Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w wyborze taniego amplitunera 5.1 (lub alternatywy)

kszonek 27 Wrz 2009 22:17 1710 9
  • #1 27 Wrz 2009 22:17
    kszonek
    Poziom 9  

Witam,

jestem posiadaczem głośników 5.1 marki Genius, a dokładnie zestawu komputerowego 5005 Home Theater. Głośniki były podłączone do komputera przez zintegrowana kartę dźwiękową, a służyły głównie do oglądania filmów (w 5.1) na monitorze 22" i słuchania radia internetowego/muzyki z Amaroka.

Jak widać nie jestem człowiekiem wymagającym. Wszystko było dobrze, do czasu kiedy spalił się transformator we wzmacniaczu, przynajmniej tyle mogę powiedzieć z oceny sytuacji jako programista ;) Zostałem z 5ma głośnikami i kablami rozciągniętymi po pokoju. Mogę wymienić transformator z nadzieją, że to rozwiążę mój problem, ale wymyśliłem sobie kupno amplitunera. Pomyślałem sobie, że przyjemnie by było móc słuchać radia bez komputera oraz może czas skorzystać z okazji i zacząć rozbudowywać mój jakże skomplikowany system audio.

Jeżeli dobrze rozumiem to po podłączeniu przez wyjście optyczne z karty dźwiękowej nie tracę na jakości dźwięku, więc słabym ogniwem zostają głośniki (ale na teraz są i grać będą - jakoś, gorzej lub lepiej, ale będą)

Prawdopodobnie przestępstwem jest pytanie się o amplituner za grosze (przeczytałem tu kilkanaście tematów i boję się to proponować). Szukając najtańszych amplitunerów przez ceneo doszedłem do wniosku, że nic poniżej 800zł nie jest warte uwagi - w ten sposób dochodzę do wniosku, że mój pomysł jest zły (łączenie amplitunera za 1000zł z resztkami z zestawu za 300zł to chyba przegięcie).

Proszę o radę jak to rozwiązać, cena - jak najtaniej, jakość - jak najlepiej. Cudów nie ma, wiem, 1000zł mogę wydać, ale wolałbym 500, głośników zmieniać raczej nie zamierzam, 5.1 chcę, radio FM również chciałbym posiadać. Na pewno jest jakieś rozwiązanie między amplitunerem za 1500zł i wymianą trafo za 150zł ;)

Z góry dziękuję za pomoc.
    kszonek

0 9
  • #2 27 Wrz 2009 23:10
    Pablo1964
    Moderator

Wymień transformator. Szkoda inwestować więcej w te głośniki.

0
  • #3 27 Wrz 2009 23:42
    kszonek
    Poziom 9  

Za jakiś czas zmieniłbym również i głośniki - podejrzewam, że jak wymienię trafo, zostanę z tym na bardzo długi czas. Nie narzekam - działa 5.1 i mam spokój, ale chciałbym jednak aby dźwięk był lepszej jakości.

Na początek te głośniki by grały, za parę miesięcy kupiłbym jakiś w miarę dobry zestaw 5.1 średniej wielkości, kŧóry pewnie zjadłby aktualne głośniczki. Jest też opcja wymiany samych głośników, bo obudowy są drewniane i jak na moje oko wyglądają solidnie. Pytanie czy jest sens kupować http://www.ceneo.pl/121575 czy http://www.ceneo.pl/315239 . Oczywiście wiem, że dla audiofila jest to nie do pomyślenia, ale ja żyłem rok z zestawem za 300zł, więc mam nadzieję, że zauważę różnicę w stosunku do tego co miałem wcześniej.

Koda za 500zł nie wygląda źle. Ale mogę dopłacić 100zł, kolejne 100zł i dochodzimy do Fergusona za 700. W dalszym ciągu mogę dopłacać, jeżeli ten sprzęt to złom.

Jeżeli z tych głośników nic nie będzie to faktycznie naprawię stary wzmacniacz, bo podejrzewam, że na dobry zestaw amplituner+głośniki mnie nie stać w tej chwili (rozumiem, że to wydatek około 2000zł).

