Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja głośnika Arcus Nokia

27 Wrz 2009 13:40 1186 1
 • Poziom 12  
  Witajcie. Nie dawno zakupiłem za niską cenę dwie sztuki głośników z kolumn '' Arcus '' ( kojarzy mi się z Altus'em ). Otóż jeden głośnik ma wadę. Uzwojenie na cewce obsunęło się i podczas lekkiego naciskania na membranę słychać było wyraźne szorowanie cewki o magnes. Więc rozebrałem głośnik po czym przygotowałem go do regeneracji. Szukałem wiele polskich poradników, lecz nie znalazłem tego, który mi wytłumaczy dokładnie od A do Z kompletnej regeneracji głośnika ( na serwisie akustyka.tk nie mogłem pojąć o co chodzi ). Dlatego znalazłem zagraniczny serwis w którym można zamówić części, i tutaj jest jedna ciekawostka. Wszystko jest sklejone w całość, czyli membrana + cewka + resor dolny. I tutaj właśnie nadchodzi pytanie. Czy nie opłaci mi się lepiej sklejenie wszystkiego w całość jak to robi ten serwis, czy też łączyć wszystko pojedynczo? Zamieszczam adres strony oraz ich poradnik na popularnej stronie YouTube:
  http://www.soundspeakerrepair.com/
  http://www.youtube.com/watch?v=lxGswEB3O_Q
  Zdjęcie głośników:
  Regeneracja głośnika Arcus Nokia
  Na zdjęciu wyglądają oba na sprawne, lecz wzrokowo nie możemy ocenić stanu technicznego głośnika.
  P.S:Nie znam dokładnych danych na temat głośnika. Jego średnica wynosi 17cm oraz oporność 4ohm.
  Pozdrawiam i oczekuję na szybkie odpowiedzi.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 15  
  Moja dobra rada to oddaj to fachowcowi. Poprawne ustawienie cewki wklejenie resora i membrany to nie klocki lego i nie zawsze pasują i nawet jak postąpisz zgodnie z instrukcją to nie masz gwarancji że to będzie poprawnie działać.
  Teraz tak to co widziałeś jako całość czyli membrana cewka i resory były wykonane fabrycznie i jest to tzw kit naprawczy. Realia naprawy głośników w domu są nieco inne. Z tego co zrozumiałem twoja cewka jest sprawna tylko odkleiła się od membrany. Więc z tego filmu możesz wykorzystać część dotyczącą przygotowania kosza do wklejenia kitu.
  Następnie wkładamy cewkę w szczelinę, ja do jej wycentrowania używam kliszy fotograficznej stary negatyw lub zdjęcie rentgenowskie wystarczy. następnie nakładamy klej na kosz w miejscu przyklejenia resora dolnego i mocujemy resor. Do klejenia świetnie nadaje się stary niezawodny butapren. Przyklejamy resor dolny do cewki. następnie nakładamy klej na kosz tam gdzie będzie mocowany resor górny. Mocujemy membranę z resorem górnym tak aby cewka wychodziła kilka mm ponad dolną krawędź membrany i w ten rowek wprowadzamy klej (pamiętaj żeby nie był rozrobiony z rozpuszczalnikiem gdyż może ściekać po cewce). Po zastygnięciu kleju można już wyjąć kliszę i sprawdzić czy cewka gdzieś nie obciera. Jeżeli ruch membrany nie powoduje żadnych tarć nie zostaje nić innego jak przylutować wyprowadzenia z cewki do zacisków i przykleić kopułkę maskującą cewkę.

  Powodzenia.