samej zwrotnicy, tak więc stosując dwie, powiększymy te straty a korzyści będą wątpliwe.
  • Poziom 32  
    Wadel - powiedz wprost co chcesz zrobić, a my ci powiemy czy tak można.
    Są przypadki, że można i są takie gdzie nie.
  • Poziom 43  
    wyjasnijmy merytorycznie dwudrożna zwrotnica to układ dwóch filtrów, trzydrożna trzech i tak dalej.

jesli nawet wsadzisz jeden filtr do drugiego i nie bedziesz się stosował do pewnych zasad to bardzo prawdopodobne że układ wpadnie w rezonans i wzmacniacz się spali do transformatora nie daj boże włącznie.

Oczywiście że można łączyc na przykład filtr jednocewkowy 1-rzędu z filtrem kondensatorowym 1-rzędu uzyskujemy filtr 2-ego rzędu - tylko jest mała uwaga trzeba dobrze dobrać elementy na przykład wg programu albo licząc to. tak można robić teoretycznie w nieskończoność ale tracimy skuteczność zestawu.

Powiedzmy filtr bessela 2-ego rzędu połaczony z drugim filtrem bessela nie da nam filtra bessela 4-ego rzędu , da nam jakiś filter 4-ego rzędu o dziwnych właściwościach.
  • Poziom 14  
    Chcialem wiedziec bo mialem tak na chwilke i spalily mi sie tranzystory w wzmacniaczu i szukalem winnego tera jzu wszystko gra dzieki za odp :D