Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik lampy pokojowej

Hiczkok-89 27 Wrz 2009 12:40 9469 13
 • Sterownik lampy pokojowej

  Witam wszystkich
  Sterownik który wykonałem służy do sterowania lampą w pokoju, posiada 3 niezależne kanały, sterowane za pomocą pilota RC5. Sterownik posiada funkcje uczenia się kodów RC5. Sterownik ma funkcje sterowania za pomocą wyłącznika na ścianie. Z założenia sterownik miał minimalnie ingerować w istniejącą instalacje elektryczną.

  Kilka zdjęć:


  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


  Sterownik lampy pokojowej
  Sterownik lampy pokojowej
  Sterownik lampy pokojowej

  W załączniku "Sterownik_lampy" znajduje się schemat ideowy i PCB, w Załączniku "Sterownik_lampy_prog" znajduje się program dla uK.


  Fajne!
 • #2 27 Wrz 2009 15:21
  917964
  Usunięty  
 • #4 27 Wrz 2009 16:30
  wladek83
  Poziom 32  

  Na diody LED znalazły się dziurki, lecz na odbiornik podczerwieni już nie. Ten czarny plajster wygląda okropnie :| . Ta pajęczyna na ostatnim zdjęciu to zawartość pudełka :?: .

 • #5 27 Wrz 2009 18:37
  Hiczkok-89
  Poziom 10  

  Co do obudowy specjalnie wybrałem taką ponieważ nie było zbytnio miejsca żeby to gdzieś upchnąć.

  co do tego odbiornika to nie miałem pewności czy będzie dobrze odbierał sygnały z całego pokoju więc tymczasowo jest przyklejony taśmą.
  A na ostatnim zdjęciu jest prototyp tego sterownika.

  A co do sterowania za pomocą wyłącznika na ścianie to sterownik po wykryciu zaniku zasilania zapisuje stan kanałów i je wyłącza, po powrocie zasilania wszystkie żarówki/świetlówki nie świecą, a po ponownym zaniku zasilania odczytywany jest stan z przed wyłączenia lampy i zapalane są tylko te żarówki/świetlówki które się świeciły przed wyłączeniem. Do potrzymania zasilania użyłem dwóch kondensatorów 2200uF jeden przed stabilizatorem a drugi za.

 • #6 28 Wrz 2009 13:08
  byrrt
  Poziom 21  

  Estetyka - tragedia ;] Ja się zastanawiałem nad rozwiązaniem które umożliwiałoby sterowanie oświetleniem i skończyło się na tym, że kupiłem taki ściemniacz:
  Sterownik lampy pokojowej
  Są też wersje podwójne - działa to jak powinno, jest naprawdę estetycznie wykonane i nie ingeruje w instalację.. Świetlówki też można przyciemniać pod warunkiem że są odpowiednie świetlówki ;)

 • #7 28 Wrz 2009 13:33
  NIXS
  Poziom 12  

  taa odpowiednie zarówki energooszczedne za 50zl sztuka, tez zastanawialem sie nad tym wlacznikiem dotykowym, ale za te cene to kupie trzy gotowe wlaczniki na pilota podczerwieni (rownierz nie ingerujace w instalacje)

 • #9 28 Wrz 2009 18:36
  Hiczkok-89
  Poziom 10  

  Program napisany jest w assemblerze, do obioru RC5 przerobiłem trochę gotową bibliotekę z książki "Mikrokontrolery AVR ATmega w praktyce"

  A co do wyłącznika podwójnego ze ściemniaczem to nie da rady zamontować tylko 2 przewody.

 • #10 28 Wrz 2009 20:42
  bolek
  Specjalista - oświetlenie sceniczne

  Od chłopaka z 89 roku wymagacie bóg wie czego. A jak wygladały Wasze konstrukcje gdy mieliście tyle lat co on? :)

  Ściemniać da się praktycznie każdą "elektroniczną świetlówke" zmniejszając jej napięcie. Byle by tylko w chwili zapalenia miała go wystarczająco dużo.

 • #11 02 Paź 2009 13:39
  slavo666
  Poziom 17  

  bolek napisał:


  Ściemniać da się praktycznie każdą "elektroniczną świetlówke" zmniejszając jej napięcie. Byle by tylko w chwili zapalenia miała go wystarczająco dużo.

  A czy nie zmniejsza się wtedy sprawność takiej świetlówki?
  Co do urządzenia, zamiast takiej kwadratowej i niezbyt pasującej obudowy, można zastosować coś o kształcie wycinka kuli albo walca i umieścić centralnie, żeby nie rzucało się w oczy. Myślę tu np. o wycięciu dna jakiegoś białego pojemnika, doniczki itp. Można też pomyśleć nad zmniejszeniem rozmiarów urządzenia poprzez zastosowanie innych elementów (możne część SMD?) i wykorzystaniu małego zasilacza impulsowego zamiast tego transformatorka, np. ładowarki do telefonu komórkowego.
  Rozumiem, że to podtrzymanie zasilania jest tylko na czas zapisu ustawień do pamięci. Można do tego wykorzystać kondensatory podtrzymujące, które mają tę zaletę, że są mniejsze, bo dużej pojemności ci i tak nie potrzeba do samego zapisania zmiennych ;)

 • #12 02 Paź 2009 20:38
  MatrixCat
  Poziom 10  

  Bardzo fajny projekcik. Zawsze można włożyć w puszkę podtynkową i zamiast z IR, sterować po np 2.4GHz albo RS485 z jakiegoś centralnego modułu. Estetyka estetyką, ale nic nie daje takiej satysfakcji jak własne rozwiązanie, które najpierw trzeba zrozumieć, ale potem można dostosować w dowolny sposób. A ta pajęczyna na lampie to chyba był prototyp tego co trafiło do puszki, nie?

 • #13 03 Paź 2009 22:49
  Hiczkok-89
  Poziom 10  

  Kondensatory podtrzymują zasilanie przez czas zaniku zasilania ATtiny zapisuje stan kanałów do pamięci SRAM.

  A ta pajęczyna to zdjęcie prototypu.

 • #14 07 Maj 2012 19:46
  1997804
  Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME