Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DUOBLOCK do anteny Triax 90 cm - dlaczego nie w ognisku?

michal49 26 Wrz 2009 14:05 3900 4
  • #1 26 Wrz 2009 14:05
    michal49
    Poziom 15  

Witam,

Do swojej anteny Triax TDS 88 dokupiłem uchwyt Duoblock. I już jestem po jego zamontowaniu, stąd dwa pytania:
    - po jego zainstalowaniu żaden z dwóch konwerterów nie jest dokładnie w ognisku czaszy, tylko każdy jest przesunięty - jeden w lewo, drugi w prawo. Czy więc to rozwiązanie jest lepsze / gorsze od jednego konwertera w ognisku, a drugiego - obok. Zastosowanie: Hot Bird / Astra...
    - ustawiłem poziomy (na nBoxie). Nieco mi się na Hot Birdzie zmiejszyło w stosunku do tego, co miałem na jednym konwerterze. Teraz ma:
    a) dla HotBird: siła 78-80, jakość 100;
    b) dla Astra: siła 70-74, jakość 96-100;

Wcześniej jakość miałem na niektórych transponderach nawet 88. Czy obecne ustawienie - spadek w stosunku do tego, co było na jednym konwerterze - to wynik jeszcze niedokładnego ustawienia, czy tak właśnie jest przy tego typu uchwycie dla dwóch konwerterów, bo żaden z nich nie jest w ognisku?

I czy takie ustawienia w nBoxie są ok?

Michał

0 4
  • #2 26 Wrz 2009 14:10
    1098678
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 26 Wrz 2009 20:34
    michal49
    Poziom 15  

Trochę poustawiałem - po zmianie z uchytu normalnego na podwójny - i generalnie na Hot Birdzie i Astrze mam podobne ustawienia. Siła 80-83, jakość 100.

I pytania:
    - czy takie wartości są za małe / optymalne - rzecz jasna chodzi mi bardziej o sytuacje podczas dużego zachmurzenia czy innych zjawisk pogodowych tego typu.
    - na jakich kanałach dla Hot Bird i Astry najlepiej sprawdzać te parametry;
    - jak nBox pokazuje prawidłowe wskazania: bo co innego jest, gdy wchodzę w SETUP / USTAWIENIA / ANTENA / i tutaj wybieram sobie LNB1 lub LNB2, a co innego, gdy wchodzę w SETUP / DIAGNOSTYKA.

I ostatnia rzecz:
    - dlaczego w konwerterze TWIN nieco lepszy sygnał jest dla konwertera - dajmy na to - pierwszego, a nieco gorszy (o średnio 1-3 punkty) dla konwertera drugiego w TWINIE?

Michał

0
  • #4 26 Wrz 2009 21:34
    1098678
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 28 Wrz 2009 12:22
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

michal49 napisał:

- po jego zainstalowaniu żaden z dwóch konwerterów nie jest dokładnie w ognisku czaszy, tylko każdy jest przesunięty - jeden w lewo, drugi w prawo. Czy więc to rozwiązanie jest lepsze / gorsze od jednego konwertera w ognisku, a drugiego - obok. Zastosowanie: Hot Bird / Astra...

To całkiem typowe rozwiązanie. Im dalej od optymalnego ogniska tym masz mniejszy zysk anteny.Obydwa konwertery mają dzięki temu podobne warunki odbioru.
    formalnie jest to lepsze niż jeden na środek i zezujący z boku. Kompromis w sytuacji gdy na obydwu pozycji jednocześnie Tobie zależy w takim samym stopniu.

Odchyłka do 1 stopnia nieznacznie wpływa na jakość odbioru z silnej wiązki.

michal49 napisał:

- ustawiłem poziomy (na nBoxie). Nieco mi się na Hot Birdzie zmiejszyło w stosunku do tego, co miałem na jednym konwerterze. Teraz ma:
    a) dla HotBird: siła 78-80, jakość 100;
    b) dla Astra: siła 70-74, jakość 96-100;

Bardziej istotna jest jakość. Ma dobrze ustawiona antenę. Astra ma część transponderów która w Polsce ma słabszy poziom sygnału (polaryzacja V) - 12581V.
    Aby ocenić powinieneś przejrzeć to na wszystkich transponderach.
    Jeśli oprogramowanie tunera na to pozwala to sprawdź poziom sygnału na każdym z tp Hotbirda i Astry. Pomiar tylko na jednym to nie zawsze daje w pełni wiarygodną oceną ustawienia.

To co tunery nazywają siłą sygnału jest najmie istotne dla odbioru DVB-S. To nie analog.

Czy możesz regulować odległość pomiędzy konwerterami?
    Czy możesz regulować pochylenie wschód-zachód lini przechodzącej przez środki uchwytów?

michal49 napisał:

Wcześniej jakość miałem na niektórych transponderach nawet 88. Czy obecne ustawienie - spadek w stosunku do tego, co było na jednym konwerterze - to wynik jeszcze niedokładnego ustawienia, czy tak właśnie jest przy tego typu uchwycie dla dwóch konwerterów, bo żaden z nich nie jest w ognisku?

Możesz próbować lepiej ustawić antenę. Niestety tuner ocenia jakość na max - wiec spróbuj nieco odbiór osłabić - morka szmata na promienniku. Przecież nie będziesz czekał na aktywny chłodny front atmosferyczny....

Ważna jest odległość konwertera od czaszy, kąt obrócenia osi pionowej konwertera w lewo - w prawo w mocowaniu- odległości pomiędzy konwerterami oraz pochylenie linii mocowania konwerterów - orbita nie jest położona płasko nad horyzontem.

michal49 napisał:

I czy takie ustawienia w nBoxie są ok?
    M
    Michał

Nie wiadomo co autorzy oprogramowania mieli na myśli. Powinny ty być niekombinowane 3 wartości SNR, BER i AGC. Najważniejsze jest SNR, BER ma być zero. AGC najmniej ważne. SNR w dB, BER to liczba a AGC to procent i jest najmniej bezwzględną wartością (napięcie ARW - różne skale zakresu napięć i różna dynamika ARW...)

0