Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mam poprowadzić lekcję informatyki na temat Linuxa

HaPe 28 Wrz 2009 13:02 2614 29
  • #1 28 Wrz 2009 13:02
    HaPe
    Poziom 17  

Witam,

Jestem uczniem gimnazjum. Pan z informatyki poprosił mnie bym poprowadził lekcję informatyki na temat systemu operacyjnego Linux, mogę wziąć ze sobą jakąś dystrybucję Live, będę miał też do dyspozycji rzutnik.

I teraz do Was pytanie, o czym proponujecie bym wspomniał prowadząc tą lekcję?
    Chcę dodać, że z mojej klasy zaledwie kilka osób miało kiedykolwiek możliwość zetknięcia się z tym systemem operacyjnym?

Myślałem by zainstalować programy biurowe itd. i pokazać, że możemy zrobić to samo co w systemach M$; zainstalować Wine i uruchomić µTorrent i pokazać, że lżejsze aplikacje Windowsowe też da się uruchomić na Linuxie.

Nic więcej nie przychodzi mi do głowy. Liczę na Waszą poradę.

Chcę dodać, że mam do dyspozycji 2*45 minut (pod rząd z 10 minutową przerwą pomiędzy).

Pozdrawiam, pomocne odpowiedzi będę nagradzał.:D

0 29
  • #2 28 Wrz 2009 13:17
    natan14
    Poziom 21  

Na pewno możesz wspomnieć o popularnych odpowiednikach programów z windows np.

Gadu-Gadu - Kadu
    Winamp - Amarok
    Mozilla Firefox - Mozilla Firefox (xD)
    Office - Open office

itp.

Dużo tego a ich na pewno zainteresuję. Wspomnij także że wszystkie (no prawie) dystrybucje linuksa są darmowe oraz że nie ma praktycznie na nim zagrożeń wirusami.

0
  • #3 28 Wrz 2009 13:35
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Opowiedz na temat architektury plików - podkreśl gdzie zapodział się mój komputer i gdzie są dyski bo tego wielu się do dziś boi jak dostać się do plików.
    Podkreśl bezpieczeństwo, opowiedz o uprawnieniach, koncie roota. Nie zapomnij, że wirusy w Linuksie są jak krasnoludki podobno są ale nikt ich nie widział :P.
    Może to dziwne ale poświęć chwilę tematowi ntfs-3g i odpowiedniej jego konfiguracji. Da się tak nauczyć Linuksa dostępu do partycji NTFS i odpowiednio skonfigurować programy, że mogą się systemy dzielić robotą ;).
    Przykładem aMule zaczyna plik ściągać, a korzysta z tych samych plików co Windows i w sesji Win eMule sobie shashuje i będzie ściągało dalej.

Opowiedz o SSH, i dostępach zdalnym. Naprawdę masz temat rzeka do opowiedzenia ;).

0
  • #4 28 Wrz 2009 14:36
    natan14
    Poziom 21  

No może i tak ale przecież większość gimnazjalistów (nie mówię że wszyscy) umieją co najwyżej zainstalować kilka gier, gadu-gadu, winampa i ściągnąć parę muzyczek. Pamiętam jak chodziłem po kolegach i zakładałem im konta na naszej klasie bo nie wiedzieli jak. A tu jakiś koleś im zaczyna opowiadać o strukturach partycji i dostępach zdalnych.

0
  • #5 28 Wrz 2009 14:52
    HaPe
    Poziom 17  

Dzięki za informacje, czekam na kolejne. Najciekawsze wybiorę.

Szkoda, że w szkole wołają mnie Vista albo Laptop, a nie Debian albo Gentoo, nawet nie Fedora.

0
  • #6 28 Wrz 2009 16:03
    janusz27
    Poziom 30  

Powiedz jak fajnie pod BackTrack3 lub BT4 łamie się hasła do sieci WIFI zabezpieczonych WEP'em. Wspomnij o tym, że Lin jest wykorzystywany przy stawianiu serwerów ze względu na swoją stabilność pracy.
    Dodaj też, że każdy user może sobie kompilować jądro (tu zapewne pojawi się śmiech na sali, bo znając życie większość to $%@#%$ mająca takie anie inne skojarzenia) systemu pod siebie i wedle swoich upodobań.
    Można sobie zrobić obraz systemu, wrzucić go na pendriva i przenosić na inne maszyny gdzie będzie dalej rozwijany.
    Główne i podstawowa zaleta - nie ma takich wymagań jak M$ i wstanie bezproblemowo na większości maszyn. Nowy Win7 potrzebuje ok 35GB żeby się zainstalować. Powłoka jądra pisana w wymagającym C#. Linux potrzebuje w podstawowej wersji ile z 500MB. Wiadomo jak zaczniemy instalować potrzebne nam pakiety to się rozrośnie. Ale instalujemy to co jest nam potrzebne, a nie wszystko co jest potrzebne i niepotrzebne - gdzie to drugie stanowi 80% :D.
    I chyba najważniejsze łaty SP - do M$ wychodzą po 3 i więcej miesiącach a do Linuxa po 3-5dni - w zależności od problemu

