Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja anteny siatkowej

Vieslav889 28 Wrz 2009 10:28 16535 10
  • #1 28 Wrz 2009 10:28
    Vieslav889
    Poziom 24  

Witam
    Mój problem zaczął się, gdy założyłem sobie antenę satelitarną. Do tej pory używałem siatkowej, ale szkoda było mi pieniędzy na 25m kabla więc wykorzystałem ten od anteny naziemnej. Po miesiącu zachciało mi się Polsatu, którego na sat nie mam. Kupiłem identyczny kabel koncentryczny i podłączyłem pod antenę siatkową w taki sposób, w jaki był wcześniej podłączony. Niestety, obraz nie był idealny jak wcześniej tylko zaśnieżony, a po podłączeniu zasilacza nic się nie działo. Myślałem, że źle podłączyłem, ale przy próbie innego podłączenia kabla nie świeci dioda przy zasilaczu, więc podejrzewam, że podłączone dobrze. Poniżej zamieszczam obrazek ze sposobem podłączenia .

https://obrazki.elektroda.pl/47_1254121978.jpg

Przy zaznaczonym na czerwono miejscu żyła nie dotyka do płytki (tak samo jest przy antenie). Dotyka jedynie w tym punkcie powyżej (gdy dotykała w miejscu zaznaczonym na czerwono dioda na zasilaczu nie świeciła). Skoro, jak mi się wydaje, podłączyłem dobrze pozostało wymienić płytkę. Przed chwilą to zrobiłem, wymieniłem na identyczną - SWA-3. Efekt jest taki, że o ile wcześniej widać było jakiś obraz (zaśnieżony), tak teraz nie widać prawie nic. Podłączenie zasilacza również nic nie daje. Antena jest w takim położeniu jak zawsze, znajduje się na strychu, pod dachem, a do nadajnika sygnału tv mam góra 15km z widocznością optyczną. Zasilacz działa, sprawdzałem miernikiem. Przed instalacją anteny sat obraz był jak żyleta, teraz nie ma go wcale.

• Pomocny post
    #2 28 Wrz 2009 10:36
    Redgy
    Poziom 33  

Oplot musi być podłączony wcześniej miałeś awarie płytki robiło gdzieś zwarcie na torze antenowym. W czerwonym miejscu na rysunku musi być zestyk oplotu antenowego. Natomiast żyła antenowa jest dobrze podpięta. Podepnij oplot i powinien wrócić obraz.

Instalacja anteny siatkowej

Oplot jest galwanicznie izolowany od żyły antenowej co ilustruje fotografia.

Nie możesz dopuścić aby oplot zwierał się do żyły dlatego skręć go do kupy i zawiń na około izolacji. Dla pewności weź miernik i sprawdź czy nie ma zwarcia.

• Pomocny post
    #3 28 Wrz 2009 10:36
    630176
    Usunięty  
  • #4 02 Paź 2009 14:03
    Vieslav889
    Poziom 24  

No tak, poprzednio nie ja to podłączałem i pewnie było zrobione na zasadzie "jak się uda".
    Podczas podłączania wzmacniacza rozwaliłem przez przypadek całe gniazdo, więc wybieram się do sklepu po następny i mam prośbę: czego jeszcze potrzebuje, aby ta instalacja była prawidłowo zrobiona? Moim problemem są zakłócenia i ogromna ilość kabli za telewizorem (na każdej antenie widać poziome pasy, co jak wnioskuje jest wynikiem sąsiedztwa masy kabli). Uporządkowanie tego nie wchodzi w grę, bo nie mam na to miejsca. Odległość między stolikiem a ścianą to góra 10-15 cm, a są tam: dwa kable scart, HDMI, dwa koncentryczne od anten, rj-45 do dekodera, zasilanie: magnetowid, dvd, dekoder, plazma.

• #5 02 Paź 2009 16:57
    630176
    Usunięty  
  • #6 02 Paź 2009 19:41
    Vieslav889
    Poziom 24  

Na razie nie mam jak sprawdzić, bo rozwaliłem wtyczkę z zasilaczem :). Być może po podłączeniu wzmacniacza będzie wszystko ok. Ale działo się tak niezależnie od tego, jakiej anteny użyłem (ze wzmacniaczem lub bez). Poza tym podejrzewam, że bliskie sąsiedztwo kabla zasilającego plazmę i jej duży pobór prądu robią swoje, nigdy wcześniej nie miałem tych pasów na antenie siatkowej ani na żadnej innej (tzn na poprzednim telewizorze). Oprócz tego obraz z dvd mam dość mocno zaszumiony, czego nigdy wcześniej nie zauważyłem. Odłączenie dekodera poprawia trochę obraz zarówno na dvd jak i na antenie.

