Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwersalny sterownik GSM (SMS/TEL.)

inventco.eu 29 Wrz 2009 19:22 22076 51
  • #31 29 Wrz 2009 19:22
    VippeR
    Poziom 15  

symndz napisał:
    Trywialne proste jest podlozenie numeru CLI w pewnych technologiach.

symndz napisał:
    to akurat da sie wykryc i to jest czeste na tyle by powstaly modemy z funkcja wykrywania zagluszania...
    ps. otwarta kwestia pozostaje brak zasiegu/awarie/czy kolejki sms u operatora .. ciekawi mnie jak zachowa sie uklad wtedy?

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol
  • #32 29 Wrz 2009 22:22
    mrczacza
    Poziom 10  

Witam

Dobry projekt ,wcześniej ktoś pisał o sms-ie zwrotnym jak wydzwonisz centralke i tu pytanie czy można zadzwonic na centralke i przy pomocy tonów dtfm coś pozmieniać,kiedyś można było tak odsłuchać sekretarke a teraz np odsunąć rolety w oknach lub np włączyć instalcje oblodzeniową na podjaździe pod garaz.
    Sms to koszt - i jakiś ślad w bilingu czy nie można zadzwonić ,centrala odbierze i dać instrukcje - wiem że to banał bo koszty małe ale jednak i takie moze udogonienie

i jescze jedno pytanie czy zna ktoś jakiś sprawdzony schemat jammera GSM na powiedzmy 10,15 metrów czasem by to sie sprzydało

pozdr

• #33 29 Wrz 2009 22:58
    symndz
    Poziom 16  

lord_blaha napisał:

Kolega z GSM miał jak widzę niewiele wspólnego...

haha codziennie i nawet lokalnych BTSow uzywalem.. a w realnym swiecie nie raz, nie dwa tracił mi sie sygnal ze o burzy nie wspomne .. widac mieszkamy w roznych rejonach swiata!

lord_blaha napisał:

Jestem też bardzo ciekawy, czy Kolega na oczy widział Jammer GSM. Takie w zasięgu przeciętnego złodzieja (czyli do jakichś 6k PLN) mają 2m zasięgu.

to kolega zapewne nie mial zlecen od firm ktorej ktos podkrada kase wlasnie jammerami za 500 PLN :) i nie sprzedaje ww. sprzetu wiec nie wiem czy warto inwestowac 6k zamiast 0.5k PLN

r-o-t-f-l ... naprawde ale za 6k to chyba kwartal by sie dalo wygluszyc ;) ale nie wiem nie moja branza, a jesli kolega bagatelizuje to coz .. szczescia zycze!!!

mirekk36 napisał:
    ... a tutaj takie kompleksowe rozwiązanie i to nie w teorii a działa już w praktyce.
    moze jakis film z dzialania dostaniemy?? (pewnie bez montazu sie nie obejdzie ale ciekawe by bylo zobaczyc to)

VippeR napisał:
    Po prostu przemilczmy odpowiedzi na tak niskim poziomie i typowo polskie...

hahaha narodoowe klimaty w obronie prywatnych postow w rodzaju "pierwszy!!!" "ja drugi!!" itp. dzieciarni?

Wyjasniam ponownie specjalnie dla Ciebie raz jeszcze:
    - zabezpieczenie od CLI wylacznie to zadne zabezpieczenie i lepiej sobie podarowac, to autorowi podpowiadalem i o to pytalem. Chyba on i ja zgubil watek tego tematu przez kolegow przekrzykiwania!

- ciekawilo mnie jak rozwiazal problem awari, stanow przejsciowych itp. co w tym dziwnego?

Mnie nie interesuje jak czyta i jakiej pamieci storage na sms uzywa i jak je kasuje, bez urazy ale to trywialy .. ale trzymajcie konwersacje w tym temacie do woli bo to tez wazne.

Ale inni maja prawo glosu tak samo i niekoniecznie na tematy ktore uwazacie za ciekawe.

armacomp napisał:
    NIE MA 100% działania jeżeli jesteśmy zależni od rzeczy na które nie mamy wpływu.

alez sa pewne i to bardzo proste podejscia.. a slyszales o mechanizmie sesji i uwierzytelniania?

ile w tym prostym rozwiazaniu mozliwosci! na pochybel numerowi telefonu :) wprowadz mechanizm sesji i uwierzytelniania.. zdefiniowanych procedur wlaczania/wylaczania po zalogowaniu i wylogowaniu .. itd.

