Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica na zwrotnice?

15 Cze 2004 15:12 888 5
 • Poziom 14  
  Witam! mam pytanie moze sie wam wydawac smieszne ale nei dla mnie. Czy mozna podlaczac zwrotnice do zwrotnicy, chodzi mi np z wyjscia 1 bassu na wejscie 2 i tam znowu na bass czy tak mozna i nic sie nie stanie?
 • Poziom 18  
  A powiedz w jakim celu?? jedna Ci nie wystarczy??
 • Poziom 37  
  Zwrotnica to jest takie urządzenie, które rozdziela nam częstotliwości. Robi się to po to, żeby po pierwsze nie tracić energii wysokich częstotliwości na zasilanie głośnika niskotonowego (bo i tak nie odtworzy ich) i odwrotnie - niskich częstotliwości na wysokotonowy głośnik. Po drugie - głośniki te będą mogły mieć mniejsze moce (większy margines bespieczeństwa) bo na każdy z nich będą kierowane tylko te tony, które będą w stanie odtworzyć. Oczywiście jest to teoria a w praktyce występują pewne straty mocy na samej zwrotnicy, tak więc stosując dwie, powiększymy te straty a korzyści będą wątpliwe.
 • Poziom 32  
  Wadel - powiedz wprost co chcesz zrobić, a my ci powiemy czy tak można.
  Są przypadki, że można i są takie gdzie nie.
 • Poziom 43  
  wyjasnijmy merytorycznie dwudrożna zwrotnica to układ dwóch filtrów, trzydrożna trzech i tak dalej.

  jesli nawet wsadzisz jeden filtr do drugiego i nie bedziesz się stosował do pewnych zasad to bardzo prawdopodobne że układ wpadnie w rezonans i wzmacniacz się spali do transformatora nie daj boże włącznie.

  Oczywiście że można łączyc na przykład filtr jednocewkowy 1-rzędu z filtrem kondensatorowym 1-rzędu uzyskujemy filtr 2-ego rzędu - tylko jest mała uwaga trzeba dobrze dobrać elementy na przykład wg programu albo licząc to. tak można robić teoretycznie w nieskończoność ale tracimy skuteczność zestawu.

  Powiedzmy filtr bessela 2-ego rzędu połaczony z drugim filtrem bessela nie da nam filtra bessela 4-ego rzędu , da nam jakiś filter 4-ego rzędu o dziwnych właściwościach.
 • Poziom 14  
  Chcialem wiedziec bo mialem tak na chwilke i spalily mi sie tranzystory w wzmacniaczu i szukalem winnego tera jzu wszystko gra dzieki za odp :D