Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena siatkowa-zwiększony kąt odbioru?

2ab92 28 Wrz 2009 17:49 2476 5
  • #1 28 Wrz 2009 17:49
    2ab92
    Poziom 12  

Witam. Ostatnio bawiłem się starą anteną siatkową i zrobiłem pewien eksperyment-wygiąłem dipole w ten sposób, że jak pierwotnie były równoległe do siatki, to teraz zgiąłem, że są bliżej siatki, ustawione do niej pod kątem ok 40°. Myślałem że takie coś poszerzy kąt odbioru tej anteny i w rzeczywistości tak się stało-mogę odbierać programy zarówno z Bielska, jak i z Katowic, przy czym z tej pierwszej lokalizacji trochę śnieży(bardzo mało). Antena siatkowa była z samym symetryzatorem. I teraz pytanie-ponieważ antena jest już mocno wyeksploatowana, czy w przypadku zakupu nowej takiej anteny (poprawnie wykonanej) i zagięciu dipoli uzyskam ten efekt, czy kompletnie zmienię kierunkowość anteny? Dodam że w tym samym miejscu i ustawieniu antena z prostymi dipolami odbierała inaczej niż antena z dipolami wygiętymi? Inne pytania to czy taka antena będzie bezpieczna, nie produkująca zakłóceń itp. Zależy mi głównie na takich właściwościach które pomogą stabilnie odbierać stacje z obu lokalizacji

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
    Pozdrawiam

• #2 28 Wrz 2009 19:00
    debik5
    Poziom 21  

Witam lepszym rozwiązaniem będzie zakup np. takiej anteny.Antena siatkowa-zwiększony kąt odbioru?

• #3 28 Wrz 2009 20:20
    mihal2002
    Poziom 43  

Gdyby to miało być lapiej to producent sam zastosował by takowe rozwiązanie.

• #4 28 Wrz 2009 20:36
    debik5
    Poziom 21  

Ta antena jest anteną kierunkową z wbudowaną obrotnicą sterowaną pilotem a z postu kolegi 2ab92 wywnioskowałem że chce on odbierać program z dwóch nadajników.

• #5 28 Wrz 2009 20:46
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

2ab92 napisał:
    Zależy mi głównie na takich właściwościach które pomogą stabilnie odbierać stacje z obu lokalizacji

A nie lepiej jest zainstalować dwie anteny (na te dwa kierunki). :?:

Możesz zrobić taką instalację :
    maszt - dwie anteny - zwrotnica - kabel koncentryczny - wzmacniacz - TV

I po kłopocie. :D

Pozdrawiam.

• #6 04 Paź 2009 22:11
    zworys
    Poziom 15  

Jeśli kolega poszperałby po necie to znalazłby odpowiedź na swoje pytanie. Otóż jeżeli antena siatkowa nie jest uziemiona to jej kierunkowość jest żadna - odbiera wszystko ze wszystkich kierunków. Przeginanie direktorów zmienia raczej parametry pasmowe i efektywość anteny ( stąd inny odbiór niż anteny z prostymi elementami ) niż jej kierunkowość. Jeśli antena siatkowa ma być kierunkowa to środek reflektora musi być dołączony do uziemienia.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME