Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CK-5051AT cykanie przetwornicy oraz brak obrazu

alecsandrus 25 Wrz 2009 12:25 1692 5
  • #1 25 Wrz 2009 12:25
    alecsandrus
    Poziom 15  

Witam od razu się przyznam że naprawa telewizorów nie jest moją mocna stroną lecz niestety trafił mi się egzemplarz j/w otóż problemem z tym OTV jest brak obrazu spowodowane tym iż owy telewizor trafił do mnie ze spalonym tranzystorem linii 2SD5072 po przejrzeniu połączeń w poszukiwaniu zimnych lutów oraz sprawdzeniu każdego elementu będącego na linii kolektora okazało się że żadnych usterek nie było, no to postanowiłem włożyć nowy tranzystor i odpalić w celu sprawdzenia czy wszystko ok i tu pojawił się kolejny problem otóż telewizor gdy jest w st-by to jest dobrze zaś gdy ma wystartować tu zaczyna być słyszalna przetwornica która wydaje z siebie dosyć donośne cykanie. Dodam iż na kondesatorze w przetwornicy jest napięcie nie przekraczające 300V. Proszę o jakieś porady ponieważ szkoda mi skazywać owy telewizor na punkt utylizacji ponieważ sądzę że może to być drobna usterka lecz ja jej przyznam się nie potrafię zlokalizować.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

0 5
  • #2 25 Wrz 2009 12:32
    ajpier
    Poziom 37  

Uruchom przetwornice nie na tranzystorze linii tylko na żarówce. Po wylutowaniu tegoż tranzystora sprawdź najpierw linię pod kontem zwarcia.

0
  • #3 25 Wrz 2009 12:46
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Na pewno wszystko sprawdziłeś? Kondensator w kolektorze tego tranzystora i trafo WN też?

1
  • #4 25 Wrz 2009 14:23
    alecsandrus
    Poziom 15  

Żarówka do niczego mnie nie doprowadziła, przeglądając linię od przetwornicy aż do samego kolektora zauważyłem raptem dwa kondensatory które na moją wiedzę zdają się być sprawnymi, natomiast jak sprawdzić trafo WN tego nie wiem mógłbym prosić o jakieś zrozumiałem dla mnie wyjaśnienie między jakimi pinami co sprawdzić. Tak jak już pisałem ja i naprawa TV to dwie sprzeczne bajki ale jakoś z waszą pomocą powinienem dać sobie rady

0
  • #5 25 Wrz 2009 15:27
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

alecsandrus napisał:
    Żarówka do niczego mnie nie doprowadziła, przeglądając linię od przetwornicy aż do samego kolektora zauważyłem raptem dwa kondensatory które na moją wiedzę zdają się być sprawnymi
    Nie mają zdawać się sprawnymi tylko mają być sprawne. Może jednak do serwisu by się poszło? Skoro sam przyznajesz że TV nie jest Twoją stroną. Nie każdy musi się na tym znać a komuś innemu parę groszy by się zdało.

0
  • #6 25 Wrz 2009 16:56
    alecsandrus
    Poziom 15  

Na dzień dzisiejszy oraz na weekend sprawa naprawy telewizora zostaje odłożona a to przez to iż nie posiadam w swoich zbiorach tranzystora 2SC5030 który właśnie wyzionął ducha, pozwolę sobie zapytać czy ktoś z was szanownych forumowiczów posiada gdzieś owy egzemplarz lub jakiekolwiek informacje na temat tego ustrojsta np. jaki zamiennik i gdzie szłoby go nabyć. Dodam że według daty wybitej na plombie wewnątrz telewizor pochodzi z 1994r. więc sądzę że przez swoje lata niektóre elementy po prostu samoistnie mogły odmówić działania.

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie moim tematem

0