Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator fazowy oświetlenia.

25 Sep 2009 16:59 2376 4
  • User under supervision
    Mianowicie mam do przerobienia 5 3fazowych regulatorów.
    Są zrobione na triakach 30A ale.. sie palą . Zwłąszcza jak żarówka dostaje zwarcia przy paleniu się.
    Każdy regulator zasila 4 grupy żarówek równo podzielone -- 100 żarówek 99W :).
    Jak widać jest nierównomiernie obciążony ale nie ma możliwości zmiany instalacji gdyż jest to na produkcji.
    Czyli 1 gałąź bieże 5kW czyli 22A reszta 2,5kW 13A.
    Chcę to zrobić na tyrystorach w układzie równoległym.
    Na 1 sterownik 6 tyrystorów 80-120A , kupionych okazyjnie.

Co o tym myślicie?
  • Helpful post
    Level 26  
    Sądzę Romoo, że triaki mogą się palić od łuku elektrycznego podczas przepalania żarówek bo wtedy charakterystyka prądowa MOŻE być klęską dla triaka. Czy próbowałeś filtrować wyjście z triaków? Kiedyś pomógł mi fitr typu T złożony z cewek szeregowo podłączonych i jednego małej pojemności kondensatora równoległego. MAŁEJ pojemności kondensator zbierze piki zwarciowe, cewki powinny filtrować szybkie piki więc powinno pójść...

Z tyrystorami mam złe doświadczenia ale przy sterowaniu silnikami, z żarówkami pewnie będzie łatwiej.
  • User under supervision
    Dla wielu powodów chcę zastosować tyrystory o dużym zapasie prądu.
    To urządzenie jest na 1 fazie przeciążone toteż nie podziała długo w takim stanie.
    Pali sie od temperatury i prądu a nie od przepięć z żarówek.
    Ma soft start , na potencjometrze z wyłacznikiem toteż przynajmniej nie ma udarów prądowych.
  • Helpful post
    Level 26  
    nie wiem czy wystarczy bo triaki musisz oddzielić od przepięć i zwarć (przynajmniej pikowych).

Dodano po 1 [godziny] 42 [minuty]:

Rozumiem więc tak:
    Na wyjściu jest SoftStart więc nie ma problemów ŻADNYCH z wyjściem. Jedyne co powinno być dorobione to chłodzenie radiatorów triakowych.

Nie rozumiem jednak jednego - dlaczego piszesz, że w czasie przepalania się żarówek następuje zwarcie. (stosuję najczęściej softstarty Siemensa z ogranicznikiem prądowym - to działa :-))

Na tyrystorach miałem problemy z grzaniem się kilka razy większym niż wyliczałem. Wynikało ono z fazowego sterowania prądem na silnikach, który to prąd nie tyle poruszał wirnikiem co przetwarzał się w ciepło. Dopiero po zastosowaniu tyrystorów przekraczających 8-krotnie prąd znamionowy uzyskałem normalne warunki pracy. Radiator chłodziłem małym wentylatorkiem.

Generator na ME555 przez tranzystor więc charakterystyka kwadratowa filtrowana w stronę sinusoidy.

Z tyrystorami równolegle podłączonymi miałem też problem taki, że nie były idealnie równe i paliły się przypadkowe. Kilka spaliłem zanim jakoś dopasowałem je do siebie prądowo. Innym rozwiązaniem okazało się wstawianie dobranych rezystorów na bramkach. Działało o dziwo :-) Pracochłonne, bo przy wysterowaniu tyrystorów sprawdzałem prąd na każdym z nich z osobna i dobierałem rezystorki.

Kondensatory filtrujące dobierałem od 100nF do 470nF. Schematu nie mam bo kilkakrotnie zmieniałem już komputer.

(((nie wynagradzaj mi konta jeśli nie mam racji, proszę)))