Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ Steinmetza - zasada działania

xxxpila 26 Wrz 2009 11:46 3536 2
  • #1 26 Wrz 2009 11:46
    xxxpila
    Poziom 9  

Witam, poszukuje zasady działania (opisu) układu Steinmetza, takiego jak na załączonym rysunku. Przeszukałem całe google i nie znalazłem sensownej odpowiedzi. Mam tylko tyle co poniżej ale z tego co wiem to nie jest kompletne:

"Układ Steinmetza jest transformatorem trójfazowym z dodatkowym obwodem symetryzującym złożonym z kondensatora i cewki o wartościach proporcjonalnych do balansowanego obciążenia jednofazowego. Gdy stosunek mocy biernej układu LC jest równy mocy czynnej odbiornika, dzielonej przez pierwiastek z trzech, sieć trójfazowa widzi obciążenie jako symetryczne. Moc trójfazowa transformatora równa jest wtedy mocy czynnej odbioru jednofazowego"

Jeden nauczyciel kiedyś tłumaczył na szybkiego zasadę działania ale pamiętam to jak przez mgłę. Było coś o komutacji chyba tego oczka gdzie jest Ck i Zob , i potem żeby odpowiednio dobrać L i C ......i ze prądy I 1 2 i 3 mają być równe chyba i przesunięte o 120 stopni ;/. Może ktoś się na tym zna i jakoś to opisze żeby miało sens.

0 2
  • Pomocny post
    #2 26 Wrz 2009 20:17
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

xxxpila napisał:
    Witam, poszukuje zasady działania (opisu) układu Steinmetza, takiego jak na załączonym rysunku. Przeszukałem całe google i nie znalazłem sensownej odpowiedzi. Mam tylko tyle co poniżej ale z tego co wiem to nie jest kompletne:

"Układ Steinmetza jest transformatorem trójfazowym z dodatkowym obwodem symetryzującym złożonym z kondensatora i cewki o wartościach proporcjonalnych do balansowanego obciążenia jednofazowego. Gdy stosunek mocy biernej układu LC jest równy mocy czynnej odbiornika, dzielonej przez pierwiastek z trzech, sieć trójfazowa widzi obciążenie jako symetryczne. Moc trójfazowa transformatora równa jest wtedy mocy czynnej odbioru jednofazowego"

Jeden nauczyciel kiedyś tłumaczył na szybkiego zasadę działania ale pamiętam to jak przez mgłę. Było coś o komutacji chyba tego oczka gdzie jest Ck i Zob , i potem żeby odpowiednio dobrać L i C ......i ze prądy I 1 2 i 3 mają być równe chyba i przesunięte o 120 stopni ;/. Może ktoś się na tym zna i jakoś to opisze żeby miało sens.
    przecież wszystko co trzeba zrobić i jakie spełnić warunki to tu wyżej napisałeś ... :idea: :D
    Parametry jednofazowego obciążenia masz przecież dane - oczywiście w ogólnej postacji jako impedancja Zob.
    Teraz wystarczy napisać równania na prądy międzyprzewodowe w poszczególnych gałęziach - pamiętając o tym, że zasilanie jest trójfaowe i symetryczne - czyli w gałęziach z; Ck, L, C, a następnie wyznaczyć sumę (różnicę - zwróć uwagę na strzałkowanie) prądów w poszczególnych przewodach zasilania żądając przy tym, by ich wartości - w każdym przewodzie - były równe co do modułu oraz przesunięcia fazowego względem symetrycznej wirtualnej gwiazdy napięć trójfazowego zasilania.
    Dysponujesz trzema niezależnymi równaniami prądów przewodowych (oraz ich kombinacjami liniowymi) i masz do wyznaczenia trzy wartości nieznanych parametrów elementów tego obwodu; Ck, L, C, a więc układ równań jest rozwiązywalny jednoznacznie.

Pozdrawiam

0
  • #3 26 Wrz 2009 20:32
    xxxpila
    Poziom 9  

Ja nie mam nic liczyć miałem tylko słownie opisać, to co jest napisane nad rysunkiem to podobno nie wszystko. Miałem dopisać jeszcze 2-3 zdania. Nauczyciel mówił jak to słownie opisać ale nie pamiętam dokładnie ;/ miałem nadzieje że o tym układzie znajdę coś w necie ale nie znalazłem. Pamiętam tylko, że mówił coś o komutacji w tym "oczku" gdzie jest Ck , potem coś o tych elementach R L C , chyba tak je dobrać żeby prądy były równe i przesunięte względem siebie o 120 stopni.Chodzi mi właśnie o to żeby to poprawnie ubrać w słowa.

0