Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

co zrobić z "kamerka" z myszy optycznej?

wasi 15 Jun 2004 22:01 11496 27
 • #1
  wasi
  Level 12  
  Ile to się myszek optycznych poniewiera, bo im się kabelek urwał a nie opłaca się tego naprawiać?

  A przecież w myszce mamy kamerkę :) co prawda ma ona 18x18 pikseli ale jednak kamerka :). No i soczewka z myszki też pewnie pozwala coś zobaczyć.

  Można by z tego jakieś oko pomiarowe wykąbinować, np w jakim robocie: "ten robot ma oczy i widzi" :)

  Co Wy na to?
 • #2
  ucy74
  Level 20  
  Co za zbieg okoliczności... właśnie nad tym kombinuję. W myszkach są albo chipy Agilent'a, albo ich "noname" kopie. Niektóre wyprowadzają sygnał wprost do PS2, inne mogą opisywać przesunięcie obrazu tak jak aktuatory. Część z nich, ma okrojoną ilość nóżek, więc może nie będą się dawały programować. Ogónie, to chodzi o wysłanie konkretnego rozkazu który zrzuca stan 324 komórek matrycy. Inną sprawą jest optyka. Układ jest przystosowany do bardzo niewielkiej odległości do obserwowanej powierzchni. Trzebaby więc pokombinować z soczewkami o innej niż w myszce ogniskowej.

  Mam także w zanadrzu pokrewne "narządy zmysłów":
  1. Panel odbierający obraz z płaskiego skanera. Jedna linia, ale jaka rozdzielczość!
  2. Eprom "z okienkiem". Słyszałem że to też może reagować na światło
 • #3
  ictorn
  Level 20  
  Witam
  Po prostu Jusasza do drzwi tylko że trzeba kombinować s soczewkami np. od starego aparatu lub innego zwykłego Judasza.
 • #4
  morph13
  Level 25  
  Zabardo nie zgłebiałem tego tematu, ale siedzi tam przewżnie procek DSP (mały ale zawsze) i to on obrabia odebrany sygnał, co do kodu rzutu z RAMu obrazu - ciekawe, warto przeanalizować.

  Zastosowanie - po dodaniu optyki jako "oko" dla ROBOTA poruszającego sie po pokoju, idaealne, tylko czy rozpoznaje światło widzoalne czy podczerwień czy czerwień.

  ucy74 - zapodaj link do notek kilku układów, warto to zgłebić, tylko bez przesady :-) bo budząc sie rano będiemy deptać roboty jezdzące tam i z powrotem z "optycznym okiem".
 • #5
  ucy74
  Level 20  
  morph13 wrote:
  ucy74 - zapodaj link do notek kilku układów...


  Na stronie Agilent poszukaj układu np.: ADNK-2610. Mniej nóżek od standartu ale w pdf-ie są ciekawe dane, obrazki z "oka" itd.

  Oczywiście są też inne noty katalogowe.
 • #6
  morph13
  Level 25  
  ucy74 wrote:
  układu np.: ADNK-2610. Mniej nóżek od standartu ale w pdf-ie są ciekawe dane, obrazki z "oka" itd.


  Jetem zainteresowany tym układzikiem (jak pisałem "oko" robota), może nie bedzie to reklama w jakiej myszy siedzi ten scalak ??

  Dla super prostej orintacji (oczywiście myśle o dorobieniu optyki - plastikowa :-) ) to spoko wystarczy, program analizy i można się pobawić, widziałem podobne projekty (na "pełnym" CCD lub CMOS) a napendzał to proc rodziny SX, chodziło w kolorze.
 • #7
  morph13
  Level 25  
  Jak pisałem wczesniej, temat mnie interesuje dlatego w porozumieniu z kolegą z forum ( KubaGert ) opracujemy i wykonamy prototyp do testów z tym układem. Ja PCB i soft do proca a Kuba soft w Delphi na PC do ustawiania i doboru soczewki dla tego CCD (lub CMOS) jak to opisano na ostatnich stronach PDF-u do kości (grafika w odcieniach szarości). Wielkość matrycy nie jest imponująca dlatego zasadniczą rolę odegra tutaj dobór optyki (plastik, szkło, może część z myszy), oczywiście pole widzenia takiego "oka" bedzie ograniczone ale do omijanie przeszkód wystarczy.
  Dodatkowy proc jest jak najbardziej wskazany w docelowej konstrukcji do prostej analizy i wstępnej obróbki odebranych "obrazów przestrzenia" w której porusza sie np. robot. WSZYSKIE MATERIAŁY TRAFIĄ NA FORUM jak tylko testy wypadną pomyślnie. :-)

  Ale nadal pytanie pozostaje, w jakich konkretnych modelach myszy optycznych siedzi ten układ, proszę o info, gdyż bezcelowe jest bieganie po sklepach i zakup tylko po to aby mysz rozkręcić i sprawdzić oznaczenie. Czekam na opinie zainteresowanych.
 • #8
  nojmi
  Level 20  
  Calkiem ciekawe jest te oko myszy. Jestem tym zainteresowany, narazie tylko teoretycznie moze kiedys praktycznie.

  Aha. Jest jeden sposob, zeby sprawdzic w czym siedzi ten ADNK-2610. Forumowcy rozkrecajcie mysze i sprawdzajcie co w nich siedzi!!

  A moze sa inne lepiej dostepne uklady spelniajace te funkcje. Warto byloby poszukac. Ciekawe tylko gdzie?
 • #9
  Masster
  Level 32  
  Mogę napisać co siedzi w myszy no-name za jakieś 30zł typ AM-900P kamerka to ATA1080XA w linijce niżej ST0317 a obok niej scalak R3597 w drugiej linijce 0311BVYS. Jest to mysza z charakterystycznym jednym czerwonym scrollem dość powszechna z tego co widzę w sklepach.
 • #10
  morph13
  Level 25  
  Do testów najlepiej nadają się układy:
  ADNS-2610
  ADNS-2620 (8 pinów)
  przeważnie myszy USB oraz dodatkowy procesor do obróbki sygnału z myszy (czyli mysz ma 2 scalaki - podaję to tylko orientacyjnie).
  oraz
  ADNS-2030
  ADNS-2051 (16 pinów)


  Oznaczenia mogą być skrócone jak np. HDNS-2000 i ma H2000 (ten jednak się nie nadaje).
 • #11
  And!
  Admin of Design group
  ucy74 wrote:
  2. Eprom "z okienkiem". Słyszałem że to też może reagować na światło


  Czy ktoś z tym eksperymentował bo wykorzystanie eproma byłoby tanie.
 • #12
  morph13
  Level 25  
  Pomysł z EPROM-em jas raczej "delikatnie nietrafiony", okienko kwarcowe jest tam zupłnie z innego powodu, a reakcja na światło polega na tym, że ulega skasowaniu zawarta w kości informacja.
 • #14
  morph13
  Level 25  
  Taaaa, tylko gdzie ją dostać, a o cenie nie wspomnę. Jak narazie rozglądam się na allegro za myszką do utylizacji lub jakąś tanią kamerą internetową.
 • #16
  Marcin Sz.
  Level 24  
  A jak podłączyć tą kamerkę do kompa?
 • #17
  genetix
  Level 24  
  czy ktoś obsługiwał aparaty cyfrowe z komórek?
 • #19
  ziel_inf
  Level 15  
  genetix wrote:
  czy ktoś obsługiwał aparaty cyfrowe z komórek?

  coś podobnego do ap. z komóry to http://www.allegro.pl/show_item.php?item=26956730
  można by zajrzec do bebechów.
  --------------------------------------------------------------------
  do moderatora: dlaczego zniknęła moja wypowiezdz w tym temacie z okolicy 20 czerwca ?
  Znikło mi się również z"Osoby & Firmy" - wyczyściło się pole "więcej informacji" :)
 • #21
  morph13
  Level 25  
  Dzięki za info, czekam na kolejne od bywalców elektrody.
  Przyznam, że obecnie nie mam zbytnio czasu zgłębiać tego tematu (może jak się zrobi chłodniej :roll: ) bo obecnie walczę z kamerą PixelView i paroma innymi projektami na raz i to w tej chwili zaprząta całą moją uwagę, ale z czasem ruszę i ten temat.
 • #22
  konkretny25
  Level 11  
  Czolem wszystkim.
  Ja robie prace dyplomowa. Robota mobilnego. I od dluzszego czasu poszukuje tych wlasnie ukladow optycznych. Chce je wykorzystac do pomiaru drogi i polozenia robota. Czy ktos wie gdzie mozna dostac te scalaki oprocz myszek?
 • #23
  konkretny25
  Level 11  
  Witam.
  Mam uruchomiona mala kamere ADNS-2610. Komunikuje sie z procesorem motoroli MC68332 i wyniki podaje na wyswietlacz. Chce wykorzystac ja do mierzenia przesuniecia platformy. Ale nie moge sobie dac rady z podniesieniem czujnika na jakies 50mm. Czy ktos kombinowal z optyka do takiego czujnika?
 • #24
  morph13
  Level 25  
  Witaj
  konkretny25 - gratuluję postępów w walcę z tym "optycznym" scalaczkiem. Problem tkwi w małej rozdzielczości i kłopotliwym doborze układu optycznego. Narazie zarzuciłem ten projekt, ale kto wie może kiedyś....... Obecnie bardziej bym się skierował na "badaniu przydatności" tanich kamer LPT w tego typu zastosowaniach. Kłopot tylko w rozgryzieniu transmisji. Walczyłem też troszkę z kamerą PixelView, ale tu koszmarem jest też transmisja po linii 4-ro bitowej (sterowanie po I2C)...... no i ten projekcik też leży i czeka na lepsze czasy (więcej wolnego).
 • #25
  romeus
  Level 10  
  witam.
  może się wam do czegoś przyda programik read mouse
  gdzieś go znalazłem,obraz kamerki odczytywany jest portem LPT.
  jakiś opis jest w środku.
  pozdrawiam
  miłej zabawy
 • #26
  jacek 543
  Level 1  
  ja mam h2000a0211 mozna z tym cos zrobic