• #7 03 Paź 2009 19:12
    LeDy
    Poziom 43  

Vieslav889 napisał:
    Witam
    Mój problem zaczął się, gdy założyłem sobie antenę satelitarną. Do tej pory używałem siatkowej, ale szkoda było mi pieniędzy na 25m kabla więc wykorzystałem ten od anteny naziemnej. Po miesiącu zachciało mi się Polsatu, którego na sat nie mam. Kupiłem identyczny kabel koncentryczny i podłączyłem pod antenę siatkową w taki sposób, w jaki był wcześniej podłączony. Niestety, obraz nie był idealny jak wcześniej tylko zaśnieżony, a po podłączeniu zasilacza nic się nie działo. Myślałem, że źle podłączyłem, ale przy próbie innego podłączenia kabla nie świeci dioda przy zasilaczu, więc podejrzewam, że podłączone dobrze.
    Przed instalacją anteny sat obraz był jak żyleta, teraz nie ma go wcale.

Tak trudno podłączyć dwa przewody?
    I tu i tam ( wtyczka , wzmacniacz) oba muszą być podłączone i dioda zasilacza świecić..

• #8 03 Paź 2009 22:14
    Vieslav889
    Poziom 24  

Skąd mogłem wiedzieć, że oplot musi dotykać pewnego miejsca w zasilaczu? Pierwszy raz w życiu podłączałem antenę siatkową, podłączanie i ustawianie anten sat lepiej mi wychodzi, ale tam jest wtyk F. Teraz zakupiłem zasilacz z wtykiem F i mam nadzieję, że dobrze to poskładam. Jeszcze mam kilka pytań: widziałem wzmacniacz ceramiczny którego producent twierdził, że współpracuje z DVB-T. Z kolei wszędzie jest napisane, że za pomocą anteny siatkowej nie da rady odbierać DVB-T. Ile w tym prawdy? Owy wzmacniacz miał moc 40 dB, obecnie używam SWA-3 (28 dB). Kiedyś z ciekawości założyłem mocniejszy (nie pamiętam jaki), ale miałem TVN i TV4 a nie miałem TVP1, TVP2 ani Polsatu. Czy da się dobrać taki wzmacniacz, abym miał wszystkie kanały (głównie chodzi mi o Polsat i TV4, resztę mam z sat). TV4 dolatuje z Lublina (759,25 Mhz, 1 kW) jakieś 30km, Polsat (583,25 Mhz, 100 kW) mam prawie pod nosem, góra 15 km do nadajnika (widoczność optyczna jest). Da radę zrobić to na jednej antenie czy muszę zamontować dwie?

• Pomocny post
    #9 04 Paź 2009 22:05
    zworys
    Poziom 15  

Po co Ci wzmacniacz? Przy tych odległościach i mocy Polsatu wystarczy dobra kierunkowa antena na TV4. Podstawą jest dobra antena a nie wzmacniacz o 40 dB. Jeśli wtedy sygnał będzie słaby to można zamontować wzmacniacz ale o mniejszym wzmocnieniu. Do takiego odbioru nie nadaje się antena siatkowa - kiepska kierunkowość kiepska selektywność.

• #10 05 Paź 2009 07:28
    irek19
    Poziom 33  

No tak tylko wcześniej kolega oglądał z siatki i było wszystko ok, więc po co kombinować.

• Pomocny post
    #11 05 Paź 2009 07:50
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Vieslav889 napisał:
    widziałem wzmacniacz ceramiczny którego producent twierdził, że współpracuje z DVB-T.

Takie informowanie , że współpracuje z DVB-T to zwykły chwyt marketingowy.
    Oczywiście, że taki wzmacniacz pracujący od k.21 do k.80 musi wzmacniać (odbierać) sygnały z DVB-T nadające w wycinku pasma na kanałach od k.30 do k.50 .

Cytat:
    Z kolei wszędzie jest napisane, że za pomocą anteny siatkowej nie da rady odbierać DVB-T.

Dokładnie to samo co napisałem wyżej, lecz dotyczące anten. :cry:

Cytat:
    Ile w tym prawdy?

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że sprzedawca (około 99% sprzedawców) nie ma "zielonego" pojęcia o sprzedawanych przez siebie wzmacniaczach czy antenach (o konfiguracji systemu nie wspomnę).

Jeżeli jakiś sprzedawca usilnie nakłania Cię do kupienia jakiejś anteny X a odradza zakup anteny Y - to w 99% próbuje Cię "nawlec" na kupno tej anteny X .
    Żałosne ale prawdziwe i nic nie ma to wspólnego z tzw. Fachowością sprzedającego. :cry:

Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME