Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa analogowego falownika

26 Wrz 2009 22:18 2169 13
  • Poziom 21  
    Cześć

Potrzebuję zasilić 350W silnik 3-fazowy z jednej fazy. Potrzebny jest zatem falownik, który zamierzam zbudować. Generator sinusoidalny o napieciu wyjściowych rzedu 230V i wydajności 1,5A to nie problem (prosty sinusik na 1 BC107, drugi BC107 jak wzmacniacz OE i na koniec bezczelnie jakiś wysokonapieciowy NPN z radiatorem wielkości kartonu po mleku i 40W żarówka świeci pełnym blaskiem :) tego rozwiązania nie nalezy powtarzać :P). Schody się zaczynają jak trzeba przesunąć fazę o 120 stopni i ma być to w miarę stabilne, by napiecia między fazowe były w miarę stałe. Ma ktoś pomysł jak to "analogowo" rozwiązać? Kombinowałem z prostymi obwodami RLC, ale nie było tak kolorowo, jak sobie policzyłem i myślałem :P

Pozdrawiam Maciej
  • Użytkownik obserwowany
    To ma być do szkoły na pracę?
    Hobby, czy inne zastosowanie?
    Są tanie falowniki, mam nawet taki jeden z ubitym mostkiem igbt reszta sprawna.
  • Poziom 27  
    Nie warta skórka wyprawki........
    Za niewielkie pieniądze kupisz gotowy przemiennik.
    No chyba, że lubisz sztukę dla sztuki... :)

pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Cześć

1. Bardzo lubię sztukę dla sztuki.
    2. To ba być do uruchomienia silnika pompy rotacyjnej BL-8. Myślałem o zamianie silnika na jednofazowy, ale nie mam takowego. Inną pompę, ale trochę mniejszą i z silnikiem 550W uruchomiłem wstawiając kondensator przesuwający nieco fazę napięcia i jakoś to pole wiruje, że się całość kręci :)

Za niewielkie tj. ok. 300zł można mieć fajną zabawkę, ale takiej kwoty nie mogę za bardzo na to przeznaczyć ze względu na inne wydatki. Górna granica to 200zł... Kryzys po prostu :)

Ponawiam za tem pytanie- ma ktoś pomysł na 3 generatory 50Hz z przesunięciem fazy u o 120 stopni?

Pozdrawiam Maciej
  • Poziom 27  
    Potrzebujesz zasilić silnik trójfazowy z sieci jednofazowej, czy chcesz do tego regulować jego prędkośc obrotową??

pozdrawiam
  • Użytkownik obserwowany
    Mam takowy generatorej . jest nim silniczek 3 fazowy 40W.
    Prościej sie nie da.
    Napędzasz go silniczkiem DC 12V i regulujesz częstotliwość następnie 3 wzmacniacze i masz moc.
  • Poziom 21  
    Cześć

Potrzebuję zasilić silni 3 fazowy na 50Hz z jednej fazy 230+/-8V. Można bawić się w budowę elektrowni, tylko nie mam takowego silnika. Chciałbym jeszcze,by całość była przynajmniej o połowę mniejsza od całej BL-8 :)

Pozdrawiam Maciej
  • Użytkownik obserwowany
    Jest to mały silniczek do napędu wentylatora w chlodziarkach.

Nie ma innej alternatywy , albo to albo cyfrówka z procesorem i jego broszką będzie generowanie przebiegu.

Można też zasilić silnik 1 fazowo z kondensatorem rozruchowym.
  • Poziom 27  
    komornik12 napisał:
    Cześć

Potrzebuję zasilić silni 3 fazowy na 50Hz z jednej fazy 230+/-8V. Można bawić się w budowę elektrowni, tylko nie mam takowego silnika. Chciałbym jeszcze,by całość była przynajmniej o połowę mniejsza od całej BL-8 :)

Pozdrawiam Maciej

Po co budować ciężarówkę do przewiezienia zapałki? :)

Powszechnie wiadomo, że we takich przypadkach stosuje się rozwiązanie z kondensatorem. Kosztuje kilkanaście złotych. Sposób jak dobrać pojemność na pewno znajdziesz bez trudu.
    Upewnij się, że Twój silnik jest na napięcie 3x230V.

pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Dokładnie Link
    Ale jak regulować prędkością?
    1-fazowy regulator napięcia ?
  • Poziom 21  
    Cześć

Bezsens.
    Powszechnie wiadomo, że to rozwiąznie jest do d***, ponieważ ma same wady począwszy od zmniejszenia mocy. Potrzebuję 3 faz i już :) to rozwiązanie jest dobre jak silnik ma bardzo duży zapas mocy :) Jakbym miał silnik 700W to by to było sensowne rozwiązanie, ale silnik ma tylko 350W i tylę muszę wycisnąć. No trochę mniej, bo kąt start jest niezerowy :)

Pozdrawiam Maciej
  • Użytkownik obserwowany
    Czyli chcesz na drodze czysto analogowo elektronicznie generować sygnał.

To było dobre w czasach świetności syntezatorów analogowych.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Jeszcze taka możliwość, bez programowania: Link
    Lecz trzeba pozmieniać na większą moc.
    pozdrawiam.