Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samoczynne resety komputera

uniu1 26 Wrz 2009 19:32 4017 23
  • #1 26 Wrz 2009 19:32
    uniu1
    Poziom 9  

Witam

Moja aktualna konfiguracja to:
    P4 3.06 Ghz HT FSB 533, 512 cache
    Płyta główna Asrock P4VX4 socket 478 z agp 8x, Audio 5,1 C-madia, Lan, Podczerwień
    1x 512 MB DDR 400Mhz
    1x 256 MB DDR 400Mhz
    ATI radeon 8500 DV 64 MB DDR All in Wonder (Pinacle)
    Maxtor 40 GB ATA 133 Hard Drive 7200 rpm 2 MB cache
    Samsung 40 GB ATA 100 Hard Drive
    Modem USB Huawei 169
    Pendrive 4 GB USB
    pierwszy napęd Nagrywarka CD/CDrW 52x
    drugi napęd DVD-ROM LG
    Stacja dyskietek 1,44MB

Do tego wiatraczek na CPU, GPU oraz dodatkowy wiatrak w obudowie

To wszystko napędza zasilacz Codegen 300V model 250xa1

a teraz do sedna: Gdy to wszystko na raz jest włączone to komp dosć często się wyłącza podczas pracy( tak jak by ktoś nacisnął reset na obudowie) i już nie może zaskoczyć, to znaczy monitor się nie włącza, a wiatraki i napędy chodzą. Gdy wyłącze kompa ręcznie i włączę to jest wszystko OK i Windows startuję. Tak sie dzieje co kilkanaście minut szczególnie gdy włączam jakiś plik dźwiękowy i system korzysta z zintegrowanej "dźwiekówki". Gdy wyłącze w biosie np.: kontroler Lan, port od drukarki, kontroler dyskietek, port od joystików w dzwiekowej, oba napędy Cd to już sie nie wyłącza.

Czy to oznacza, że moja konfiguracja sprzętowa ma za duże potrzeby prądowe od mojego zasilacza?

Jeśli tak to jaki zasilacz wybrać? jakiego producent?
    Na jakie parametry mam zwrócić uwagę?

Jak patrzyłem w necie to np:
    Zasilacz Delta 350 W ma takie parametry:
    +12V 18A
    +5V 30A
    +3.3 28A
    -5 0.3A
    -12V 0.8A
    +5VSB 2A
    A tu parametry Xpower 400 w:

+12V-17A
    +5V-35A
    +3.3V-28A
    -5V-0.3A
    -12V-0.8A
    +5VSB-2A

Moje dodatkowe pytanie czemu 350-tka ma 18A na 12V a mocniejsza 400-setka ma 17A na 12 V.

Dodaje zrzut ekkranowy z everesta

Niepokoi mnie wysoka temp płyty głównej ( sprawdzałem każdy układ płyty i nie są jakoś gorące)

Pole Wartooa
    W3aociwooci czujnika
    Typ czujnika Winbond W83697HF (ISA 290h)

Temperatury
    P3yta g3ówna 73 °C (163 °F)
    Procesor 28 °C (82 °F)
    Maxtor 6E040L0 34 °C (93 °F)

Wentylatory
    Procesor 2897 RPM

Wartooci napiea
    Napiecie rdzenia procesora 1.57 V
    +3.3 V 3.25 V
    +5 V 4.95 V
    +12 V 11.61 V
    -12 V 1.38 V
    -5 V 2.09 V
    +5 V podczas wstrzymania pracy 4.75 V
    Debug Info F E9 FF FF
    Debug Info T 73 28 255
    Debug Info V 62 00 CB B8 BF C6 C3 (01)

0 23
  • #2 26 Wrz 2009 20:14
    xanio
    Poziom 27  

Zasilacz masz bardzo trefny, jego wymiana nie zaszkodzi.
    Jeżeli chodzi o diagnostykę:
    - sprawdź czy nie masz popuchniętych kondensatorów elektrolitycznych na płycie głównej (czy nie są pęknięte przy tych nacięciach w kształcie krzyżyka, czy nie są spuchnięte, czy z nacięć nie wydostaje się elektrolit, czy pod nimi nie ma rozlanego elektrolitu...).

