Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zailanie awaryjne - wymiana akumulatorów - jakie ?

MikiZ 25 Wrz 2009 17:24 3149 17
  • #1 25 Wrz 2009 17:24
    MikiZ
    Poziom 10  

Witam wszystkich.
    Czy ktoś może pomóc mi w policzeniu jakie napięci powstaje na zaciskach według mojego "kalecznego" rysunku?

Trafiłem na taki układ z urządzeniem zasilającym,( ładującym- falownik???), ogólnie służy to do awaryjnego zasilania pompki wody w układzie centralnego ogrzewania. Jest to układ 8 akumulatorów, który nie bardzo rozumiem. Nie wiem dlaczego są tak a nie inaczej podłączone- czyżby chodziło o zwiększenie prądu??? Akumulatory są kompletnie wyczerpane i do wymiany i nie wiem czy można zastosować jakieś inne akumulatory np. samochodowe czy muszą być takie same??? Obecnie były to akumulatory Panasonic typ. LC-X1228AP (12V/28Ah/20HR):
    Tak w obecnej chwili to wygląda:
    A to urządzenie sterujące tym wszystkim (zdjecie niestety nie wyraźne, ale może ktoś zna to "ustrojstwo"):
    Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc. Jeżeli również jest ktoś kto może mi zaoferować odpowiednie akumulatory, za "odpowiednią" cenę w okolicach Wrocławia proszę o info.

0 17
  • #2 25 Wrz 2009 18:22
    kk.2000
    Poziom 26  

Jeśli dobrze przerysowałeś to układ aku. jest prosty:
    U=4*Uaku
    I=2*Iaku

Po polskiemu:
    napięcie zespołu aku. = sumie napięć 4 aku.
    prąd zespołu aku. = sumie prądów 2 aku.

0
  • #3 25 Wrz 2009 20:00
    MikiZ
    Poziom 10  

Dziękuje za policzenie. Czyli falownik robi resztę i z napięcia 48 v robi ~230 v jak przypuszczam. A co z akumulatorami- mogą być inne np. żelowe ? Zamieściłem foto z charakterystyką tych akumulatorów więc może jest ktoś kto się zna na tym temacie i jest mi w stanie pomóc ?

Dodano po 22 [minuty]:

Właśnie odnalazłem takie akumulatory w pewnej hurtowni za bagatela 324.00 zł więc przy 8 szt. to majątek. Pomocy w znalezieniu tańszego rozwiązania, bo na to mnie zwyczajnie nie stać.

0
  • #4 25 Wrz 2009 20:15
    kk.2000
    Poziom 26  

Nie wiem dlaczego nazywasz taki UPS falownikiem ale ten UPS zrobi resztę. Zamieni 48VDC na 230VAC.

Jeśli potrzebujesz zasilania pompki to napisz o niej coś więcej i o wymaganiach. Akumulatory mogą być różne - trzeba je dobrać w zależności od potrzeb!

0
  • #5 25 Wrz 2009 20:30
    MikiZ
    Poziom 10  

Ok. więc UPS nie falownik - rzecz w tym, ze nie mam pojęcia w tym temacie i stąd właśnie mój post. Nie interesuje mnie wymiana całości układu tylko wymiana samych akumulatorów. Co doparametrów pompki będe je w stanie dopiero podać jutro.

0
  • #6 25 Wrz 2009 20:57
    kk.2000
    Poziom 26  

nie wymieniaj CAŁOŚCI, wymień aku! Parametry potrzebne są do dobrania wielkości aku. żebyś nie przepłacał za zbyt duże jeśli potrzebne będą małe :-)

0
  • #7 25 Wrz 2009 22:35
    greg16
    Poziom 15  

Pewne jest to , że musisz kupic conajmniej 4 szt , bo przetwornica jest przystosowana do wejściowego napiecia 48VDC . Pytaniem jest jak mocna jest pompka obiegowa i jak długo chcesz aby podtrzymywała tą pompkę ? Pompka zapewne ok 60 - 80W . Raczej napewno nie dłuzej niz kilka godzin wiec 4 takie aku jak byly wczesniej by wystarczyły na te kilka godzin a nawet i o mniejszej pojemnosci by wystarczyły.

0
  • #8 25 Wrz 2009 22:52
    MikiZ
    Poziom 10  

Jutro podam parametry silniczka pompki to może dojdziemy do jakiś bardziej sprecyzowanych parametrów. Narazie dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

0
  • #9 25 Wrz 2009 23:56
    ronwald
    Poziom 27  

Kilka uwag do połączeń akumulatorów;
    1.
    przewody łączące bloki akumulatorów nie powinny być koloru żółto-zielonego!, jest to kolor zawarowany dla przewodu PE. ( dedykowany kolor czerwony, niebieski, czarny)
    2.
    Dwa stringi bateryjne przy pracy równoległej łączymy ze sobą w dwóch punktach plusy do plusa oraz minusy. Na przedstawionym rysunku bloki akumulatorów, z których składa się bateria nie dość, że są połączone szeregowo to autor " powiązał " je równolegle. Jest to błąd!!
    3.
    Ważnym jest by każdy string bateryjny miał swój bezpiecznik!
    4. Zasada jest taka, iż system bateryjny musi być jednorodny (bloki bateryjne powinny być tego samego typu, tej samej pojemności oraz wyprodukowane w tym samym okresie lub zbliżonym , to ideał.
    5. Nie mieszać bloków akumulatorów starych z nowo wyprodukowanymi przy budowie stringu baeryjnego!

0
  • #10 29 Wrz 2009 12:52
    MikiZ
    Poziom 10  

Troszkę zaniedbałem ten post z powodu wielu zajęć.
    W odpowiedzi dla "ronwald-a":
    1. Kolor w tym przypadku nie ma większego znaczenia. Wiem o tym, ale to do użytku domowego więc nikt się w to bawić nie będzie.
    2. Jakbyś mógł pokazać mi to na schemacie będę wdzięczny.
    3. W, którym miejscu i właściwie po co ???
    4. To jest oczywiste.
    5. Chodzi o wymianę kompletu

"kk.2000" i "greg16" - niestety zdjęcia pompki wyszły rozmazane, ale są to jek się okazało 2 pompki - jedna 100 W, a druga 60 W.
    UPS wygląda tak:

Złożyłem zapytanie do dwóch hurtowni i jedna z nich zaproponowała mi inne aku za niższą cenę lecz o mniejszej pojemności. Zależy mi też na tym aby były to akumulatory żywotne i temat ich kolejnej wymiany po upływie min. dekady więc może i nie te najtańsze. Panasonica, które były zastosowane wcześniej miały żywotność 10-12 lat.
    Oto parametry aku, które mi zaproponowano:

Zależy mi aby akumulatory wystarczyły na 4 godziny pracy pompek.

0
  • Pomocny post
    #11 29 Wrz 2009 21:56
    ronwald
    Poziom 27  

Ad 2. Nie ma co pokazywać na rysunku, łączysz szeregowo akumulatory jako baterię , następnie kolejne cztery sztuki jako drugą baterię. W kolejnym kroku dajesz szeregowo bezpiecznik dla każdej baterii , ot i wszystko. Jak łączyć dwie baterie równolegle nie piszę, żeby Ciebie czasem nie obrazić :).

Ad 3. Żebyś nie miał kolego kłopotu przy przypadkowym zwarciu baterii. Konsekwencje mogą być bardzo poważne !

0
  • #12 29 Wrz 2009 22:19
    MikiZ
    Poziom 10  

Dziękuje, własnie to połączenie, które jest obecnie było dla mnie nie bardzo jasne i nie wiedziałem i zresztą nadal nie wiem o co chodziło "autorowi". Działało to na tym układzie niezawodnie min. 5 lat
    Teraz jeszcze pozostaje kwestia dobrania odpowiednich akumulatorów aby to wszystko niezawodnie działało nadal i przez min. 10 latek ;)

0
  • #13 29 Wrz 2009 23:27
    ronwald
    Poziom 27  

Z obliczeń wynika, iż minimalna pojemność Twoich dwóch baterii powinna wynieść Q≥ 37Ah. Pojemność pojedynczego akumulatora wyniesie 24Ah/12V. Stąd pojemność sumaryczna baterii wyniesie 48Ah (dwóch stringów bateryjnych ). Widać, że podtrzymanie bateryjne jest przewymiarowane. Nie szkodzi! Lepiej jest dysponować pojemnością większą niż mniejszą od obliczonej ( dostępny blok 17Ah jest za mały Qn =34Ah ≤ Qw=37Ah).

0
  • #14 29 Wrz 2009 23:47
    MikiZ
    Poziom 10  

ronwald napisał:
    ( dostępny blok 17Ah jest za mały Qn =34Ah ≤ Qw=37Ah).

Przyznam, że nie bardzo to wszystko zrozumiałem. Skąd się wziął blok 17 Ah ???
    Przy modelu MX 1226 mamy aku o pojemności 24 Ah, jeżeli zestawie taki sam układ to da mi 48 Ah - czy coś sobie uprościłem?
    Przyznam, że musiał byś mi to jeszcze raz napisać "dużymi literami" jak blondynce ;)

0
  • Pomocny post
    #15 30 Wrz 2009 01:08
    ronwald
    Poziom 27  

Wyliczona pojemność baterii dla 4h podtrzymania pracy aparatury wyniosła 37Ah. Gradacja produkowanych bloków akumulatorowych jest następująca; 17 Ah/12V ; 24Ah/12V;..... . Dla bezpieczeństwa, podtrzymanie bateryjne powinno składać się z dwóch stringów, stąd 37Ah:2 = 18,5Ah - pojemność pojedyńczej baterii. Akumulator 17Ah ma za małą pojemność jest mniejszy od żądanego należy zatem wybrać kolejny z szeregu produkowanych bloków, jest nim akumulator 24Ah!

0
  • #16 30 Wrz 2009 09:19
    MikiZ
    Poziom 10  

Rewelacyjna odpowiedź. Nie mam pojęcia i wiedzy na temat akumulatorów więc stąd może te banalne dla niektórych pytania. Jeszcze jakbyś mógł określić, jakie dać zabezpieczenie na AKU to post uznam za zamkięty i wielkie ukłony i podziękowania w Twoją stronę ;) Miłego dnia

0
  • Pomocny post
    #17 30 Wrz 2009 23:41
    ronwald
    Poziom 27  

Daj 10A zabezpieczenie.

0
  • #18 01 Paź 2009 07:34
    MikiZ
    Poziom 10  

Wielkie ukłony i podziękowania w Twoją stronę ;) Post jednocześnie uważam za zamknięty.

0