Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak obiegu wody w instalacji

slavo666 26 Sep 2009 19:07 19892 22
Metalwork
    slavo666
    Level 18  
    Witam, piszę do Was z nie lada problemem. Zmodyfikowałem instalację wody użytkowej w następujący sposób:
    W skrócie: w piecu zamontowałem "podkowę" grzewczą, która ogrzewa bezpośrednio wodę użytkową i dwa zawory zwrotne (oznaczone strzałkami, Z to zawory, P - pompa). Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że żadna z dotychczasowo wypróbowanych przeze mnie pomp nie chce wymieniać wody pomiędzy dwoma zbiornikami. Do tej pory zakładałem: pompę obiegową Grundfos o mocy zdaje się 120W
    później tego samego typu pompę innej firmy, a następnie Grundfos C.W.U. 25W
    Żadna z nich nie daje rady wymusić obiegu ciepłej wody. Prosiliśmy nawet o radę hydraulika i stwierdził, że to ma działać z powyższą pompą C.W.U., która rzekomo pompuje nawet na 3 kondygnacje w górę. Niestety dziwnym trafem u mnie akurat nie chce pompować.
    W związku z tym prosiłbym Was o radę, czy coś zmodyfikować i jaką pompę zastosować, żeby był obieg wymuszany.
    Pozdrawiam
  • Metalwork
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Metalwork
  • Helpful post
    Zbych034
    Level 38  
    Sprawdź czy zawory zwrotne są w odpowiednią stronę zamontowane oraz czy wszystkie zawory są odpowiednio ustawione.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    slavo666
    Level 18  
    Już odpowiadam
    Co do bojlera z dołu - jest to zbiornik z nagrzewnicą w postaci rury w środku, podłączaną do centralnego ogrzewania (obecnie ta nagrzewnica nie jest oczywiście używana) oraz z elektryczną pomocniczą grzałką. Ciepła woda wychodzi z niego normalnie u góry, natomiast z boku posiada on dodatkowe wyjście, do którego podłączony jest bezpiecznik ciśnieniowy na trójniku i z niego wyprowadzam również ciepłą wodę do bojlera górnego. Prócz tego posiada oczywiście dwa przyłącza do C.O.. U dołu doprowadzana jest woda zimna (jak na rysunku).
    Drugi bojler, to zwyczajny zbiornik z elektryczną grzałką - "podgrzewacz elektryczny" (w izolacji i obudowie), który ma dwa przyłącza - jednym wchodzi zimna woda, drugim wychodzi ciepła. Nie ma on podłączenia do C.O.
    Przy obiegu, który chciałbym uzyskać zakręcony jest tylko zawór zimnej wody w górnym bojlerze oraz zawór na dole, który omija podkowę grzewczą przy piecu (żeby woda płynęła przez podkowę, a nie bokiem). Nic innego nie jest zamknięte.

Quote:
    Przeciez ta pompa wzgledem zaworu zwrotnego jest zamontowana w zlym miejscu. Pompa powinna byc wpieta rownolegle z zaworem zwrotnym i miec przeciwny kierunek wzgledem zaworu zwrotnego.

Nie znam się na hydraulice, w instalacji C.W.U. zawory zwrotne mam podłączone "szeregowo", instalator sprawdzał.
    Próbowałem jednak odłączać oba zawory zwrotne i pompy dalej nie wymuszają obiegu.

Quote:
    Sprawdź czy zawory zwrotne są w odpowiednią stronę zamontowane oraz czy wszystkie zawory są odpowiednio ustawione.

Zawory jak i pompa zamontowane są strzałką w tę samą stronę.
    Quote:
    Nie mozliwe ze ta pompa nie da rady jestes pewny ze uklad jest odpowietrzony?

Znajomy instalator również tak twierdził, jednak obiegu niestety nie ma. Odpowietrzniki i zawory bezpieczeństwa są zamontowane przy obu bojlerach. Nie narysowałem ich.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    slavo666
    Level 18  
    Załączam fotki.
    To jest bojler na górze. Obecnie zawór zwrotny jest odłączony, ale normalnie znajduje się na prawym trójniku, strzałką w kierunku bojlera oczywiście (tam, gdzie wchodzi biała rurka).
    Bojler na dole. Większość zaworów jest pozakręcana, gdyż na tę chwilę korzystam z tylko z górnego, ogrzewanego elektrycznie.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    slavo666
    Level 18  
    Prosiłem, żeby nie zwracać uwagi na te zawory, bo obecnie korzystam tylko z górnego bojlera :) No przecież nie jestem aż tak głupi :D
    Tak jak wspomniałem wcześniej - gdy włączam obieg, wszystko jest odkręcone prócz tego zaworu, który zaznaczyłeś na Z oraz zaworu zimnej wody bojlera górnego.
    Ogrzewacz elektryczny ma pewnie gdzieś zawór zwrotny, ale ten zawór jest na pewno zgodnie z obiegiem, który chciałbym uzyskać.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    wojhel
    Level 10  
    Zgadzam sie co do opini "sroka", wygląda na to że woda w ogule nie dochodzi więc jak ma krążyć???
    slavo666
    Level 18  
    Przesyłam zdjęcie naklejki znamionowej
    Nie rozumiem, co znaczy "woda nie dochodzi". Obieg jest podłączony tak, że zamiast zimnej wody do tego ogrzewacza wchodzi woda z dołu. Zasilany zimną jest wtedy tylko dolny bojler i woda na górze normalnie płynie, gdy odkręcam kurek ciepłej, więc jak może nie dochodzić?
    User removed account
    User removed account  
    slavo666
    Level 18  
    Jestem raczej lepszy z obwodów elektrycznych, ale nie widzę na tym zdjęciu, które przesłałeś powrotu wody ciepłej z górnego bojlera. Jak będzie się w nim wymieniać woda?
    Tę część z blokowaniem przepływu rozumiem, zaraz postaram się sprawdzić.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    slavo666
    Level 18  
    Jest tak, jak napisałeś - podgrzewacz blokuje przepływ, właśnie sprawdziłem. Wielkie dzięki za poradę! :)
    Natomiast chodzi mi o to, żeby w tym górnym bojlerze była woda o temperaturze bliskiej temu na dole. Jeżeli podłączę tak, jak narysowałeś, to wydaje mi się, że górny bojler się będzie wychładzać (gdy nikt nie leje wody) podczas gdy w dolnym ciepła woda będzie krążyć.
    Nie można jakoś zmodyfikować tego podgrzewacza, żeby w nim też woda się wymieniała?
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Waldus
    Level 13  

Ten zawór bezpieczeństwa to najprawdopodobniej jednocześnie zawór zwrotny który właśnie blokuje przepływ.
    User removed account
    User removed account