- sprawdź czy procesor ma dobry kontakt z radiatorem: czy jest dobrze przykręcony radiator i czy pasta przewodząca pod spodem nie stwardniała
    - uruchom memtest:
    http://www.memtest.org/
    wypal iso na płytkę i wystartuj z tego komputer

Jeżeli masz dobry multimetr to pomierz napięcia na wszystkich liniach (pod obciążeniem!). Wartości podawane przez BIOS są orientacyjne.

0
  • #3 26 Wrz 2009 21:02
    uniu1
    Poziom 9  

Memtest by odpalony na jakie 35 minut -żadnych błędów nie wykazał. Kondensatory sprawdzałem- wszystkie są proste, nie mają wybrzuszeń, radiator dobrze przylega do procesora. Tydzień temu zmieniałem pastę.
    Załatwie miernik i pomierze napięcia.
    Rozumiem że wystarczy aby komputer był włączony żeby mozna było mierzyć napięcia?

0
  • #4 26 Wrz 2009 21:08
    artaa
    Poziom 43  

Zasilacz do wymiany. Jak to zrobisz to pomyślimy dalej, jeśli jeszcze będzie po co. :D

0
  • #5 26 Wrz 2009 21:19
    DeDua
    Poziom 20  

Zasilacz nie jest najwyższych lotów, ale i sprzęt nie masz aż tak wymagający. Jeśli masz możliwość to podmień zasilacz na inny, wtedy wyeliminujesz potrzebę kupna nowego jeśli kolejny zasilacz będzie sprawiał te same problemy. Jak masz miernik pomierz napięcia na linii +5V +12V
    Dodatkowo rozbierz zasilacz, zobacz czy kondensatory nie są wybrzuszone. Zasilacz Delta nie jest jakimś tam super wyborem, jak kupisz lepszy zasilacz to i sprzęt będzie bezpieczniejszy i może styknie pod kolejną konfigurację sprzętową przy zmianie.

Temperatura płyty głównej jest stanowczo za duża i w tym należy upatrywać to resetowanie się, zainstaluj wiatraczek na mostek płyty i powinno być dobrze, poza tym to świadczy że masz problemy z przepływem powietrza w obudowie skoro to się tak nagrzewa.

0
  • #6 26 Wrz 2009 21:26
    uniu1
    Poziom 9  

Odkryłem jeszcze że w biosie pokazuje mi że temperatura płyty to 32 C a procesora 73C. Przestraszyłem się i szybko wyłączyłem kompa i szybko zdjąłem (letni) radiator - dotykam rdzenia i na szczęście jest letni. Jak to możliwe że bios pokazuję 72C procesora a program Everset 32 C - O co chodzi?

0
  • #7 26 Wrz 2009 21:28
    artaa
    Poziom 43  

Bios jak słusznie napisałeś pokazuje, w tym wypadku "coś" ale nie mierzy, do tego są mierniki: napięcia, temperatury, itp.

Czasem wymiana Bios-u na nowszy powoduje bardziej poprawne pokazywanie parametrów, ale dalej to tylko "pokazywanie".

0
  • #8 27 Wrz 2009 13:42
    uniu1
    Poziom 9  

Witam ponownie

Zamontowałem większy radiator z wiatraczkiem na chipsecie płyty głównej. Temperatura spadła z 73C na 45C(tak pokazuje Everest) a Bios nadal pokazuje ze CPU ma 75C

Dodam że everest pokazuje że CPU ma 29C

0
  • #9 27 Wrz 2009 13:52
    andrzej5825
    Poziom 9  

Witam
    Ja bym ci radził na początek wymienić zasilacz. Może pomoże. Najlepiej na jakiś 400W (jak bd trochę za mocny to nic się nie stanie :D ).

0
  • #10 27 Wrz 2009 15:13
    leven
    Poziom 37  

uniu1 napisał:
    Witam ponownie

Zamontowałem większy radiator z wiatraczkiem na chipsecie płyty głównej. Temperatura spadła z 73C na 45C(tak pokazuje Everest) a Bios nadal pokazuje ze CPU ma 75C

Dodam że everest pokazuje że CPU ma 29C

Cos bios za wysoko pokazuje temp. cpu.
    Moze zrob reset biosu zworka cmos i odczytaj jeszcze raz .
    Zobacz tez jak to widzi hwmonitor:

http://www.programosy.pl/program,hwmonitor.html

0
  • #11 27 Wrz 2009 16:11
    uniu1
    Poziom 9  

Zrobiłem reset biosu- tak samo pokazuję 75C

PS a co mierzy temp procesora- czy jest to jakiś czujniczek umieszczeny w procku czy gdzies obok procka

0
  • #12 27 Wrz 2009 19:27
    artaa
    Poziom 43  

Skup się na zasilaczu, nie na tym co różne programy pokazują.