prosciej?
    scenariusz z bledami
    -> zalogowanie (haslo smsem? rozne poziomy uprawnien? dajmy kolezance frajde wlaczenia fontanny!)
    -> komenda1 (smsem)
    -> komenda2 (smsem)
    -> komenda3 (smsem)
    >-< cisza ..
    timeout, "wylogowanie" przez terminal i anulowanie komend

scenariusz bez bledow
    -> zalogowanie (haslo smsem? rozne poziomy uprawnien? dajmy kolezance frajde wlaczenia fontanny!)
    -> komenda1 (smsem)
    -> komenta2 (smsem)
    -> komenda3 (smsem)
    -> wykonaj (smsem)
    <- wykonac komendy:........ (smsem)
    -> wykonaj (smsem)
    <-wykonano (smsem)
    i nic nie zakloci dzialania takiego schematu dzialana, nawet wstrzasy tektoniczne :) czy traby jerychonskie puste i grzmiace!

ze dlugie? coz mozna roznicowac zaleznie czy to bedzie wlaczone oswietlenie krasnala czy wlaczenie alarmu :)

• Relpol
  • #34 29 Wrz 2009 23:38
    mirekk36
    Poziom 42  

symndz --> czytałeś w ogóle - ze szczególną starannością - to co autor opisał w pierwszym poście?

twój pomysł z wprowadzaniem sesji, logowaniem itp za pomocą SMSów, a przez to tragiczne wydłużenie procedur obsługi czegoś takiego to dopiero byłaby masakra. Człowiek musiałby nosić ze sobą dobrą ściągę. Gdyby ktoś wracał do domu autkiem i chciał sobie na szybko otworzyć bramę to mógłby spokojnie skorzystać z takiej opcji jaką przewidział autor - czyli wykonanie tego na podstawie wdzwonienia się i rozpoznania numeru telefonu. Szybko - łatwo - bezpiecznie i skutecznie ...

.... a tymczasem ty w swoim urządzeniu tego typu - jadąc autem musisz się zatrzymać i zacząć swoją sesję ;) - sorry ale to chore rozwiązanie żeby w celu otworzenia sobie bramy zacząć zabawę z wysyłaniem i odbieraniem setek SMSów

Cytat:
    scenariusz bez bledow OTWIERANIE BRAMY WJAZDOWEJ
    -> zalogowanie (haslo smsem? rozne poziomy uprawnien? - np żona otwiera bramę tylko do połowy szerokości)

-> komenda1 (smsem) - otwórz bramę
    -> wykonaj (smsem) - systemie - teraz wykonaj poprzednią komendę
    <- wykonac komendy:........ (smsem) - użytkowniku - jesteś pewien że mam ci otworzyć bramę ???
    -> wykonaj (smsem) - tak systemie - jestem pewien
    <-wykonano (smsem) - no dobra użytkowniku otworzyłem

chyba każdy przy zdrowych zmysłach rzuciłby telefon - podszedł do takiej bramy nadzorowanej przez "taki" system i otworzył ją "ręcznie"

próba w ten sposób uzbrajania czy rozbrajania alarmu w 60-90 procentach przypadków dopiero kończyłaby się błędami . I znowu każdy wolałby podejść i skorzystać z klawiatury aby za pomocą kilku guzików zrobić to szybko i skutecznie

...... gdybyś jeszcze wymyślił czy podpowiadał aby tego typu sesje realizować no nie wiem - za pomocą jakiegoś małego zmyślnego oprogramowania w telefonie, WAP'a, GPRS'a czy czegoś podobnego - gdzie trwałoby to szybciej i jakiś program wspomagałby przeklikiwanie się przez ten wydumany i rozdmuchany mechanizm twoich sesji - to jeszcze bym to jakoś zrozumiał ..... ale SMS-ami ???? coś takiego ????

owszem można - tylko już ze 100 razy padło tu pytanie do ciebie - "tylko po co?"

• #35 30 Wrz 2009 10:00
    inventco.eu

Poziom 29  

Witam.
    Fajną dyskusję rozpętałem :-)

mrczacza - co do pytania o kody DTMF - dałoby się zrobić lecz wymaga to nawiązania połączenia . A to także będzie w bilingu . Poza tym nie taka była idea urządzenia . Bardzo chętnie mogę zrealizować takowy "dodatek" jak ktoś będzie chciał.
    Wdzwonienie w moim wypadku oznacza "puszczenie sygnału" a resztę załatwia CLIP .
    Jest to po prostu opcja którą można dodać bez problemu.
    Urządzenie numer 2 (u innego klienta) wykorzystuje takową funkcję .

padło pytanie co jeśli sms przyjdzie z opóźnieniem ... ano niestety urządzenie wykona polecenie gdyż nie ma RTC żeby zweryfikować datę / lub godzinę - nie było to wymagane . Natomiast właściciel zawsze się dowie , że coś się dzieje gdyż otrzyma zwrotną informację . I może na nią odpowiednio zareagować.
    Ale pomysł jest dobry i następna wersja otrzyma RTC .
    Dziękuję za podpowiedź.