0
  • #7 28 Wrz 2009 16:26
    anonim3339
    Poziom 18  

Tak. I może pokaż raczej jakieś środowisko graficzne. Możesz powiedzieć o nich, jakie są, porównać przedstawić ich wady i zalety. Wiesz jak ja się zaskoczyłem kiedy pierwszy raz zainstalowałem Debiana? Jak tylko jakieś literki i cyferki. xD

PS. Ty się tak dajesz? Żeby cię od Visty wyzywali?? xD

Tak w ogóle przedstaw Linuxa w ten sposób, żeby nie zanudzić ich zbędnymi informacjami. W rzeczywistości są marne szanse żeby ktokolwiek zainteresował się Linuxem. Jak u mnie w szkole w jednej sali postanowiłem zrobić serwerownie (Sprzęt jest przygotowany i skonfigurowany od... Grudnia zeszłego roku - trzeba tylko wyprowadzić serwer na zewnątrz.) Zawsze jak tylko jakiś komp był włączony padało głupie pytanie - Co to za Windows? Tylko jeszcze padały stwierdzenia: ale to poje****. Bo co bo człowiek nie chce czegoś nowego jeżeli coś co ma działa.

Powiedz też o tym że FF jest lepszy od IE! xD

0
  • #8 28 Wrz 2009 16:31
    Mery84

anonim3339 napisał:
    Tak. I może pokaż raczej jakieś środowisko graficzne. Możesz powiedzieć o nich, jakie są, porównać przedstawić ich wady i zalety. Wiesz jak ja się zaskoczyłem kiedy pierwszy raz zainstalowałem Debiana? Jak tylko jakieś literki i cyferki. xD

Tu ze wskazaniem na efekty Compiz - Fusion po pierwszym pokazie Compiza uwierzą, że Windowsy są naprawdę brzydkie i mało efektowne ;). Warto przy tym pokazać też jak obciążony jest Compizem system - Debian Squeeze + KDE3.5 + Compiz Fusion zadowala się 600MB ramu i pomijalnym użyciem CPU co w porównaniu do Viśty i Aero jest znaczącą różnicą patrząc na możliwości Compiza ;).

0
  • #9 28 Wrz 2009 16:46
    GoldenSaint
    Poziom 22  

Już nie używasz KDE4? :-P

0
  • #10 28 Wrz 2009 16:58
    habrozaurus
    Warunkowo odblokowany

Pokaż pulpit linuxa z gołą babką na tapecie, zrób to w formie sladów a na pewno lekcja będzie sie podobać ;)

0
  • #11 28 Wrz 2009 18:05
    Mery84

GoldenSaint napisał:
    Już nie używasz KDE4? :-P

Jakoś mi na 3.5 wygodniej ;).

EOT ;).

0
  • #12 28 Wrz 2009 18:06
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Wspomnij o częstych problemach ze sterownikami, zwłaszcza kart graficznych ATI, o tym, że da się odpalić gry pisane pod Windowsa na Linuxie, ale nie zawsze, nie wszystkie i zazwyczaj z gorszymi efektami. Wspomnij do tego, że żaden soft pod Linuxa nigdy nie został skończony, bo co chwilę ktoś coś nowego dopisuje, wspomnij o bibliotekach darmowego i legalnego oprogramowania, przy czym programy specjalistyczne(np. do tworzenia muzyki czy zabawy VJskiej) są tylko w niestabilnych wersjach beta i mają nieintuicyjne interfejsy składające się z niedziałających kontrolek i pustych miejsc na funkcje, które dopiero powstaną.
    Wszystkie dystrybucje działają od razu(w przeciwieństwie do np. Windowsa ME, który przestał działać po restarcie, który następuje po zakończeniu instalacji), jedyny problem w tym, że nie zawsze działają prawidłowo, co oznacza konieczność grzebania w tuzinie plików konfiguracyjnych i wklepania około 150 komend basha...

Jednak moją ulubioną cechą Linuxów jest to, że istnieją dystrybucje na prawie każdą platformę, w tym na popularne ARM, ST32, a nawet na jeszcze słabsze mikrokontrolery Atmela i Microchipa. Działają, a jak, lecz tylko programistom Linuxa, bo dla innych to czarna magia...

A na serio, to dystrybucje Linuxa mają dwa wymagania sprzętowe: działający komputer i inteligencję...

0
  • #13 28 Wrz 2009 18:30
    arekb81
    Poziom 25  

Zakładam, że prawie wszyscy to zwykli użytkownicy Windowsa, na temat którego coś tam wiedzą, więc nie mogą to być jakieś skomplikowane rzeczy.

Na początek zapytaj swoich uczniów, czy w ogóle wiedzą, co to jest ten Linuks. Czy słyszeli taką nazwę systemu. Niech powiedzą, to co wiedzą.

Następnie sam przedstaw Linuksa. Powiedz o różnych dystrybucjach, o środowiskach graficznych. Trochę o budowie systemu. Przedstaw wady i zalety Możesz porównywać z Windowsem.

Odpal system. Np. Ubuntu. Pokaż, że w tym systemie też znajduję się menu podobnie jak w Windows menu start. Są foldery, menu pod prawym klawiszem myszy, opcje kopiuj-wytnij-wklej. Pokaż jak instaluje się programy.

Dalej zapytaj się, co najczęściej robią na komputerze. Oczywiście padnie że przeglądają strony, gadu-gadu, pisanie tekstu w wordzie, muzyka, filmy, nagrywanie płyt. Zapisz te hasła na tablicy. Zapytaj z jakich programów korzystają. Przy słowach napisanych na tablicy wypisz nazwy odpowiedników pod linuksem.

Skoro już wcześniej pokazałeś jak instaluje sie programy, niech sami te programy zainstalują. Np Kadu. Pokaż wstępnie jak uruchomić, skonfigurować.Myślę, że tu pierwsza część lekcji się skończy.

W drugiej części, niech trochę się tymi programami pobawią, "oswoją się" z nimi. Teraz możesz przejść do konsoli i kilku jakichś poleceń tekstowych.

W zależności od tego ile czasu Ci zostanie, możesz omówić WINE. Pokazać, że programy pod Windowsa też da się uruchomić.

I na koniec lekcji krótka powtórka z tego wszystkiego, czyli Ty pytasz, uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące tego, co wcześniej sie dowiedzieli.

Powodzenia. :)

0
  • #14 28 Wrz 2009 18:34
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 28 Wrz 2009 19:04
    HaPe
    Poziom 17  

Postaram się po trochu o wszystkim wspomnieć.
    A Ci uczniowie to moi klasowi kumple i kumpele (7 kumpel).

Prowadzę tę lekcję, w celu polepszenia sobie oceny z informatyki.

Dodano po 13 [minuty]:

A może tak zapytam, jaką dystrybucję proponujecie?
    Najlepiej nad jakąś Live (PEN, ew. CD).

0
  • #16 28 Wrz 2009 20:35
    Diagran6
    Poziom 25  

Wersje "live" są dobre do treningu, nie do stałego użytkowania. Powodem jest głównie czas reakcji systemu na żądaną operację. Live jawi się więc jako "zamulony", ponieważ potrzeba czasu na załadowanie aplikacji z płyty do pamięci. Dystrybucje odpalane z płyty raczej posiadają niezbędne programy multimedialne, graficzne i biurowe. Możesz zastosować jakąś mikro-dystrybucję typu http://www.puppylinux.org/downloads albo np Ubuntu, Kate OS...

0
  • #17 28 Wrz 2009 21:21
    janusz27
    Poziom 30  

Jak masz laptopa to weź go ze sobą. Postaw na nim debiana jako wirtualną maszynę. Na necie jest gdzieś obraz dysku właśnie do wirtualnej maszyny. Tylko najpierw trzeba postawić VMware i masz problem z głowy. Doinstaluj wszystko to co Ci potrzebne i jazda.

0
  • #18 28 Wrz 2009 21:28
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

Nam raz kazali używać takiego Linuksa co w nim się fajnie okienka gięły jak się je przeciągało. Niesamowita zabawa. Spróbuj im to pokazać.

0
  • #20 29 Wrz 2009 07:26
    HaPe
    Poziom 17  

To najwyżej postawię na jakimś komputerze w pracowni.
    Pójdę na kółko dzień wcześniej i to zrobię.

0
  • #21 29 Wrz 2009 07:58
    Jasiek690
    Moderator na urlopie...

Tak jak poprzednicy mówili duże wrażenie robi compiz, lub beryl. Teraz chyba to się połączyło. Zobacz filmik sprzed 2 lat, 512 MB RAM.

[GVideo]http://video.google.pl/videoplay?docid=-3337475536050041405#[/GVideo]

0
  • #22 29 Wrz 2009 11:14
    Mery84

Dobrze prawisz. Compiz i dawny Beryl stał się Compiz-Fusion i sa rozwijane jako jeden projekt.

