Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser. HP - 4-pinowe złącze przy MP trayu - do czego służy?

27 Wrz 2009 20:24 1209 3
  • Poziom 11  
    Witam. W już dwóch drukarkach laserowych HP (4M i 8000) w pobliżu podajnika "ręcznego" napotkałem czteropinowe kwadratowe złącze, podobnego typu jak złącze zasilające standardu ATX. Normalnie jest ono zakryte przez plastikową płytę, którą w obu drukarkach można łatwo wyjąć bez dodatkowych narzędzi.

W instrukcjach serwisowych tych drukarek nie znalazłem nic na temat tego złącza.

Analiza płytki zespołu MP traya z LJ8000 wykazuje że dwa piny tego złącza są połączone bezpośrednio z pozostałą elektroniką drukarki (pewnie jakieś sygnały), a dwa pozostałe to +24V i masa. Czyżby do tego złącza miały być dołączane jakieś dodatkowe sprzęgła albo elektromagnesy?
    Na początku myślałem że to może jakieś złącze diagnostyczne, i że można z niego np. bezpośrednio sterować elektromagnesem i sprzęgłem podajnika, ale nie jest ono połączone z tymi elementami. Może jak będę miał czas to podłączę tam osca i zobaczę czy coś się na tych dwóch pinach pojawia.

Ktoś wie coś na ten temat?
  • Poziom 16  
    w innych modelach hp służy do tak zwanej "nakładki" na podajnik kopert itp w tych modelach też do tego może służyć
  • Poziom 11  
    Acha. Tak przy okazji udało mi się wygrzebać na schemacie podłączenia płytek na końcu serwisówki że te nieznane sygnały nazywają się ENVCMD i ENVSTS. ENV jak ENVelope - to by pasowało. Dzięki za rozwianie wątpliwości. Jak będę miał chwilę to pooglądam na oscu co tam lata.

Tak przy okazji googlania za nazwami tych sygnałów, trafiłem na taką serwisówkę Canona. Jeżeli przyjrzeć się na str. 215 na schemat to widać że są tam takie same sygnały, ale coś mnie na tym schemacie uderzyło... Otóż coś podejrzanie przypomina to schemat HP, do tego stopnia że czujniki na płytce MP traya oznaczone są tak samo jak u HP - PS1301 i PS1302, nazwy pozostałych sygnałów prowadzonych do tej płytki są również takie same! Nawet sprzęgło i elektromagnes MP traya mają takie same oznaczenia jak w LJ8000. Reszty schematów nie porównywałem, ale... To jak to? HP zrzyna od Canona albo odwrotnie? A może drukarki robi tylko jedna firma tylko są naklejane różne znaczki - HP, Canon i kto wie co jeszcze? :-)

Edit:

Z serwisówki do której dałem link wyżej wynika że
    ENVCMD - envelope feeder command
    ENVSTS - envelope feeder status

A więc tajemnica wyjaśniona. Dzięki za podanie tropu.

Edit2:

Teraz przyjrzałem się na spokojnie obydwu schematom (Canona i HP), są niemal identyczne, ciekawe to...
  • Spec od drukarek
    Normalne. Drukarki HP robione są na podzespołach Canona.