• #36 30 Wrz 2009 10:26
    symndz
    Poziom 16  

armacomp napisał:
    Fajną dyskusję rozpętałem :-)

daj spokoj :) zal bierze ze do tego doszlo

armacomp napisał:
    wersja otrzyma RTC .

a telefon Twoj nie udostepnia RTC poprzez AT?

• #37 30 Wrz 2009 10:29
    inventco.eu

Poziom 29  

Udostepnia - nie wiem nie sprawdzalem. Jak będę dodawał takową funkcję to sprawdzę jak będzie to najlepiej zrealizować.
    Ale dzięki za podpowiedź sprawdzę .

• #38 30 Wrz 2009 12:39
    KamBys
    Poziom 23  

dyskusja na temat zasadnosci i niezawodnosci to w znacznej mierze czepialstwo sie
    co z tego ze sa gotowe urzadzenia, a mozenie odpowiadaly temu zastosowaniu i lepiej zrobic swoje?
    jak jest burza, padnie bts, padnie prad to i firmowym sterowaniem nie otworzysz bo silnik nie bedzie mial zasilania. a jak tylko siec padnie, ktora jest bardziej niezawodna niz energetyka czy providerzy internetowi to jak juz bylo napisane - lokalna klawiatura.
    podszywanie sie - jak by byla identyfikacja na kciuk to byscie napisali ze gowno a nie zabezpieczenie bo ci palec odetna i wejda

urzadzenie ciekawe, i przede wszystkim dizala w praktyce, a nie jak wiele tego typu opisow jest ok, ale w rzeczywistosci sa problemy. sam niedawno zrobilem podobny sterownik i wiem ze te wszytkie gotowce w necie czesto sa gowno warte, a np informacji ze zeby odczytac smsa trzeba za kazdym razem po wlaczeniu zasilania telefonu wskazac mu pamiec domyslna, mimo ze jest taka ustawiona nie trafilem.

co do rtc - siemensy na 100% odpowiadaja informacja o czasie. ja bym mimo wszystko proponowal wlasny rtc, jesli nie potrzeba duzej dokladnosci to wystarczy raz na jakis czas wyslac sms do siebie i z niego wyciagnac godzine, chyba ze mamy telefon który sam uaktualnia sobie godzine na podstawie informacji sieciowych

• #39 30 Wrz 2009 13:48
    inventco.eu

Poziom 29  

Witam.
    Dziękuję za info z tymi siemensami.
    Też myślę, że RTC zewnętrzny moze okazać się lepszą opcją .
    Prosta sprawa dłuższe wyłączenie urządzenia i telefon może chcieć żeby ustawić time itp ... ale to sprawa do przemyślenia.

Kilka osób pytało jak zrealizowany jest interfejs do połączenia telefonu z atmegą ...

fragment schematu rozjaśni sprawę .

patrząc od góry to VCC (5V) w tej linii okazało się , że wystarczy jedna dioda
    RX
    TX
    PWR_ON
    GND

Uniwersalny sterownik GSM (SMS/TEL.)

Pozdrawiam

• #40 30 Wrz 2009 14:43
    KamBys
    Poziom 23  

na rx procka mozesz pominac zenera

• #41 30 Wrz 2009 14:46
    inventco.eu

Poziom 29  

Wiem , że mogę . Lecz tak jest bezpieczniej w razie W i czegoś na złączu troszkę :-) zabezpiecza proca . No i działa :-)

• #42 30 Wrz 2009 18:49
    rsikon
    Poziom 26  

A mogę mieć wielką prośbę....

Wiem, że niby wszędzie są różne schematy... ale....

Proszę umieść armacomp jeszczę schemacik podłączenia do telefonu...

Co na który pin i czy czasem coś nie jest tam zwierane itd.

Radzio

• #44 30 Wrz 2009 20:22
    rsikon
    Poziom 26  

w swoim projekcie masz wtyk 5 pinowy

1 +V
    2 RX lub TX
    3 TX lub RX
    4 ??
    5 masa

Masa jasne ze do masy telefonu, rx i TX tez wiadomo, cp z pinem 4 i zasilaniem?
    Zasilanie +5V dajesz wprost na telefon?

