Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio CENTRUM KU 6 - pomoc w diagnozie usterki.

27 Wrz 2009 17:19 1765 5
 • Poziom 9  
  Radio CENTRUM KU 6 - pomoc w diagnozie usterki.
  Witam.
  Niedawno dostałem od znajomego prowadzącego niewielki skansen techniczny Szwedzkie radio CENTRUM model KU 6, radio niestety uszkodzone a właścicielowi zależało bardzo na jego sprawności. Przeglądając sieć niestety nie udało mi sie znaleźć schematu tego odbiornika, jednak sporo jest konstrukcji amerykańskich na podobnym zestawie lamp. Radio radio jest w bardzo dobrym stanie, po wyczyszczeniu z kurzu, wyczyściłem wszystkie mechaniczne połączenia, styki przełączników oraz potencjometr.Posprawdzałem wizualnie oraz omomierzem czy nie ma zwarć po czym przystąpiłem do załączenia odbiornika. Niestety ze względu iż żarzenia połączone są szeregowo ciężko jest włączać poszczególne sekcje po kolei gdyż jak wiadomo wszystkie lampy muszą być na swoim miejscu. Objaw uszkodzenia jest taki że niska częstotliwość działa, po podłączeniu sygnału do gniazda adapterowego w głośniku słychać sygnał ( choć głośność nie jest powalająca ) niestety nie działa cześć w.cz., po przełączeniu na jakikolwiek zakres w głośniku jest cisza, tylko lekki brum ledwo słyszalny. Niestety nie posiadam generatora aby sprawdzić poszczególne stopnie odbiornika, ani zapasowych lamp na zmianę aby móc je podmienić. Dodam jeszcze że napięcia anodowe wszystkich lamp są wg. mnie dziwnie niskie w porównaniu ze schematami innych radioodbiorników na podobnych lampach a mianowicie w granicach 65V do 120V, napięcie zmienne podłączone do podwójnej diody wynosi około 145V a wyprostowane 128V. Proszę o porady i sugestie pomocne w naprawie.
  Pozdrawiam.

  Radio CENTRUM KU 6 - pomoc w diagnozie usterki.
  Radio CENTRUM KU 6 - pomoc w diagnozie usterki.
  Radio CENTRUM KU 6 - pomoc w diagnozie usterki.
  Radio CENTRUM KU 6 - pomoc w diagnozie usterki.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  bobicbobic napisał:
  Niestety ze względu iż żarzenia połączone są szeregowo ciężko jest włączać poszczególne sekcje po kolei gdyż jak wiadomo wszystkie lampy muszą być na swoim miejscu. Objaw uszkodzenia jest taki że niska częstotliwość działa, po podłączeniu sygnału do gniazda adapterowego w głośniku słychać sygnał ( choć głośność nie jest powalająca ) niestety nie działa cześć w.cz., po przełączeniu na jakikolwiek zakres w głośniku jest cisza, tylko lekki brum ledwo słyszalny. Niestety nie posiadam generatora aby sprawdzić poszczególne stopnie odbiornika, ani zapasowych lamp na zmianę aby móc je podmienić.


  Zacznij od próby śrubokręta - dotykając siatek kolejnych stopni zaczynając od końca - powinieneś słyszeć trzask.
 • Poziom 21  
  Przy pomiarach napięć na anodach lamp powinny być słyszalne trzaski w momencie dotknięcia końc. lampy miernikiem. Szukanie sygnału zacznij od detektora- przy dotknięciu śrubokrętem powinien być słyszalny "brum" sieciowy. Możesz też do zewn. końcówki potencjometru podłączyć diodę ostrzową np. DOG 5x ,anoda do potencjometru, katoda do masy. Do anody podłącz kondensator np 20 - 50 pF i dotykaj drugą końc. z przewodem do poszczególnych stopni pcz. Na długich będziesz słyszał cichy warkot- trzaski a przy dostrojeniu do stacji nawet stację.Słabo bo słabo, w ciszy coś usłyszysz, a przedewszystkim zlokalizujesz uszkodzenie. Potrzebna jest do tego niezła antena np przewód min. 2 m. Zależy gdzie mieszkasz, jak daleko od stacji. To na razie tyle. Powodzenia!
 • Poziom 9  
  Witam ponownie.
  Dziękuję kolegom za cenne porady, oczywiście próbę śrubokręta zrobiłem już wcześniej, brum jest s łyszalny tylko na stopniu końcowym oraz przed wzmacniaczu m.cz., dotykając siatek pozostałych lamp słychać tylko bardzo ciche stuknięcia. Faktycznie mierząc napięcia anodowe również zauważalne są trzaski w głośniku, jednak głośność musi być ustawiona maksymalnie, podczas dotykania anody detektora w głośniku pojawia się cichy przydźwięk. Idąc dalej za otrzymanymi radami dokonałem próby z diodą DOG62 - niestety bez efektu ( antena to kilka metrów kabla rozpiętego na w miarę otwartej przestrzeni). Zastanawiają mnie kondensatory, po wyjęciu diody 25Z6G napięcie doprowadzone do jej anody wynosi 220V po jej włożeniu następuje spadek prawie o połowę tej wartości, zdaję sobie sprawę źe jest to pomiar robiony bez obciążenia pod którym napięcie to spada chociażby na opornikach drutowych podłączonych do przełącznika napięć 110V.... itd., jednak nie dają mi spokoju napięcia anodowe innych lamp gdzie jak już znalazłem na schematach odbiorników z podobnym zestawem lamp są prawie o połowę wyższe, kondensator nie grzeje sie nawet po dłuższym czasie ani nie ma wycieku, lecz to może on być powodem niskich napięć anodowych. Czekam na dalsze sugestie i dziękuję za zainteresowanie.
 • Użytkownik usunął konto