0
  • #23 29 Wrz 2009 16:16
    stroggo81717
    Poziom 31  

Ja zaś polecam kreator systemu NimbleX. To samo co Linux, tylko że NimbleX! można tworzyć samodzielnie (ale bez przesady - tworzyć w sensie, że wybrać programy - system programowany bez ingerencji użytkownika ;)). System można tworzyć na stronie www.nimblex.net (wciskasz przycisk "Custom Nimblex", aby włączyć kompa/laptopa z płyty, należy ją wypalić przez program do wypalania dysków).

0
  • #24 29 Wrz 2009 21:40
    moddyy
    Poziom 21  

Zadbaj o to aby każdy miał możliwość poklikania na odpalonym systemie zainstaluj najpopularniejsze programy , zainstaluj na żywo jakąś kartę na pci aby pokazać że pod linuxem nie potrzeba sterowników ;-) wspomnij o tym że jest darmowy zaprezetuj dystrybucje w trybie live cd na koniec rozdaj płytki z wybraną dystrybucją
    -wspomnij że na linuxa coraz więcej przechodzi instytucji (np policja w niemczech) i dlatego warto poznawać inne systemy
    -mów jak najbardziej przystępnie obrazowo unikaj rzucania komendami
    -powiedz o plusach i minusach uczciwie i dlaczego jest tak nie inaczej

0
  • #25 30 Wrz 2009 00:03
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

@Moddyy.
    Jeśli sprawisz, że mój stary komp z Radeonem 9250 będzie działać na jakiejkolwiek dystrybucji Linuxa bez szukania tygodniami driverów karty graficznej, to masz u mnie 5 litrów wina domowego...

Pomysł z rozdaniem jakiejś dystrybucji Linuxa jest świetny. To na pewno przyciągnie uwagę. Może się nawet pokuszą o zabawę z tym systemem...

0
  • #26 30 Wrz 2009 07:14
    HaPe
    Poziom 17  

Świetny pomysł. Właśnie składam podanie o przyznanie mi kilkunastu płyt z Ubuntu.

Dodano po 6 [minuty]:

Ja bez problemu odpalam Linuxy na moim Radeonie 9250. Na ircu mówili, że mogą być problemy żadnych. Każdy xserver mi poszedł.

0
  • #27 30 Wrz 2009 07:32
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Wiesz, o ile nie odpalałem niczego, co używa GPU, to działało bez problemów pod Ubuntu. Musiałem tylko ręcznie wpisać parametry obrazu do pliku konfiguracyjnego. Ale niektóre programy, jak narzędzia do obróbki video, czy choćby Wine robiły takie cyrki, że szkoda gadać. Compiz też nie działał, ani Beryl. Teraz mało gram, mam lepszego kompa, może spróbuję jeszcze raz...

Możesz im pożyczyć płytki z różnymi dystrybucjami, by mogli zobaczyć różnice między nimi, lub ewentualnie na każdym kompie inną dystrybucję postawić. Możesz też pokazać tryb pracy zdalnej. Na mojej byłej Alma Mater tak zrobili: serwer kliencki i kilkanaście terminali zdalnych, każdy student z własnym kontem, dystrybucja okrojona ze wszystkiego, środowisko KDE w uproszczonej wersji i całość nieźle by hulała, gdyby nie to, że na raz i z 80 osób się loguje do jednej maszyny. Współdzielenie czasu maszynowego w wersji ekstremalnej...

A tak BTW, to wiecie, dlaczego Vista z Aero tnie się bardziej niż jakakolwiek dystrybucja Linuxa z Compizem na słabszym kompie? Bo Microsoft używa do obliczeń CPU i silnika 2D GPU(który to nie zmienił się od czasów kart Vodoo). Dopiero niedawno Sony Imageworks odkryło, że użycie GPU do renderowania skraca ten proces z 40 minut do 20 sekund. Głupie pytanie: skoro każdy, nowy komputer ma wyspecjalizowany układ do obróbki grafiki 2D/3D, to dlaczego wszystkie programy, od Photoshopa, przez 3DSMAX, na narzędziach CAD/CAM do pracy z grafikami 2D/3D używają CPU?
    Twórcy Compiz-Fusion wyprzedzili wszystkich i do renderingu używają GPU, dlatego nawet na słabych kompach to wygląda świetnie... Szkoda, że nie dla Visty...

0
  • #28 30 Wrz 2009 10:00
    HaPe
    Poziom 17  

A wiesz jak ta sprawa wygląda z 7?

0
  • #29 30 Wrz 2009 11:28
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Miałem Win 7 przez kilka godzin w wersji demo. Działało szybciej od Visty, ale nadal Aero nie jest realizowane przez GPU chyba. Na pewno nie w pełni. Pod względem wydajności może konkurować z najnowszymi dystrybucjami Linuxa - działa dobrze nawet na sprzęcie, gdzie XP miał problemy. No i, niestety, nadal Windows jest jedynym, rozsądnym wyborem dla graczy. A siódemka pod tym względem bije i XP i Vistę...

0