0
  • #13 27 Wrz 2009 21:23
    uniu1
    Poziom 9  

Czy zasilacz delta 350 w o parametrach w pierwszym poście wystarczy ?

0
  • #14 27 Wrz 2009 21:29
    leven
    Poziom 37  

Pokaz jak prosilem odczyty z programu hwmonitor. Wlacz go i niech sobie pracuje. Teraz wlacz jakas gre i popykaj z 10 minut. wyjdz z gry i zrob fotke z hwmonitora. Tam beda odczyty temperatur i napiec.
    Pokaz na forum.

Link do programu masz wyzej w moim poscie.

0
  • #15 29 Wrz 2009 11:37
    uniu1
    Poziom 9  

Witam

Dzisiaj zrobie ten test z Hwmonitorem, ale wczoraj zrobiłem test z programem Prime95 - odpaliłem go i on wykorzystywał procek w 50% do tego ogpaliłem film DVD , plik MP3 i skanowanie dysku antywirusem- wtedy uzycie procka było 100%. Pochodził tak z 30 min.

Odczyt temperatur z Everestu przed to:
    procek 29-30 C
    płyta 68-70C
    Hdd 29 C

Po wyżej opisanym teście:

procek 31C
    Płyta 70-75C
    hdd 32C

Czy to możliwe żeby procek tak mało się zgrzał? Czy może Everest coś źle pokazuję?

0
  • #16 29 Wrz 2009 12:55
    solo_ta
    Poziom 11  

A jak tam zasilanie sieciowe? Czy komputer masz włączony do sieci na listwie z filtrem albo UPS? Czasem z sieci idą szpile, albo przerwy w zasilaniu na ułamek sekundy i komp się resetuje. Miałem tak kiedy iskrzył mi bezpiecznik, aż światła w domu mrugały. Wyczyściłem gniazdo i stopkę bezpiecznika i przeszło.
    Upewnij się, że 230V jakie dostaje się do kompa jest "czyste", że gniazdko/wtyczka itd nie iskrzą, kable nie są obluzowane itp.

Pozdrawiam
    Solo

0
  • #17 29 Wrz 2009 19:48
    uniu1
    Poziom 9  

Korki i bezpieczniki były czyszczone- też to podejrzewałem. Kompa mam podłączonego oczywiście przez listwę z bezpiecznikami i filtrem. Żarówki mi nie mrugają.

Dodano po 3 [godziny] 28 [minuty]:

ugh-zan3 napisał:
    Pokaz jak prosilem odczyty z programu hwmonitor. Wlacz go i niech sobie pracuje. Teraz wlacz jakas gre i popykaj z 10 minut. wyjdz z gry i zrob fotke z hwmonitora. Tam beda odczyty temperatur i napiec.
    Pokaz na forum.

Link do programu masz wyzej w moim poscie.

Zrobiłem tak

Jako grę odpaliłem Half-Life 2 eP1 w rozdielczości 1024x1028 x 32 bit

Przed odpaleniem gry HW monitor pokazywał :

TMPIN0 value:73C min:72C max:75C

Po 25 minutach grania postanowiłem wyjść z gry. Podczas wychodzenia z gry komputer się zresetował(nie wiadomo czemu) i niechciał się włączyć monitor. Po dwukrotnym naciśnięciu reset komputer zaskoczył. Gdy odpaliłem XP i włączyłem HW monitor to pokazał takie dane:

Samoczynne resety komputera

Jeżeli chodzi o mruganie światła w domu to nic nie mruga. Kmputer jest podłączony pod listwę z bezpiecznikami i filtrem.

0
  • #18 04 Paź 2009 00:55
    uniu1
    Poziom 9  

I stało się. Zasilacz Codegen puścił napięcie powyżej standardowych wymagań.

