Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odtwarzacz filmów z HDD - a'la telewizja N

28 Wrz 2009 20:21 2591 5
  • Poziom 10  
    Witam uprzejmie, ostatnio siedząc w pracy (swoją drogą nisko płatnej :[) wpadłem na pomysł. Mianowicie, stworzyć coś na podobieństwo tunera telewizji N. Już piszę o co mi chodzi :P

Więc tak, chciałbym kupić jakiś słaby (oczywiście bez przesady) komputer z kartą która posiada wyjście TV. Następnie napisać program, który wyświetla listę filmów z dysku (filmy znajdują się w danym katalogu; sposób wyświetlania również finezyjny, podobny do galerii FLASH czyli filmy przewijają się jakby w poziomie - jak znajdę taką galerię to dam linka żeby było wiadomo o co mi chodzi :P).

Do tego, kupić na allegro pilot do komputera pod USB - najlepiej radiowy, ale na podczerwień też przecież może być. Połączyć funkcje pilota z moim programem, lub jak się uda wpleść obsługę pilota do programu.

Następnie wyświetlacz alfanumeryczny - na którym byłyby wyświetlane informacje o filmie np. przesuwający się tytuł filmu, a w drugiej linii czas który minął / czas trwania filmu.

Odtwarzacz filmów z HDD - a'la telewizja N

Obudowę zrobiłbym sam, z drewna, albo też z metalu (aluminium) o ile skołuję odpowiednie narzędzia.

I teraz jak by to działało:
    1. włączam komputer - startuje sobie system, wszystko oczywiście na ekranie telewizora. Po tym jak uruchomiłby się system, uruchamia się mój program. (można by ustawić program jako usługę systemową, dzięki czemu przez chwile widać by było napis windows - ładowanie, i za chwilę zmaksymalizowany mój program - nie było by widać pulpitu).

2. użytkownik siada w fotelu, na dysku są filmy, wybiera pilotem film, klika play. Film leci, na wyświetlaczu informacje o filmie.

3. user ma dość - klika stop lub wyłącz (z pilota) - komputer się wyłącza.

Myślałem również nad wsadzeniem karty WiFi - umożliwiłoby to łatwą wymianę zestawu filmów, oraz automatyczne pobieranie informacji o filmie z internetu - jednak na chwilę obecną to zbędny wydatek. (informacje o filmie - opis/okładka - przygotuję wcześniej i później wrzuce na hdd. Wrzucanie nowych filmów polegałoby na odłączeniu dysku od zestawu i podłączeniu go do komputera. Na hdd 40GB troche filmów wejdzie wiec... nie tak często bym zmieniał zestawy).

I teraz to o co was chciałem prosić. Mianowicie co o tym sądzicie ? Czy jest sens ? Czy warto ?
    Koszt takiej zabawki to ok 200- 250zł. Fakt, wiem, że są płyty DVD etc - ale wpadłem na taki a nie inny pomysł - stąd też pytam o zdanie.
  • Poziom 18  
    Kiedyś coś takiego skleciłem :) CPU 1800, 512Ram, Grafika 128MB,Pilot do Media Center,karta wifi,klawiatura bezprzewodowa,system operacyjny Windows Media Center.
    Obudowę ze starego kompa typu desktop troszkę zmodyfikowałem i wszystko do środka wpakowałem.
    I wiesz co ci powiem,zdemontowałem wszystko po kilku dniach :)
    Może to i bajer ale mało funkcjonalny.Ale oczywiście to tylko i wyłącznie moje zdanie.
  • Poziom 32  
    Nie trzeba pisać programów jest Linux Geexbox.

Powiem Ci tak, sam kombinowałem w ten sposób i zawsze czegoś mi brakowało w tych systemach mediacenter-mam w tej chwili zwykły Windows XP Pro i steruje myszką bezprzewodową i pilotem od karty TV (dzięki programowi Girder możesz pilotem w XP robić co tylko chcesz)

Mój sprzęt to:
    Płyta MSI coś tam, coś tam
    Pentium 4 2.40(malpa)3.0GHz
    1GB RAM
    80GB HDD
    Winfast tv 2000XP

PC jest podłączony do TV i projektora

Używam tego od ponad roku, wyrzuciłem DVD. Odtwarzam, nagrywam, poprostu wszystko czego dusza zapragnie.
    W domu mam serwer i z niego oglądam filmy, słucham muzyki, oglądam fotki.
  • Poziom 12  
    IMO jeśli komputer ma służyć jako centrum multimedialne, to niech ma ogromny dysk i możliwość odtwarzania filmów HD. A koszt takiej zabawki to już zdecydowanie ponad 250zł.. W ogóle za taką cenę to raczej marnej klasy sprzęt będzie.

Ale może spodobałby Ci się pomysł który ostatnio zastosowałem u siebie.. Ciekawe menu startujące od razu po uruchomieniu może być na.. konsoli do gier. Mam u siebie XBOXa (tą starszą wersję, a nie 360). Wgrałem mu Xbox Media Center (XBMC), dzięki czemu jest w stanie odtwarzać większość popularnych formatów filmów, muzyki i obrazów. Oryginalnie te konsole mają dysk 10GB, ale moja ma zmieniony na 120GB. Jest to standardowy dysk 3.5", ale wymaga chyba chipmoda (modyfikowane xboxy są dostępne na popularnych serwisach aukcyjnych;) ). Jest karta sieciowa na RJ45 i klient ftp, dzieki czemu wgrywanie filmów nie stanowi problemu. Oczywiście jest też napęd DVD. No i dochodzi możliwość zagrania w jakieś gierki. Kontrola jest za pomocą pada na kablu, pada bezprzewodowego lub pilota (jest oryginalny do xboxa).
    Za taki sprzęt miesiąc temu zapłaciłem.. 200zł, czyli tyle co planowałeś przeznaczyć na PC. Wystarczy cierpliwie poczekać na odpowiednią okazję.

Jedyne ograniczenie, które jeszcze nie wymyśliłem jak obejść jest wyjście tylko na dźwięk stereo, mimo że w opcjach konfiguracyjnych jest coś o Digital 5.1..
  • Poziom 32  
    Ale po jakiego... kupować/składać kompa z ogromnym procesorem, dyskiem itd. itp. jak to ma służyć do filmów DVD, DivX ?
  • Poziom 12  
    o ogromnym procesorze nic nie wspominałem ;) Natomiast tym, na czym powinno zależeć komuś składającemu media center, jest cisza.. A moim zdaniem pecet na czymś grzałce Pentium 4 tego nie zapewnia. Chyba zgodzisz się że im nowszy procesor tym chłodniej (przynajmniej przy tej samej mocy obliczeniowej).

Natomiast dysk.. zależy jakie kto ma potrzeby i możliwości.. Kilkadziesiąt GB w akademiku zapełnia się spokojnie w jedną noc.. Seriale, filmy (zwłaszcza HD) trochę zajmują.