• #45 30 Wrz 2009 21:01
    inventco.eu

Poziom 29  

Jak widać ze schematu ... 5V idzie przez 1 lub 2 diody.
    Pin 4 to PWR ON w zależności od telefonu podłącza się go w różne miejsca.

Pozdrawiam

• #46 30 Wrz 2009 21:11
    rsikon
    Poziom 26  

Jak zwykle pospiech nie wskazany........

Głupie pytania....

To dlatego, że mam mało czasu a ostatnio znalazłem chwile i testowalem polaczenie poprzez max232 z telefonem siemensa. Gdzies dorwalem schemat, ze piny 1 i 2 i bodajze 7 i 8 mialy byc zwarte - nic z tego nie wyszlo. Czas zmarnowany.

Moze jutro cos potestuje dalej... ewentualnie w weekend.

Radzio

• #47 30 Wrz 2009 21:31
    inventco.eu

Poziom 29  

W kilku siemensach trzeba zewrzeć bodajże 5 pin do masy ale to tylko żeby odpalić trub USB (gdzieś wyczytałem).
    Natomiast do pracy jako połączenie RS232 to wykorzystujemy tylko gnd , rx i tx .
    No i oczywiście zasilanie :-)
    Większość śmiga na 19200 8 n 1 ale kilka razy miałem 9600 8 n 1 .

Pozdrawiam

• #48 03 Paź 2009 12:23
    rsikon
    Poziom 26  

Mój problem przedewszystkim polegal na uzywaniu siemensa A35.

Nie dalem rady z nim sie polaczyc - mozliwe ze nie obsluguje komend AT.

Z siemensem M35 ruszylo wszystko bez problemów.

• #49 03 Paź 2009 12:35
    inventco.eu

Poziom 29  

Witam.
    Seria A w siemensach ma bardzo okrojoną komunikację komendami AT .
    W zasadzie to tylko kilka komend typu zadzwoń lub odbierz itp ...

Seria C , M lub S mają większość komend.

Pozdrawiam

• #50 03 Paź 2009 15:53
    kkrisss
    Poziom 10  

Pozwolę sobie wygłosić swoją uwagę dotyczącą wykorzystania telefonu Siemens do tego typu projektów. Niestety telefony te mają określoną żywotność i często zdarza się, że po pewnym czasie te telefony zaczynają wariować. Pracuję nad podobnym, aczkolwiek swoim projektem i podczas prób łączenia się w 4 na 5 telefonach zrywało mi połączenia zanim na drugim telefonie pojawił się sygnał. Przejrzałem fora komórkowe i okazało się, że jest to "normalka" w starszych telefonach. Oczywiście można wymienić końcówkę mocy i dalej śmigać, ale czy warto? Ja docelowo zaufam jakiemuś "przemysłowemu" modułowi GSM.

• #51 03 Paź 2009 16:24
    inventco.eu

Poziom 29  

Witam
    nie będę polemizował z tym stwierdzeniem (dotyczy starszych siemensów) lecz po 5 latach pracy w serwisie GSM mam powody by się niezgodzić .

To wszystko zależy od tego jak klient dba o telefon .

Inna sprawa to kłopoty z modelami , które nie mają 3 lub 4 zakresowych nadajników .

Pozdrawiam

Co do zastosowania modemu przemysłowego - dobry pomysł .

• #52 18 Wrz 2014 19:27
    colnago
    Poziom 2  

Może trochę wyjaśnię w tej kwestii chyba wiem najlepiej ponieważ to ja jestem właścicielem tego urządzenia.
    Po pierwsze: system nigdy nie załączał alarmu ani go nie rozłączał ponieważ konstruktor stwierdził że ma za mało wyjść lub nie zgrywa się z alarmem nie wiem dlaczego twierdzi że to działa. Po drugie: system ma za zadanie otworzyć bramę zamknąć bramę otworzyć garaż zamknąć garaż i tyle. Oprócz tego wysyła smsy z potwierdzeniem czy brama jest zamknięta czy otwarta. Do dnia dzisiejszego system działa bez zarzutów i sprawdza się rewelacyjnie. Szkoda tylko że nie dostałem jakiej prostej instrukcji podłączenia gdyż koparka po dwóch latach kopała rów pod gazociąg i porwała kable od tej pory niestety brama nie działa gdyż nie wiem jak ją podłączyć a z konstruktorem jest kontakt utrudniony (brak odbierania tel.) Pozdrawiam.