0
  • #4 27 Wrz 2009 23:49
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 28 Wrz 2009 00:05
    kszonek
    Poziom 9  

Motronic napisał:
    No to jak masz możliwość dokładania tak po stówie, to może uda Ci się odłożyć do jakiegoś Rotela? :lol:

Wolałbym nie wydać kilku pensji na sam amplituner :)

Czy ta ironię mam rozumieć tak, że za mniej niż 800zł nic nie kupię i mam sobie dać spokój? Coś mi się nie wydaje, żeby to była prawda, bo biorąc pod uwagę, że za 300zł można mieć głosniki5.1+wzmacniacz to chyba wejście level wyżej to nie jest 2000zł, musi być coś pomiędzy.

0
  • #6 28 Wrz 2009 15:49
    Rudyy
    Poziom 10  

po pierwsze kiszonek powiem Ci tak, opisz jakie masz głośniki te komputerowe bo nie wiadomo pod co szukać, podaj moc, i ile ohm'ów o ile możesz je rozkręcić i sczytać. Myślę że na allegro możesz za ok. 450-550 zł znaleźć jakiś amplituner 5.1. Ale powiem Ci że zastanów się czy chcesz tak szaleć bo czy te 5.1 na twoich głośnikach są jakoś mega odczuwalne. Pomyśl czy nie lepiej kupić amplituner stereo + nowe głośniki stereo i z tym powinienes się zmieścić w 1200 zł a potem na pre-out sobie podłączysz to i z czasem rozszerzysz do 5.1 + nowy amplituner KD, ale na to będziesz odkładał dłużej, a na takim stereo uzyskasz dobry dźwięk śmiem twierdzić nawet że bardziej cię może to zaczarować niż komputerowe 5.1. Co o tym sądzisz?

0
  • #7 28 Wrz 2009 19:48
    dues
    Poziom 28  

Też mam te głośniki. Czytałem, że często pali sie bezpiecznik. Na szczęscie ja niemam tego problemu (pewnie dlatego że prawie wogóle ich nie używam) ale sprawdzałeś u siebie? Zakup amplitunera pod te głośniki niema najmniejszego sensu. Nie będziesz miał z czego napędzić subwoofera a bez niego nieda się słuchać. Gwarantuje Ci że używane stereo za 200zł zmiecie te Geniusy przy słuchaniu muzyki jednak o efektach podczas oglądania filmów musisz zapomnieć chodź wątpie czy jakieś byly (zintegrowana karta). Kup stereo lub wymień trafo.

0
  • #8 28 Wrz 2009 20:57
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Gwarantuje Ci że używane stereo za 200zł zmiecie te Geniusy przy słuchaniu muzyki jednak o efektach podczas oglądania filmów musisz zapomnieć chodź wątpie czy jakieś byly (zintegrowana karta). Kup stereo

Popieram. Po co pchać się w słabe Kino jak można mieć dobre stereo? Jeżeli je dobrze rozstawisz to oglądanie filmów również będzie przyjemne, nie mówiąc już o muzyce. Żaden zestaw KD do 2200 zł nie oferuje takiej jakości dźwięku jak dobre stereo za 500 zł (mowa także o używanych kolumnach 2.0 i DIY).

0
  • #9 29 Wrz 2009 19:57
    Rudyy
    Poziom 10  

czyli widze panowie radzą Ci to samo. Zastanów się kiszonek, bo jakby nie patrzeć to do takiego napoczętego zestawu Stereo możesz dobudować z czasem dobre kino domowe.

0
  • #10 10 Paź 2009 23:27
    kszonek
    Poziom 9  

Dziękuję bardzo kolegom za pomoc.

Zdecydowałem się posłuchać Waszej rady, przynajmniej częściowo, i nie kupiłem amplitunera 5.1 (ale też żadnego innego :) ). Co do bezpiecznika w głośnikach - był spalony, ale palił się po każdym odpaleniu. Problemem okazało się "coś" w części wzmacniacza dla suba, przynajmniej tak sądzę po rozchodzeniu się kabli w środku. Naprawa ograniczyła się do wymiany paru drobnych śmieci w tych okolicach i głośniki dalej grają jak grały wcześniej. Koszt części wyszedł praktycznie żaden. Na chwilę obecną tak zostanie, za jakiś czas pewnie kupię coś lepszego - i będzie to stereo, za Waszą radą (jakie dokładnie to się okaże, ale informacji co do wyboru pod dostatkiem, tu na forum).

I na litość, tylko nie "kiszonek", rozumiem raz, ale dwa razy? ;)

pozdrawiam
    kszonek

0