Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyszłość jest ukierunkowana na telewizję, twierdzi Intel

lukashall 27 Sep 2009 15:49 1781 6
 • Przyszłość jest ukierunkowana na telewizję, twierdzi Intel

  Do 2015 roku, ponad 12 miliardów urządzeń będzie zdolnych do odbierania 500 miliardów godzin sygnału telewizyjnego i wideo, twierdzi gigant technologiczny, Intel.

  Wizja wszechobecnej telewizji ma być bardziej indywidualna, społeczna i informacyjna. Justin Rattner, szef Intela, twierdzi, że telewizja wydostała się z odbiorników. Mówi także, że telewizja pozostanie ważnym elementem naszego życia, a będziemy mieli do niej dostęp w każdym miejscu na Ziemi. Wspomina o więcej niż jednym urządzeniu zdolnym do odbioru sygnału przypadającym na każdego człowieka. Ludzie zaczynają być przywiązani do ekranów w sposób nie do pomyślenia w przeszłości.

  Telewizja zawdzięcza swój sukces ciągle rosnącej liczbie urządzeń zdolnych do jej odbioru – od tradycyjnego pudła w rogu pokoju aż do smartphone'ów, laptopów, netbooków i innych przenośnych i stacjonarnych urządzeń.

  Obecnie obserwuje się przeniesienie wideo do Internetu. Przypuszcza się, że do 2013 roku 90% całkowitego użycia sieci to będzie przesyłanie sygnału wideo; 60% transmisji obrazu telwizyjnego będzie odbywało się przez Internet.

  Przyszłość jest ukierunkowana na telewizję, twierdzi Intel  Większość konsumentów nie chce, by ich telewizory zamieniły się w komputery. Umieszczenie potęgi i bogactwa Internetu przy jednoczesnym zachowaniu prostoty odbiornika telewizyjnego to prawdziwe wyzwanie dla producentów. Intel zaprezentował kilka urządzeń stworzonych w tym celu.

  Pierwszym z nich jest układ SoC – Atom CE4100, który może być użyty do przeglądania zawartości Internetu na cyfrowych telewizorach i odtwarzaczach DVD. Występujący pod nazwą kodową Sodaville jest pierwszym 45-nanometrowym układem elektronicznym SoC opartym na architekturze Intela.

  Przyszłość jest ukierunkowana na telewizję, twierdzi Intel

  Pan Rattner poświęcił też trochę czasu na zaznaczenie kwestii rozwijającej się telewizji 3D. Chciał użyć projektorów wysokiej rozdzielczości podczas swojej prezentacji, ale zrezygnował po pojawieniu się projektu z Doliny Krzemowej nazwanego HDI. HDI, jako pierwsze zaprezentowało zestaw laserowy do projekcji 3D o przekątnej 100 cali (2,5m) na początku września. Wielcy producenci, tacy jak Sony i Panasonic, zapowiedzieli wypuszczenie na rynek swoich zestawów telewizji 3D w 2010 roku, podczas gdy Samsung i Mitsubishi wypuścili już podobne produkty. Przewiduje się obecność 1,2 miliona odbiorników telewizji 3D w amerykańskich domach do 2010 roku. Liczba ta prawdopodobnie wzrośnie do 9,7 milionów, 8% gospodarstw domowych, do roku 2013.

  Przyszłość jest ukierunkowana na telewizję, twierdzi Intel

  Aby przybliżyć technologię 3D, prezentacja pana Rattnera zawiera transmisję 3D na żywo. Kiedy Rattner był w audytorium, rozmawiał z projekcją 3D przedstawiającą Howarda Postley'a, szefa 3ality Digital, który znajdował się w holu na zewnątrz. Mężczyźni rozmawiali o szybkiej technologi optycznej, przez Intela nazwanej Light Peak, przyspieszającej i zmniejszającej złożoność i koszta cyfrowego przesyłu danych. Stwierdzili, że obecnie używane 50-żyłowe kable używane do transmisji obrazu 3D wkrótce mogą być zastąpione jednożyłowym kablem optycznym używającym technologii Light Peak. Intel zamierza wypuścić na rynek kable z tą technologią w 2010roku.

  Źródło

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  lukashall
  Level 12  
  Offline 
  lukashall wrote 98 posts with rating 8, helped 0 times. Live in city Olsztyn. Been with us since 2009 year.
 • #2
  zebro84
  Level 14  
  A u nas nawet HD nie ma dobrze rozwiniętego...3d za 20 lat nas może czeka ;)
 • #3
  Krzysiek16
  Level 24  
  "HDI, jako pierwsze zaprezentowało zestaw laserowy do projekcji 3D o rozdzielczości 100 cali (2,5m) na początku września. "

  Rozdzielczości, czy przekątnej? To jest forum techniczne, takie błędy tutaj są niedopuszczalne, tymbardziej, że w źródle nie ma nic o rozdzielczości :/

  Technologia będzie, ale co z tego, jeżeli już dzisiejsze możliwości technicze wielokrotnie przekraczają zdolności twórców programów telewizyjnych? Jak dla mnie, to nie ma różnicy, czy mamy rok 1999, 5 programów i może 1 sensowny film na tydzień, czy 2009, 500 programów z satelity i dalej nie ma w tej telewizji nic.
  A z drugiej strony telewizja po kablu może się przydać jak nam wprowadzą DVB-T, które przestaje działać przy byle chmurkach.
 • #4
  aktus
  Level 17  
  Ciekawe skąd przypuszczenia, że 90% sieci będzie zajęte przez TV? Co ze spamem?
  @down:
  20 minut filmu, 15 minut reklam...
 • #5
  RedForce
  Level 23  
  Tak mi się zdaje, że sygnał TV i spam często mają ze sobą wiele wspólnego :)
 • #6
  Jacek31
  Conditionally unlocked
  Dobry internet 2 lub 4Mb/sek i telewizja może odejść do muzeum. Dziś nie ma większego sensu. Internet i mam wszystko co mnie interesuje kiedy chcę, a nie 20 powtórka "Kewina na święta". TVP to na dzień dzisiejszy żywy trup.
 • #7
  aktus
  Level 17  
  4Mb to wcale nie jest tak dużo, żeby oglądać filmy.