W czwartek normalnie skończyłem pracę z komputerem i normalnie go wyłączyłem. W piątek po pracy włączam i nagle błysnęło iskrami i ogniem. Szybko odłączyłem zasilanie, ale smród spalenizy było już czuc w całym pokoju. Po dokładnych oględzinach wystrzeliła płytka z elektroniką od dysku twardego- reszta nie miała wizualnych oznak spalenia. Wymieniłem dysk i zasilacz na trochę słabszy (300W) w celu sprawdzenia. Gdy go włączyłem do płyty i napięcia wiatrak w nim ledwo co sie kręcił, tak samo wiatrak na grafice i wiatrak na procku tak jak by strasznie cos go obciążało ale i tak monitor się nie zapalił i głośniczek systemowy też nie dawał żadnych pisków. Udałem sie do znajomego w celu sprawdzenia poszególnuch podzespołów i tak:

pamięci DDR są sprawne
    grafika sprawna
    urządzenia USB sprawne

Wychodzi na to, że cos padło w płycie głównej. Oglądałem ją dokładnie z obu stron i nie zauważyłem żadnych nadpalń.

Ale nie mam jak sprawdzić procesora.
    Czy jest jakaś szansa, że procesor nie został spalony skoro pamięci przetrwały?

Dodam ze we wtorek zamówiłem pożądny zasilacz ale jeszcze nie doszedł.

0
  • #19 04 Paź 2009 02:51
    Dez1
    Poziom 23  

Dokładnie TEN model zasilacza spalił mi płytę główną, nie uszkadzając procesora ani żadnego innego podzepołu. Była to jednak cicha, spokojna śmierć - bez dymu i ognia.

0
  • #20 04 Paź 2009 04:04
    djkarol1
    Poziom 16  

"Czy jest jakaś szansa, że procesor nie został spalony skoro pamięci przetrwały? " oczywiście że jest.

Dez1 "Była to jednak cicha, spokojna śmierć - bez dymu i ognia." :D

Jak znajomy sprawdzał pamięci ?? ściągnij sobie memtest pod windows
    http://www.programosy.pl/program,memtest.html
    i odpal w celu dokładnego zdiagnozowania kości. jak wyskoczy jeden error pamięć do wymiany.

0
  • #21 04 Paź 2009 12:16
    uniu1
    Poziom 9  

Właśnie teraz mam zastępczego athlona 2400+ xp i wsadziłem te kości DDR z tamtego spalonego i ładnie śmigają w dualu. Memtest odpalę później gdyż trzeba je testowa parę godzin.

Dez1 Czy jak spaliła ci się płyta główna to miałeś jakieś oznaki wizualne ? Czyli jakieś spalone ścieżki na płycie lub nadpaklone układy scalone lub spuchnięte/rozlane kondensatory?

0
  • #22 04 Paź 2009 18:18
    xanio
    Poziom 27  

Ech, trzeba było od razu wymieniać ten zasilacz jak Ci koledzy radzili.

Jeżeli chodzi o spalenie płyty to nie musi być oznak wizualnych: czasami po prostu mógł się uszkodzić jakiś układ. Popatrz zwłaszcza w okolice sekcji zasilania (tam gdzie stabilizatory napięcia).

Swoją drogą, jeżeli rzeczywiście okaże się, że płyta padła to nie roniłbym łez z tego powodu: model i marka płyty raczej bez rewelacji.

0
  • #23 04 Paź 2009 22:40
    djkarol1
    Poziom 16  

"model i marka płyty raczej bez rewelacji." i tu się zgodzę ...... na asrockach problemy z kosmosu są czasami... chociaż ja mam swojego już 6 rok i chodzi ok, natomiast wiele mnie kosztowało nerwów i stresu w pierwszych miesiącach użytkowania, jako sprzedawca wcisnął bym asrocka komuś kogo nie lubię :D

0
  • #24 08 Paź 2009 19:40
    uniu1
    Poziom 9  

Witam ponownie

Mam nowy zasilacz Deltę 350 (ale ciężki skubaniec) oraz płytę ABIT is7-e2 i procek odpalił bez najmniejszych problemów - na szczęście się nie spalił. Zero wyłączania i resetów. A więc to jednak był zasilacz

PS gdy podłączyłem go na szybko to pierwsze stwierdzenie: No nie nie działa! NIC nie słychać aby wiatrak się kręcił ale zaraz włączył się monitor. Ten zasilacz jest niewiarygodnie cichy!! - dosłownie zero szumu !!

0