Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie 4 głośników do dwóch kanałów.

26 Wrz 2009 13:46 2814 18
  • Poziom 16  
    Witam, podłączyłem ostatnio 4 głośniki równolegle parami (2głośniki pod jeden kanał)
    i okazało się ze są dość duże spadki na przewodach do głośników zainstalowanych w przednich drzwiach. Tył gra dużo głośniej co zrobić żeby wyrównać głośność na głośnikach? Skracanie przewodów nie wchodzi w grę bo i tak są już maksymalnie skrócone!
    Może jakiś rezystorek przylutować do tych z tyłu?
    Proszę o pomoc.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Czy wiesz, że:

Większość radioodbiorników ma funcję tzw. REAR_FRONT która służy min. do rozwiązania tego problemu.
  • Poziom 33  
    A jak impedancja wypadkowa wygląda w przypadku tego połączenia? Nie jest tak, że więcej mocy wydziela Ci sie na wzmacniaczu niż na głośnikach? Zresztą co to za kable, że powstają słyszalne spadki napięcia.. Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Sylwek napisał:
    Czy wiesz, że:

Większość radioodbiorników ma funcję tzw. REAR_FRONT która służy min. do rozwiązania tego problemu.

Ale jeżeli podłączyło się tylko dwa kanały (prawy i lewy) pod wzmacniacz to już FADER (bo o tej opcji mówisz) nie działa!
    A przwody były kupione w sklepie RTV. 2x 1.5mm2 takie są przewody.
  • Poziom 33  
    Nie wydaje mi się, żeby to była wina kabli bez przesady. A jak z impedancjami tych głośników, równe? Radio tylko 2 - kanałowe? Jeżeli tak to najlepszym rozwiązaniem był by dodatkowy wzmacniacz wtedy na nim mógłbyś wyregulować poziomy. Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Radio ma tylko wyjście na wzmacniacz (pre-out) na dwie końcówki chinch czyli lewy kanał i prawy kanał. Impedancja głośników to 4 ohm każdy (głośniki ALPINE) czyli przy połączeniu równoległym wychodzi 2ohm, a wzmacniacz jest stabilny do 2 0hm.
  • Poziom 42  
    Glosniki w parze sa identyczne?
  • Poziom 21  
    Pewnie są inne, albo mocą się różnią , albo efektywnością. A i nie czepiaj się Moderatora Sylwka. Funkcja 'fader' nadal działa, tyle tylko,że zmienia poziomy sygnału między Twoim wzmacniaczem, a czterema podłączonymi głośnikami

Dodano po 6 [minuty]:

A tak wogóle, to trochę namieszałeś, bo wzmacniacz radia nie jest mostkowalny, a na pewno nie jest przy tym stabilny przy dwóch omach
  • Poziom 42  
    Podlaczyl 2 pary glosnikow do 2 kanalowego wzmacniacza i wysterowal go wyjsciami z radia(zapewne REAR OUT).FADER dziala ale przy ustawieniu na FRONT zanika dzwiek bo ma tylko 1 pare wyjsc CHINCH i 2 kanalowy wzmacniacz.Wazna jest moc i efektywnosc parowanych glosnikow,powinna byc jednakowa(najlepiej 2 identyczne przetworniki)
  • Poziom 16  
    Głośniki NIE są podłączone pod końcówkę mocy w radiu! Powtarzam! NIE są podłączone pod radio tylko przewodem sygnałowym (2x RCA- RCA ) pod radio jest podłączony wzmacniacz 2-kanałowy! do każdego kanału (w wzmacniaczu) są podłączone 2 głośniki (4ohm każdy) co daje 2 ohm na kanał.
    Wszystkie głośniki są takie same kupione tego samego dnia w takich samych opakowaniach! Wyprodukowane przez firmę ALPINE.
    Głośniki są podłączone w taki sposób: przód lewy i tył lewy są pod lewym kanałem, a przód prawy i tył prawy są pod prawym kanałem(funkcja fader na radiu nic nie daje).
    Tylne głośniki są podłączone przewodem 2x1.5mm2 o długości 1m zaś przód jest podłączony przewodem 2x1.5mm2 ale o długości 3m(w przybliżeniu).
    I tak oto tył gra dużo dużo głośniej, gdyż jak się siedzi na przednich fotelach to słychać tylne głośniki.

Dodano po 1 [minuty]:

Moc wzmacniacza przy 2ohmach na kanał to 120W rms, a moc jednego głośnika to 60W 4 ohm.
    No przeciez wyraźnie widac , że to co "wzmacnia" Ci sygnał ma "kuku".
    Co to wzmacniacz?

Przepraszam za wprowadzenie w błąd. {Sylwek}
  • Poziom 16  
    Co masz na myśli mówiąc "kuku"?
    Nie mam pojęcia co jest. Wedle wszelkich prawideł to nie może mieć miejsca przy szeregowym połączeniu :cry: .
  • Poziom 16  
    Ale połączenie jest równoległe.
    O żesz fakt :D :D nie wiem co sie ze mną dzieje.
    Kable przednie "przykleszczone" ?
    Zamień te z przodu w miejsce do tyłu.
  • Poziom 16  
    No cóż moderator też człowiek;) w sumie... nie pomyślałem! Moze drzwi gdzieś przycisnęły przewody!
  • Poziom 12  
    A czy funkcja BALANCE (lewo-prawo) działa przy podłączeniu pod wzmacniacz ? Jeśli tak to podłącz np. przód pod jeden kanał np. lewy a tył pod prawy, i wtedy bez problemu sobie wysterujesz stronami. Trochę dziwny sposób ale zawsze można spróbować :)
  • Poziom 19  
    achtung882 napisał:
    (...)
    I tak oto tył gra dużo dużo głośniej, gdyż jak się siedzi na przednich fotelach to słychać tylne głośniki.

A Ja proponuję żebyś siadł z tyłu, bo coś mi się wydaje że wtedy przednie będzie słychać głośniej ;)
    Te tylne też w drzwiach, czy w półce :?:
  • Poziom 16  
    Połączenie głośników przód jako lewy kanał a tył jako prawy nie wchodzi w grę, bo zależy mi na STEREO!
    Jak ma mi pomóc siedzenie na tylnej kanapie skoro tył gra dużo głośniej?
    Tylne głośniki są zamontowane w miejscach seryjnych ale zabudowane są nową skrzynią rezonansową.