Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt doboru MOCY! wzmacniacza dla sali wykładowej.

Jasiu24 28 Wrz 2009 14:24 1951 7
  • #1 28 Wrz 2009 14:24
    Jasiu24
    Poziom 8  

Witam, obudziłem się z ręką w nocniku. Mam dwa dni na napisanie 20 stron na temat: Projekt doboru MOCY! wzmacniacza dla sali wykładowej i nie wiem jak to ogarnąć !

Gdzie szukać wiadomości na temat tego doboru mocy i w jaki sposób to połączyć z teorią ? Przecież nie mogę napisać, ze "kupujemy ten i ten o mocy takie ji takiej bo tak" :-( Jak to powiązać ? Jest jakieś prawo które określa jak minimalna moc musi być we wzmacniaczy w zależności od wymiarów sali ???

Może jakaś konkretna literatura ? Cokolwiek co napiszecie będzie mi pomocne i z góry dziękuję.

• Pomocny post
    #2 28 Wrz 2009 16:18
    adambyw
    Moderator Akustyka

Jest tutaj kilka zależności.
    Podstawowy parametr to ciśnienie akustyczne jakie chcesz uzyskać, na jakim obszarze i w jakim zakresie częstotliwości.

Drugi to rodzaj zastosowanych głośników, czyli maksymalny poziom ciśnienia akustycznego jakie wytwarzają, najczęściej na odległości 1m.

Na podstawie rodzajów głośników i ich parametrów, jesteś w stanie dobrać ich ilość w danym pomieszczeniu (obszarze), i jesteś w stanie przewidzieć maksymalny poziom ciśnienia akustycznego w danym punkcie.

Znając ilość i parametry głośników (impedancja, moc), możesz dobrać moc wzmacniacza potrzebną do ich pełnego wysterowania.

To tak z grubsza.
    Ważne jest pasmo przenoszenia, bo jeżeli chcesz nagłośnić komunikat na 120dB/1m, w wąskim paśmie np 250Hz-10kHz to wystarczy tuba o mocy niecałe 40W (np rcf HD3216).
    A szersze pasmo z muzyką w paśmie np 60Hz-20kHz (RCF C3108) żeby uzyskać te same 120dB trzeba dać 300W. Plus subwoofer jeżeli chcesz coś poniżej 60Hz.

Zależności jest wiele. Tyle z mojej praktyki. Przynajmniej będziesz miał jakiś punkt zaczepienia. A 20 stron to mi się pisać nie chce ;)

• #3 29 Wrz 2009 15:10
    Jasiu24
    Poziom 8  

A czy ktoś łaskawie by mógł mi podać wiecej teorii lub wskazać miejsce gdzie sie ona znajduje tak abym zapełnił 10 stron na temat doboru wzmacniaczy do pomieszczcen ? Może tez być jeszce jakiś inna teoria zwiazana z tym

PLISSSSS

• #5 29 Wrz 2009 20:29
    kapitan planeta
    Poziom 28  

Ja mysle że trzeba rozwarzania rozpocząć od:

1 ustalenia poziomu dB jaki ma być na sali wykładowej, np. 100dB i dodatkowo ustalić na jakim wysterowania sprzętu ten poziom głośności ma być osiągnięty np. 80% możliwości systemu

2 ustalić dokładnie jakich głośników będzie się używać moc spl (pradwdopodobnie 16,5cm coaxialne)

3 trzeba zmierzyć powierzchnie sali oraz wysokość sufitu (gdzie głosniki będą instalowane) sprawdzić zasięg i kąt promieniowania jednego głośnika i tak rozłożyć głośniki na suficie aby cała sala była w każdym miejscu nagłosniona jednakowo (na salach wykładowych stosuje się nawet kilkadziesiąt małych głosników w suficie

4 policzyć wszystkie głośniki i moc jaką należy im dostarczyć aby osiągnąć wszędzie te 100db i wyjdzie suma mocy jaką mamy dostarczyć np. 500W doliczyć straty mocy na kablach np. wyjdzie 40W oraz wymagany zapas mocy we wzmacniaczu czyli 540W = 80% czyli 100% = 675W i mamy moc wzmacniacza

trzeba też zwrócić uwagę że sala wykładowa zwykle przy mównicy ma wysokość 5-7m natomiast na ostatnich rzędach 2,5m więc odległosci sufitu od podłogi są różne i dla pełnej perfekcji głośniki powinny grać różnymi poziomami wysterowania w zależności od miejsca na sali rzędami ( odległości od sufitu)

• #7 30 Wrz 2009 18:00
    kapitan planeta
    Poziom 28  

to był tylko przykładowy sposób podejścia do tematu

• #8 30 Wrz 2009 19:22
    rafno
    Poziom 12  

Elektronika Dla Wszystkich - lipiec - październik 2006 - omówiona linia 100V i obliczenia.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME