Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uklad alarmowy - bramki logiczne

27 Wrz 2009 18:03 7246 16
  • Poziom 9  
    Witam

Potrzebuję zaprojektować układ alarmowy składający się z 4 czujników A B C i D, który będzie uruchamiał alarm stworzony z bramek logicznych tylko wtedy gdy sygnał nadadzą wszystkie wejścia

uklad zbudowany z 2 lub 3 elementow(funktorow logicznych)

Bardzo proszę o pomoc bo jestem "ciemny" w tych sprawach.
  • Poziom 14  
    A co to za czujniki??
  • Poziom 9  
    To juz nie ma najmniejszego znaczenia, potrzebuje sam schemacik z bramek logicznych :)

czyli 4 wejscia A B C i D no i dalej te bramki
  • Poziom 14  
    Wystarczy 4-wejściowa bramka AND np. 74LS21 . Jeśli na wszystkich wejściach będzie napięcie ok 2V to na wyjściu będzie logiczna 1. O to ci chodziło??
  • Poziom 35  
    Jeżeli dobrze zrozumiałem to alarm ma zadziałać gdy zadziałają co najmniej dwa którekolwiek czujniki.

Jeżeli tak to może coś takiego:

• Poziom 9  
    Nie :|

Ja potrzebuje sam schemacik narysowany albo cos przedstawiajacy uklad alarmowy skladajacy sie z 4 czujnikow (A B C i D) ktory bedzie uruchamial alarm. Ten ukladzik ma byc z bramek logicznych i ma wlaczac alarm tylko wtedy gdy sygnal nadadza wszystkie czujniki

schemacik z 3 albo 2 elementow(funktorow logicznych)

Ale dziekuje za zainteresowanie
  • Poziom 35  
    lemaczek napisał:
    ... wtedy gdy sygnał nadadzą wszystkie wejścia - 3 elementy lub 2 elementy.

Kolega tak to opisuje że na naprawdę nie sposób zrozumieć.
    Zapytam, w jakim celu to potrzebujesz?
  • Poziom 9  
    Przyznam sie bez bicia ;) potrzebne jest mi to do szkoly. Niestety Pan Wykladowca niezbyt fajnie wytlumaczyl a efekt jest taki, ze nikt z grupy nie zrozumial
  • Poziom 35  
    Tak myślałem.
    Czyli układ miał by pracować na takiej zasadzie jak tu ?

Jeżeli tak to zapoznaj się z działaniem bramki AND i wszystko będzie jasne. Można też zrobić to stosując inne bramki (np. OR, NOR).
  • Poziom 9  
    Tak, na tej zasadzie.. tylko ze zbudowany z 2 lub 3 bramek :|

Moze dla niektorych to jest proste, ale dla mnie niestety czarna magia :) dzisiaj spotkalem sie z tym tematem po raz pierwszy

Dodano po 42 [minuty]:

Hmm, zrobilem takie cos, jak by mi ktos mogl napisac czy jest dobrze byłbym wdzieczny
    <br>
    <br>
    Czy ten schemat uruchomi alarm tylko wtedy, gdy wszystkie 4 czujniki wysla mu sygnal ?
  • Poziom 30  
    Rozczaruję Cię i powiem że wystarczy jak połączysz 3 bramki AND tak jak narysowałeś.
    Bramka OR - suma spowoduje to że będzie to trochę inaczej działać.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Czyli A+B na AND, C+D na AND, AB + CD na AND ? :D

• Poziom 30  
    Tabela logiczna AND:
    We1,We2,Wy1
    A|B|X
    0|0|0
    0|1|0
    1|0|0
    1|1|1

We3,We4,Wy2
    C|D|Z
    0|0|0
    0|1|0
    1|0|0
    1|1|1

Wy1,Wy2,Wyjście
    X|Z|Y
    0|0|0
    0|1|0
    1|0|0
    1|1|1

Czyli Y=X*Z=(A*B)*(C*D)
    Gdy pojawią się cztery "1" na wyjściu pojawi się "1".
  • Poziom 9  
    Ok, dzieki bardzo! :)
  • Poziom 38  
    lemaczek napisał:
    układ alarmowy składający się z 4 czujników A B C i D, który będzie uruchamiał alarm stworzony z bramek logicznych tylko wtedy gdy sygnał nadadzą wszystkie wejścia

uklad zbudowany z 2 lub 3 elementow(funktorow logicznych)

I to lubię - gdy ktoś sam nie wie czego chce.
    Jeśli "tylko wtedy gdy sygnał nadadzą wszystkie wejścia" - to po co tu bramki czy jakikolwiek inny układ?
    Przecież jeśli np. czujnikami są wyłączniki ( a mimo pytania o to nie sprecyzowałeś tego) to wystarczy ich zestyki połączyć w szereg. I gotowe.
    Źle, że 0 (zero) bramek? - na to już nic nie poradzę. Zawsze mnie uczono, że układ należy minimalizować. Ilość bramek również.
  • Poziom 9  
    To niestety nie moj wymysł.. Jak juz wczesniej pisalem, potrzebne mi to bylo do szkoly
  • Pomocny dla użytkowników
    Dwie podstawowe realizacje:

W pierwszym przypadku masz wykorzystane wszystkie bramki w jednym układzie scalonym.

W drugim przypadku są wykorzystane 3 z 4 bramek w układzie scalonym, czwarta niewykorzystana bramka ma wejścia podłączone do masy (w bramkach niewykorzystanych nie można zostawiać niepodłączonych do niczego wejść, bo taka bramka łapie zakłócenia i zwiększa pobór prądu całego układu, na skutek przypadkowego przełączania od zakłóceń).