Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz sygnału component video.

motoart 28 Sep 2009 15:45 3422 2
    motoart
    Level 11  
    W jaki sposób wzmocnić sygnał na kablu component video (YPbPr)? Chodzi wyłącznie o wzmocnienie sygnału, bez potrzeby rozdzielania na wiele odbiorników. Chodzi również o rozwiązanie problemu w rozsądnych kosztach - powiedzmy do 300PLN.

Są na rynku dostępne wzmacniacze dystrybucyjne sygnału component video. Np.: Link
    Kosztują dużo (>850PLN) i poza wzmocnieniem sygnału rodzielają go - ja potrzebuję tylko tej pierwszej funkcji.

Czy wiecie jak zbudować takie urządzenie? Może ktoś z doświadczonych forumowiczów podjąłby się wykonania takiego wzmacniacza odpłatnie?

Opiszę układ, który chcę wzmocnić i problem jaki się niespodziewanie pojawił. Może komuś nasunie się inne rozwiązanie.
    Źrógło sygnału: tuner telewizji N
    Odbiornik: projektor InFocus LP820. Projektor nie ma wejścia HDMI. Ale ma component video.
    Projektor zamocowany pod sufitem. Do projektora zostały doprowadzone następujące kabelki (przed tynkowaniem - obecnie wszystko wykończone - o dodakowych kablach nie ma mowy):
    - Kabel HDMI - 15m
    - Kabel component video (YPbPr) - 15m (jakości przyzwoitej - w sklepie RMS zapłaciłem za niego ok. 400PLN)
    - Kabel VGA - 15m
    - no i oczywiście przewód zasilający 230V.

Przy pierwszym podłączniu 2 dni temu wszystko działało bez zarzutu. Tuner N-ki wysyłał sygnał 1080i po wspomnianym kablu YPbPr. Obraz z projektora jak żyleta. Cała rodzina podniecona oglądaniem kanałów HD.
    Po dwóch dniach nie mogę obierać sygnału n-ki na projektorze. Ostatnia rzecz, którą podejrzewałem to zbyt słaby/zakłócony sygnał w kablu component. Przecież jeszcze wczoraj oglądałem meczyk w wysokiej rozdzielczości!
    Zacząłem szperać w ustawieniach projektora (być może przypadkowo zmieniłem źródło sygnału etc.) - nic nie pomaga. Wziąłem się wiec za tuner n-ki. Zmieniam rozdzielczość, wszystkie kable poza componentem odpięte i lipa - na projektorze obrazu z tunera nie widać. Nagle podczas kolejnej próby zmiany rozdzielczości na tunerze n coś załapuje przy 720i. Pojawia się skaczący, przesuwający się w lewo obraz!!! Ruszam kablem component sygnał minimalnie się poprawia. Przy rozdzielczośc 1080i nie widać nic...
    Opisany wyżej przypadek (przepraszam, że taki długi post) moim zdaniem wskazuje na zakłócony/słaby sygnał w kablu component. Czy mam rację? Cały czas zastanawia mnie jak mogło dojść do osłabienia sygnału po dwóch dniach? Wpływ sąsiadów wykluczam - nie mam ich:)

Pytanie więc brzmi: jak tanio wzmocnić sygnał component:
    Pzdr.

Dodano po 5 [godziny] 50 [minuty]:

Prawdopodobnie wiem skąd zakłócenia. Długi (15m) kabel komponent pod wpływem temperatury zwiększył swoją pojemność [pF/m] i zakłócenia są silniejsze. W okolicy projektora jest dosyć ciepło a ja przez dwa dni trzymałem go na 'standby'.
    Po schłodzeniu przetestuję jeszcze raz, spróbuję pozamieniać chinch'e.

A jak to nie pomoże wykorzystam kabel hdmi -> przejściówkę HDMI/M1 ->złącze M1 w projektorze.
    O wynikach poinformuję.
    motoart
    Level 11  
    Schłodzenie pomogło minimalnie ale rozdzielczość 1080i nie załapuje.... Mam więc przestrogę dla wszystkich - jeżeli planujecie użyć kabla component o długości >15 metrów uważajcie - może nie zadziałać, lub przestać działać po dwóch dniach.

Dzisiaj dotarła do mnie przejściówka HDMI/M1-DA. Wieczorem zobaczę jak będzie wyglądał sygnał po kabelku HDMI.
    motoart
    Level 11  
    Voilà! Zrobione. Działa czyściutko na kabelku HDMI.

Ostatecznie mam następujące połączenie bez wzmacniacza:

Tuner N --> kabel HDMI (15m) --> przejściówka HDMI/M1-DA --> projektor InFocus LP820

W tunerze n-ki należy usawić tryb 1080i(DVI), ponieważ w trybie 1080i(HDMI) przez wyjście HDMI jest wysyłany również dźwięk co skutkuje śnieżeniem na projektorze. Idę sobie obejrzeć jakiś filmik HD na screenie :)
    Zamykam temat.