Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalony element na płycie głównej - czym go zastąpić?

27 Wrz 2009 22:52 3143 11
  • Poziom 11  
    Witam,
    Tak jak w temacie. Włożyłem krzywo ram, odpaliłem kompa i poszedł dym. Spalił się jeden element- nie wiem co to i dlatego nie wiem czym go zastąpić. Mam kilka płyt, z których mógłbym coś przelutować. Dołączam zdjęcie uszkodzenia (płyta asrock p41450)
    Spalony element na płycie głównej - czym go zastąpić?.

Oznaczenia podobnych elementów z innych płyt, które posiadam:
    f P23AD FDS 69845
    f H21AD NDS 8425
    ATMEL 534 93C46 SI27 i kilka innych o podobnych oznaczeniach
    Jeżeli, nic z nich się nie nadaje to skąd mogę ten element dostać?
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam!

Po włączeniu kompa, wiatrak procka i grafiki chodzi na maksymalnych obrotach,a na monitorze nie ma żadnej reakcji. Po wyjęciu ramu piszczy.
  • Użytkownik obserwowany
    Witam!
    "Gdzieś" miałem płytę Asrock K7S8X... jutro jej poszukam jak coś to pedesłałbym Ci ten element, dam znać wieczorem.
    Z tym że:
    Sprawdzałeś tranzystory smd które są wookoło tego układu (na tej linii), skoro ten scalak się spaliłto całkiem prawdopodobne jest że tranzystory też padły...
    Pozdrawiam _TIGER_
  • Poziom 11  
    Tranzystory wyglądają ok, tak samo cała reszta. Szukałem na Allegro.pl jakiś uszkodzony egzemplarz tej płyty, ale bez powodzenia. Mam jeszcze płytę asrock 775i65PE, ale nie ma tam dokładnie tego samego elementu.
    Dzięki za odpowiedź.
  • Poziom 11  
    Hoho, coraz bliżej rozwiązania :)
    Zrozumiałem, że zadziała po usunięciu tego scalaka, ale nie zrozumiałem do końca tego zdania: "The board will work fine if you remove the chip and solder the 3.3v line to the large solder pad next to the Vdimm MOSFET." Co z czym mam zlutować??
    pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ten drugi link podałem dla porównania i pokazania tranzystora. Najpierw postaraj się naprawić a nie przerabiać.
    Masz dokumentacje, możesz porównać, poszukać zamienników...
  • Poziom 11  
    WojtasJD napisał:

Niestety nie mam zamiennika. Chciałby zaryzykować i spróbować przerobić. Jest ktoś w stanie mi wytłumaczyć co miał na myśli autor tego zdania: "The board will work fine if you remove the chip and solder the 3.3v line to the large solder pad next to the Vdimm MOSFET"? Co z czym zlutować?
  • Poziom 30  
    Po pierwsze opis jest dla innej plyty wiec u ciebie moze plytka wygladac inaczej po drugie z tego co pisal autor wynika ze po tym "modzie" mozna sie pozegnac np z hibernacja komputera.
  • Poziom 32  
    Można wstawić: STS7C4F30L , IRF7338 .
  • Poziom 32  
    Szkoda bawić się w przeróbki kiedy za symboliczne piwo lub lizaka mogę poprosić kolegów o podesłanie układu.
  • Poziom 32  
    :arrow: kodd a gdzie ty widzisz przeróbki ? Ja np. podałem co wlutować zamiast tamtego podwójnego MOSFET-a a na stronce w linku wystarczy zmostkować 2 punkty - tę uszkodzoną linię 3.3V z następną. Tak czy inaczej, lutować trzeba.
  • Poziom 11  
    Wladek83, możesz oznaczyć na zdjęciu co z czym zmostkować?

30.09.09
    Przyjechał zamówiony zamiennik, wlutowałem- niestety nie działa. Jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć co dokładnie z czym zlutować? Mogę zaryzykować, bo póki co to płyta nadaje się do kosza..
    pozdro.