Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Omron CQM1 CPU41 podgląd programu online

marian_em 29 Wrz 2009 02:15 2546 8
  • #1 29 Wrz 2009 02:15
    marian_em
    Poziom 25  

Witam

Czy jest możliwość podłączenia się do ww. sterownika tak, żeby podglądnąć wykonanie programu "online"? Chodzi o to że od pewnego czasu maszyna zaczęła wariować w losowych momentach, gdyby dało się zapisać "historię" załączenia wejść/wyjść (ze wskazaniem na "wejść") to byłoby łatwiej ustalić przyczynę problemu. Znalazłem parę tematów dotyczących kabli połączeniowych (m.in. ten https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=400249&highlight=cqm1&sid=8e354d512c88f72a8940bf78f7029727 ) więc z kablem sobie powinienem poradzić tylko który program umożliwia taki podgląd i jak się za to zabrać żeby nic nie zepsuć?

0 8
  • Pomocny post
    #2 29 Wrz 2009 17:32
    wolf
    Poziom 13  

Witaj

Potrzebujesz CX-Programmera albo Syswin'a...

0
  • #3 29 Wrz 2009 20:53
    marian_em
    Poziom 25  

Dobra czyli kabel ze wskazanego tematu będzie na pewno ok? W takim razie rozglądnę się za cx programmerem i jakby co będę jeszcze pytał.

Pozdrawiam ;)

0
  • #4 01 Paź 2009 20:40
    marian_em
    Poziom 25  

Witam ponownie, cx programmer na tym kablu faktycznie daje radę ;) Zgrałem sobie program ze sterownika i w trybie online też chodzi ok tylko "trochę" się dygam żeby cokolwiek do niego wysłać aby nie zepsuć... :roll:
    Teraz mam jeszcze dwa pytania - jak zapisać historię stanów wejśc/wyjść (hurtowo) i jak odpalić symulator na laptopie mając 1 port com (nie mam kabla usb-com)?

0
  • #5 01 Paź 2009 21:41
    wolf
    Poziom 13  

Po pierwsze, po co Ci kabel do symulacji ? A po drugie, chyba nie ma symulatora dla tego PLC.
    Co do stanu wejść/wyjść zgraj obszar IR pamięci, będziesz miał obraz danej chwili.

0
  • #6 02 Paź 2009 10:40
    marian_em
    Poziom 25  

W danej chwili to ok ale czy da się "śledzić" kilka wejść na bieżąco? Nie wiadomo w którym dokładnie momencie pojawia się problem a gdyby się dało zrobić coś na wzór wykresów załączenia poszczególnych wejść to moment odłączenia serwa powinien się pokrywać ze zmianą stanu na uszkodzonej krańcówce. Maszyna to wibroprasa więc drgania robią swoje, czasem 10 cykli przjedzie bez problemu a czasem raz za razem sie chrzani.
    A jeśli chodzi o symulator to inaczej nie wiem jak, zarówno cx-simulator jak i cpm symulator pracują na wolnym porcie com, żeby odpalić je równocześnie na jednym kompie trzeba mieć dwa porty com albo kabel, przynajmniej tak wyczytalem m.in. ze strony http://www.plcs.pl/sklep/spisy/czytaj_to.html, chyba że da się to zrobić inaczej to bardzo proszę o podpowiedź. Symulator nie musi być akurat do tego cpm1, może być do innego omrona żebym tylko mógł przetestować różne częśći programu "na żywo".

0
  • Pomocny post
    #7 02 Paź 2009 10:57
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

marian_em napisał:

Czy jest możliwość podłączenia się do ww. sterownika tak, żeby podglądnąć wykonanie programu "online"? Chodzi o to że od pewnego czasu maszyna zaczęła wariować w losowych momentach

Program sam się by zmienił? To byłby poważny bug w programowaniu - sterownika czy wsadu do nie go.

Co znaczy zwariowała?

Sprawdź przede wszystkie połączenia - może były niechlujnie przykręcone przewody do zacisków. Sprawdź przekaźniki w modułach IO, sprawdź ekranowanie przewodów.
    Do sprawdzeni czujniki - większośc z niech pracuje w standardzie 4..20mA.
    Zawory pary, wody, powietrza potrafią się zabrudzić i działać nieprawidłowo.

Założę się że przyczyna jest poza strerownikiem.

0
  • #8 02 Paź 2009 21:57
    wolf
    Poziom 13  

Myślałem, że piszesz o symulatorze który wchodzi w skład CX-Programmer'a, a to o co pytasz to jest jakaś osobna aplikacja.
    Jeśli chcesz zarejestrować stan we/wy, możesz użyć funkcji Data Trace.
    Też myślę, że przyczyna będzie poza sterownikiem, no chyba że masz wyjścia przekaźnikowe i któreś szwankuje. Dostęp do sterownika, analiza On_Line powinny ułatwić znalezienie usterki...

0
  • #9 04 Paź 2009 15:52
    marian_em
    Poziom 25  

studisat napisał:
    Założę się że przyczyna jest poza strerownikiem.
    Ja wiem o tym ze przyczyną nie jest sam sterownik ;) Program nie zatrzymuje się w jakimś "problemowym" momencie a jedynie czasem nie wykonuje określonej funkcji do końca (serwomechanizm jednego z urządzeń albo obraca się o kilka stopni albo wcale nawet nie zamierza startować - w założeniach ma się zatrzymać dopiero przy najechaniu na "zbliżeniówkę") przez co non stop trzeba patrzeć maszynie "na ręce" i w razie czego dokończyć cykl ręcznie. Wszystkie czujniki na maszynie to zbliżeniówki (pojemnościowe i indukcyjne), jedyne szkodliwe warunki jakim podlegają to megadrgania :) Nie ma żadnych analogowych pomiarów przepływu, ciśnienia itp...
    Póki co zainstalowałem cx-one z symulatorem, niestety nie ma możliwości symulacji "mojego" sterownika ale można potestować różne warianty na innym modelu. Jeszcze pokombinuje z tym śledzeniem danych i jutro pewnie coś potestujemy na żywym organiźmie ;)

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

edit :]
    Już znalazłem, jak to mówią - najciemniej pod latarnią.
    Wchodzimy w PLC/Time Chart Monitoring, następnie wciskamy przycisk z trybem i w zakładce Bit Adresses robimy listę bitów do monitorowania. Teraz po uruchomieniu programu na symulatorze (mam nadzieję że przy pracy online ze sterownikiem jest to samo :) ) uaktywnia się przycisk Execute Trace i rysuje sie piękny wykres stanów poszczególnych bitów. Próbkowanie można ustawić w opcjach natomiast co jest ciekawe, tryb Data Trace różni się od Time Chart Monitoring tym, że po uruchomieniu zbiera dane w jakimś buforze (prawdopodobnie jakiś wewnętrzny mechanizm sterownika) a dopiero po zatrzymaniu skanowania dane są wczytywane do programu i robiony jest z nich wykres. Muszę jeszcze to potwierdzić w dokumentacji i oczywiście sprawdzić jak dużo jest miejsca na dane i czy po jego skończeniu stare dane są nadpisywane.
    Tak czy tak już jestem dużo bliżej rozwiązania problemu, jeszcze raz dziękuję za rzeczową dyskusję w temacie.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo